Олександр Македонський: цікаві та маловідомі факти про життя і досягнення полководця

59
Олександр Македонський

Олександр Македонський прожив мало, але прославив себе на століття. Великий полководець античного світу вплинув на розвиток Європи та Азії. Історія високо оцінила досягнення Македонського.

Наставником полководця був Аристотель

Батьківщиною великого полководця була Македонія – давньогрецьке царство на Балканах. Ним правила династія Аргеадів. Батьки Олександра, Філіп II і цариця Олімпіада, вели родовід від міфологічних героїв Ахілла і Геркулеса. У царській родині 356 року до н. е. (20, 21 або 23 липня, точна дата невідома) народився спадкоємець династії Олександр.

Наставники з дитинства вчили хлопчика верхової їзди, військових навичок, форсованих маршів, читання, письма, музики. Як пише видання History, з 13 років головним учителем спадкоємця став філософ Аристотель, який познайомив його з літературою, науковими знаннями, філософією, медициною. З ним Олександр залишався в листуванні все життя, вплив філософа позначився на його ставленні до завойованих народів.

Ще підлітком Олександр брав участь у військових походах Філіпа II. У 16 років батько залишав його керувати державою на час своїх довгих відлучок. У 20 років, після загибелі батька, Олександр став царем Македонії.

Олександр створив найбільшу імперію стародавнього світу

Що завоював Олександр Македонський? Першим успіхом стало підкорення грецьких міст. Потім, 334 року до н. е., Олександр вирушив у Малу Азію на завоювання Перської імперії. Йому підкорилися території Сирії, Фінікії, Тіра.

У 331 році до н. е. він завоював Єгипет. У 327 році до н. е. Олександр вторгся в Індію. Тут він здобув свою останню перемогу, змучена армія збунтувалася, вимагала повернення на батьківщину. Як пише Encyclopedia of Humanities, між 334 і 323 роками до н. е. Олександр Македонський створив найбільшу імперію стародавнього світу від Єгипту до Пакистану.

Читайте також:  Тоні Блер вважає угоду Страсної п'ятниці найбільшою спадщиною

Чим прославився Олександр Македонський? В історії він відомий як полководець, який не програв жодної битви. Перемоги приносила армія, що складалася з професійних солдатів, кавалерії та артилерії, яка отримала назву “македонська фаланга”. Видання World History стверджує, що завдяки своїй тактиці Олександр зміг розбити більш численну, але менш дисципліновану і погано керовану армію перського царя Дарія III в 333 і 331 роках до н. е.

Олександр Македонський поважав звичаї завойованих країн

Імперія, створена Александром Великим, являла собою централізовану монархію, але з дуже різноманітними місцевими особливостями. За свідченням енциклопедії Britannica, Александр або включав у свою адміністрацію місцевих правителів, або зберігав місцеві органи влади під наглядом своїх воєначальників.

Encyclopedia of Humanities зазначає, що Олександр Македонський заснував по всій величезній імперії безліч нових міст. Вони розташовувалися в стратегічних точках, на перетині торгових шляхів між Сходом і Заходом. Більшість із них були названі на честь засновника Александріями.

На будівництво міст було залучено безліч інженерів, архітекторів, учених. Найвідоміше місто – Александрія в Єгипті, в дельті Нілу. Воно стало одним із найбагатших і найкультурніших центрів того часу, у ньому мешкало понад півмільйона греків, єгиптян, євреїв.

Олександр Великий був темпераментним

Олександр не вирізнявся богатирською статурою, але мав шалений темперамент, прагнув скрізь бути першим. Це проявлялося і в боях. Він часто опинявся в гущі сутичок, отримав безліч ран. У різних боях він був поранений у стегно і в плече, стрілою в груди, одного разу його шолом було розрубано, отримав удар каменем у потилицю, що загрожувало сліпотою.

Правитель величезної імперії отримав титул цар царів царів. За оцінкою енциклопедії Britannica, Олександр був безжальним диктатором, його амбітність доходила до обожнювання. Він запровадив перський звичай звертатися до монарха тільки стоячи на колінах і цілуючи руку.

Читайте також:  Бербок хоче збільшити допомогу жертвам дитячих в'язниць

Соратники Олександра не визнавали його обожнювання. Воєначальник Кліт Чорний, керівник кінної гвардії, намісник Бактрії та Согдіани, закидав правителю в прагненні бути божеством, доходив до образ у своїх промовах. Під час однієї з гулянок, частих в оточенні Македонського, Олександр напідпитку кинув списом у Кліта і вбив його. Потім дуже каявся в цьому, його ледве врятували від самогубства.

Спадкоємців у Олександра Македонського не залишилося

В оточенні Олександра були наложниці, гетери, у походах його супроводжувала відома куртизанка Таїс Афінська. За перським звичаєм у правителя був гарем із 360 наложниць. Одна з них, Барсіна, народила Олександру первістка, якого назвали Гераклом.

Першою дружиною Олександра Македонського стала бактрійська княжна Роксана. Він побачив її серед бранців і був вражений красою 14 чи 16-річної дівчини. Соратники хотіли бачити поруч із воєначальником свою співвітчизницю, але всупереч їм завойовник одружився з Роксаною, яка народила йому сина Олександра.

Пізніше Олександр Великий одружився одночасно з двома жінками – з донькою Дарія ІІІ Статірою та жінкою на ім’я Парісатіда. Дружини та діти загинули після смерті правителя через інтриги, які супроводжували розподіл спадщини імператора.

Місце поховання великого завойовника – історична загадка

Після бунту армії в Індії Олександр повернувся до Персії, потім до Вавилона. Тут він планував похід до Аравії.

Як помер Олександр Македонський? У Вавилоні Олександр тяжко захворів. Він помер 13 червня 323 року до н.е., не доживши до 33 років. Висувалося багато версій про причини його смерті: отруєння, малярія, запалення легенів, швидкоплинна лейкемія. Одне з останніх припущень – Олександр помер від сепсису, спричиненого некрозом підшлункової залози, що ускладнювався вживанням жирної їжі та алкоголю.

Читайте також:  Ой не ходи, Грицю - Маруся Чурай

Де похований Олександр Македонський? Це залишається історичною таємницею. Воєначальник Птолемей відвіз його забальзамоване тіло в Єгипет. Тимчасова гробниця була споруджена в Мемфісі, потім його перепоховали в Олександрії. Гробниця зникла, коли частина Олександрії пішла під воду.

Завоювання Олександра Македонського змістили центри цивілізації на Схід. Мова греків стала на тисячу років мовою спілкування більшості країн світу.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я