Що відкрив Стівен Хокінг і як жив видатний фізик

8
Стівен Хокінг

Стівен Хокінг мав високий статус у науковому світі. Він зробив відкриття в одній із найпередовіших сфер, у космології. Вчений став популяризатором нових наукових знань.

Ключові моменти

 • Стівен Хокінг, фізик і письменник, змалку виявляв інтерес до науки. Діагноз бічного аміотрофічного склерозу став викликом, але не завадив його науковим досягненням.
 • Хокінг зробив значні відкриття у космології та чорних дірах, прославившись своїми роботами та ставши одним з найвідоміших фізиків XXI століття.
 • В останні роки він висловлював побоювання щодо глобальних проблем, таких як ядерна війна, глобальне потепління та ризики штучного інтелекту, а також закликав до колонізації інших планет.

Стівен Хокінг не міг самостійно пересуватися та говорити, але це не заважало його науковій діяльності. Він уособлював перемогу видатного інтелекту над фізичною недугою.

Стівен Хокінг пишався датою свого народження

Хто такий Стівен Хокінг? Це один із найвідоміших і найвпливовіших фізиків-теоретиків ХХ–ХХІ століть, один із основоположників квантової космології. Відомий як письменник, книги якого ставали бестселерами.

Стівен Хокінг народився 8 січня 1942 року. Дата, як пише видання Biography, збіглася із 300-річчям від дня смерті Галілео Галілея. Таким збігом вчений дуже пишався. Він був первістком у родині Френка та Ізабель Хокінгів – випускників Оксфорда, які працювали у сфері медичних досліджень. Сім’я, у якій велике значення надавалося освіті, вважалася у містечку Сент-Олбанс (графство Хартфордшир) дуже інтелігентною.

Але Стівен не був успішним учнем. Спочатку він сумував і в Оксфорді, де академічна робота здавалася йому смішно легкою. Студент захоплювався музикою, науковою фантастикою, був ризикованим та сміливим керівником гребної команди. Все змінилося, коли у 21 рік у нього виявили невиліковну хворобу.

Хвороба прикувала Стівена Хокінга до інвалідного крісла

У активного парубка з’явилася невпевнена хода, він спотикався і падав зі сходів, з’явилася невиразність мови. Після обстеження було поставлено невтішний діагноз. На що був хворий Стівен Хокінг? У нього розвивалася рідкісна хвороба рухових нейронів, коли нервові імпульси не передаються м’язам, — бічний аміотрофічний склероз. Вона призводить до паралічу.

Читайте також:  Що їдять ящірки, які є їхні різновиди

За прогнозами лікарів, пацієнтові залишалося жити трохи більше 2 років. Хвороба позначалася на промови, яка ставала все більш нерозбірливою. Пізніше довелося вдатися до синтезатора мови та спеціальних комп’ютерних програм.

Стівен Хокінг

Діагноз кинув юнака в депресію. Але хвороба допомогла йому змінитись і зосередитися на навчанні, щоб встигнути здійснити задумане. За свідченням Biography, він з головою поринув у роботу та дослідження.

До кінця 1960-х Стівен Хокінг міг пересуватися лише в інвалідному візку. Але прогноз лікарів не виправдався: Стівен став всесвітньо відомим вченим і прожив ще понад півстоліття.

Космологія – науковий інтерес Стівена Хокінга

В Оксфорді Стівен Хокінг отримав ступінь бакалавра з фізики та продовжив навчання у Кембриджі у сфері загальної теорії відносності та космології. У 23 роки він захистив дисертацію з теорії створення Всесвіту, а в 24 роки отримав ступінь доктора філософії зі спеціалізацією в галузі загальної теорії відносності.

Головними напрямками досліджень молодого вченого стала космологія та квантова гравітація. Що відкрив Стівен Хокінг? Йому належить опис чорних дірок, у якому було застосовано термодинаміка. Він розробив теорію, за якою чорні діри «випаровуються». Це явище отримало назву «випромінювання Хокінга».

Вчений запропонував поняття «мікроскопічні чорні дірки», у яких маса складає мільярди тонн при обсязі, що не перевищує розмірів протона. Ці об’єкти знаходяться на стику теорії відносності та квантової механіки.

Відкриття принесли Стівену Хокінгу високий науковий статус, про що повідомляє енциклопедія Britannica. У 1974 році він став одним із наймолодших членів престижного Королівського товариства. 1979 року Хокінг отримав іменну посаду Лукасовського професора математики Кембриджського університету. Це одна з найпрестижніших академічних посад, яка існує з XVII ст.

Стівен Хокінг – автор науково-популярних бестселерів

Чим відомий Стівен Хокінг? Окрім наукових здобутків, всесвітню популярність Стівену Хокінгу принесла його письменницька діяльність, участь у науково-популярних фільмах. Найвідоміші книги Стівена Хокінга:

 1. «Коротка історія часу» (1988). У ній популярно викладено основи космології. Книжка принесла величезний успіх автору, стала бестселером. За інформацією сайту про сучасних учених New Scientist, вона видавалася 35 мовами більш ніж 10-мільйонним тиражем.
 2. «Великий задум»(2010), в якій вчений робить висновок, що Великий вибух був наслідком законів фізики.
  На початку 2000-х разом із дочкою Люсі Хокінг вчений написав кілька науково-фантастичних книг для дітей, найвідоміша з яких
 3. «Джордж та таємниці Всесвіту».
Читайте також:  Як краще вивчати англійську мову для дорослих самостійно, у групі, з викладачем?

Стівен Хокінг

Вчений брав участь у створенні науково-популярних фільмів на телебаченні: «Всесвіт Стівена Хокінга», «Великий задум щодо Стівена Хокінга». У 2014 році він вів та озвучував серіал «Геній».

Погляди Стівена Хокінга на майбутнє людства.

Вченого, який працював у галузі космології, хвилювали проблеми майбутнього планети. Його турбували глобальні проблеми:

 • Існування людства під загрозою раптової ядерної війни.
 • Проблема глобального потепління
 • Створення генно-інженерного вірусу.
 • Комп’ютерні віруси, які вчений вважав за нову форму життя.

Найбільшою загрозою для життя на Землі Стівен Хокінг вважав зіткнення з астероїдом. Сайт Space підтверджує його думку: для виживання люди мають покинути Землю, їх урятує колонізація інших планет ще до катастрофи. Стівен Хокінг вважав небезпечними для людства контакти з інопланетянами, припускаючи, що можуть прибути на Землю, щоб грабувати земні ресурси.

Вченого цікавили питання штучного інтелекту. Він наголошував, що ІІ може відіграти ключову роль в управлінні долею людства. Але можуть виникнути проблеми, якщо цілі не співпадуть.

Стівен Хокінг мав сім’ю і дітей

Ще до встановлення важкого діагнозу Стівен Хокінг познайомився із Джейн Вайлд. Вже знаючи про проблеми зі здоров’ям, молоді люди побралися, а 1965 року одружилися. У сім’ї народилося троє здорових дітей — двоє синів та дочка.

1985 року Стівен Хокінг переніс важку пневмонію, потім трахеотомію, після якої остаточно втратив голос. Йому був потрібен постійний догляд, який важко було здійснювати одній дружині. У будинку з’явилися медсестри, які працювали у 3 зміни. З одного з них, Елейн Мейсон, Хокінг зблизився. У 1990 році він пішов із сім’ї і одружився з Елейн. Але у 2006 році шлюб розпався, Хокінг відновив стосунки з першою родиною та дітьми.

Читайте також:  Нову камеру виявили у піраміді Хеопса у Гізі

Вчений помер у березні 2018 року у віці 76 років, проживши десятки років після невтішного прогнозу медицини. Стівена Хокінга поховано у Вестмінстерському абатстві поряд з Ісааком Ньютоном і Чарльзом Дарвіном.

Відкриття Стівена Хокінга були одними з найзначніших у сучасній науці. Найбільший розум, який протистоїть слабкому здоров’ю, зробили Стівена Хокінга культовою фігурою нашого часу.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я