Чому при діабеті збільшується вага тіла і чи можна цього уникнути?

184
вага

Збільшення маси тіла — одне із сигналів у тому, що механізми дії інсуліну працюють правильно. Однак контроль над діабетом має на увазі контроль над масою тіла – для чого фахівці рекомендують стежити за калорійністю харчування та регулярно займатися спортом.

З одного боку, збільшення ваги при діабеті – це позитивний сигнал, що говорить про те, що механізм використання інсуліну в організмі працює правильно (нагадаємо, що при порушенні вироблення інсуліну тілу складно запасати енергію в жирових відкладеннях).

З іншого боку, процес набору ваги може перейти в неконтрольовану фазу, провокуючи ризик розвитку таких ускладнень, як метаболічний синдром. У матеріалі нижче розглянемо питання, що потрібно робити, щоб уникнути небажаного збільшення ваги при ЦД2.

Який інсулін впливає на вагу тіла?

Інсулін – гормон, який регулює вуглеводний обмін в організмі. Він забезпечує тканинам можливість запасання глюкози, буквально пропускаючи їх у жирову клітину. Зазвичай інсулін виробляється у відповідь підвищення рівня цукру в крові — проте при діабеті цей механізм порушується.

При ЦД2 може спостерігатися тенденція до надмірного вироблення інсуліну та/або втрата чутливості тканин до його дії (хоча не завжди). Фактично, тіло втрачає здатність самостійно знижувати рівень глюкози – для чого і призначені медичні цукрознижувальні препарати.

Важливо, що подібні препарати відрізняються потенціалом дії — вважається, що препарати ранніх поколінь здатні провокувати збільшення жирових відкладень. Роль грає та дозування. Проте будь-які додаткові деталі має уточнити лікар.

Вплив на запас жиру

За відсутності інсуліну тілу складно запасати зайву енергію вуглеводів у жирових клітинах – вони не здатні приймати енергію (що типово для ЦД1). У цьому випадку тіло буквально працює на жирі – чим активно користуються професійні спортсмени під час тренувань на сушіння.

Читайте також:  200 ккал у вигляді їжі - це багато чи мало?

У свою чергу при надлишку інсуліну жирові клітини завжди знаходяться в режимі збереження енергії. Це суттєво ускладнює навіть теоретичну можливість схуднення — а на практиці дотримання дієти та фізичні тренування не призводять до помітного жироспалювання.

Джерела рекомендацій

Представлені у статті рекомендації базуються на матеріалах Cleveland Clinic — найбільшого американського медичного центру, що налічує в штаті понад 67 тисяч фахівців і обслуговує близько 8 млн пацієнтів на рік.

Перед зміною режиму харчування під час діабету або перед початком фізичних тренувань для схуднення рекомендуємо консультацію з фахівцем.

Зайва вага при цукровому діабеті

Підвищений рівень глюкози в крові – одна з ключових характеристик діабету. Однак, оскільки механізм вироблення інсуліну для використання глюкози порушено, вона гірше запасається жировими клітинами. Плюс високий рівень цукру може провокувати втрату рідини — що знижує цифру на терезах.

цукровий діабет

Для нормалізації рівня цукру фахівець може порекомендувати контроль вживання вуглеводів і регулярні помірно-активні фізичні навантаження – плюс, якщо це дійсно необхідно, призначаються цукрознижувальні препарати (достатньо серйозно змінюють обмін речовин).

У результаті, при нормалізації діабету рівень глюкози у крові знижується — зокрема, рахунок активації механізмів її засвоєння жировими клітинами. Разом із збільшенням затримки рідини це може виражатися в наборі кількох кілограмів зайвої ваги.

Важливість контролю за апетитом

Насправді високий рівень цукру на крові часто пов’язані з збільшенням апетиту — і, нижчі показники глюкози характеризуються меншою тягою до їжі.

Однак багато людей продовжують вживати великі обсяги їжі “за звичкою” – а не через те, що вони дійсно голодні. Саме тому важливо контролювати розміри порцій та не переїдати.

Пам’ятайте про те, що для набору зайвої ваги тілу достатньо лише 200-300 зайвих калорій на день.

Читайте також:  5 простих правил, як перейти на правильне харчування

Чи можна худнути за діабету 2 типу?

Нормалізація ваги при діабеті 2 типу – ключова порада, яку може дати будь-який фахівець. Однак існує ризик того, що в бажанні схуднути дуже швидко, людина з діабетом вирішить різко скоротити калорійність добового раціону, нехтуючи рекомендацією фізичних тренувань.

посуд

При цьому фізичні тренування — один із небагатьох способів нормалізації реакції тканин на інсулін та глюкозу. Зокрема, для своєї роботи м’язи використовують глікоген, який отримується з вуглеводів. Говорячи простими словами, регулярний спорт вчить тіло витрачати енергію – а не просто запасати її.

Нагадаємо, що Всесвітня Організація Охорони Здоров’я рекомендує займатися помірно-активними видами спорту 150 хвилин на тиждень (як здоровим людям, так і людям з наявністю діабету) — причому йдеться про підтримку нормальної ваги, а не про її зниження.

Як уникнути набору зайвої ваги при ЦД2:

  • Контролюйте апетит. Нормалізація рівня глюкози в крові часто призводить до зниження апетиту – і на даному етапі важливо переглянути звички повсякденного харчування, щоб уникнути вживання зайвої їжі виключно через те, що “настав час перекусити”.
  • Регулярно займайтеся спортом. Наявність діабету не тільки не забороняє заняття фізичними активностями, а й передбачає щоденні тренування (в помірному режимі). Спорт допомагає нормалізувати реакцію тканин на інсулін, а також спалює зайві калорії.
  • Слідкуйте за рівнем стресу. Досить часто хронічне перебування у стані стресу призводить до порушення режиму сну — що у результаті може провокувати почуття “розбитості” протягом дня. Це почуття приймається багатьма людьми за голод – висловлюючись у вживанні надмірної кількості калорій.
  • Вивчіть побічні ефекти. Якщо вам призначені цукрознижувальні препарати, уважно ознайомтеся з буклетом, що додається до них — якщо в тексті зустрічається згадка про побічні ефекти у вигляді збільшення зайвої ваги, проконсультуйтеся з вашим лікарем для пошуку інших рішень.
Читайте також:  Каша, омлет чи солодощі: що ваш сніданок може розповісти про вас

Висновок

Збільшення маси тіла — одне із сигналів у тому, що механізми дії інсуліну працюють правильно. Однак контроль над діабетом має на увазі контроль над масою тіла – для чого фахівці рекомендують стежити за калорійністю харчування та регулярно займатися спортом.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я