Чим харчуються їжаки та чи можна їх утримувати в домашніх умовах

70
їжак

Симпатичні їжачки – улюблені герої дитячих книжок і мультиків. Багатьом хочеться завести таку тваринку в будинку. Як про них піклуватися і чи виправдають колючі їжачки очікування господарів?

Як доглядати за їжаком і чим його годувати

Їжаки – вид ссавців, широко поширений у багатьох частинах світу. Їжачки лояльні до людей, тому часто стають домашніми улюбленцями. Диких лісових їжаків дачники залучають на свої ділянки для боротьби зі шкідниками. Для домашнього утримання добре підходять два види – африканський і вухатий їжак. Африканський карликовий їжак виведений спеціально для проживання в будинку, в дикій природі він не зустрічається.

Як облаштувати їжака в будинку

Активне життя їжаків починається вночі, тому вдень вони спатимуть, а з настанням темряви топатимуть і шарудітимуть. Можна акуратно змінити такий життєвий ритм, створивши для їжачків відповідні умови.

У будинку утримуйте їжачка в просторій клітці розміром не менше 90х90 см. На її дно насипте тирсу, сіно або деревні гранули (наповнювач для котячих лотків), які міняйте 2 рази на тиждень. Зручно, якщо в клітці є висувний піддон, що полегшить прибирання.

У клітці має бути годівниця і поїлка, причому годівницю краще прибирати після того, як їжачок поїсть. Влаштуйте в клітці невеликий будиночок, в якому тварина могла б усамітнитися. Для необхідних їжачкові фізичних навантажень встановіть колесо діаметром не менше 28 см. Цього може виявитися мало, тому кілька разів на тиждень випускайте їжака з клітки погуляти. Щоб при цьому він не погриз дроти або не завдав іншої шкоди, краще випускати його в просторий вольєр.

Їжачка можна купати раз на 2-3 місяці. Використовуйте при цьому теплу воду зі спеціальним шампунем. Голки зручно мити зубною щіткою. У природі кігтики їжака коротшають природним чином, а при домашньому утриманні періодично зрізайте їх кігтерізкою.

Читайте також:  Що їдять равлики, як визначити їхній вік

Чим годувати їжачка в домашніх умовах

Що їдять їжачки в природі? Основу їхнього раціону на волі складають жуки та щипавки (до 90%). Вживають вони також гусениць, дощових черв’яків, равликів, слимаків, мокриць, багатоніжок, можуть поласувати яйцями птахів, що гніздяться на землі. Невелику частину меню їжаків складають ягоди та фрукти.

При домашньому утриманні раціон буде іншим. Чим харчуються їжаки? Враховуйте такі їхні потреби:

  • У домашніх умовах будь-яку природну живність їжаку успішно замінить сире м’ясо, фарш або риба, які можна чергувати і давати до 60 г на день.
  • У щоденне меню можна ввести яйце (5 г), сир (10 г).
  • Давайте моркву, капусту, огірок (до 30 г).
  • Доповніть раціон вареною крупою (рис, просо). Їжу потрібно близько 10 г на день.

Спірним залишається питання про годування їжаків молоком. Іноді радять приваблювати їх на дачну ділянку мискою молока, але на сайті дикої природи WWF стверджують, що їжаки мають непереносимість лактози, у них немає ферменту для її розщеплення. Тому молоко може викликати розлад травлення або навіть призвести до загибелі тварини.

Годуйте їжачка 1-2 рази на день. Пам’ятайте, що в поїлці в нього завжди має бути свіжа вода. Додавайте в його їжу кісткове борошно, це джерело кальцію.

Цікаві факти про їжаків

Усі види тварин на планеті унікальні та неповторні. Їжаки теж мають особливості як у своєму вигляді, так і в способі життя.

Їжаки пристосувалися жити в містах

Їжаки звичайні поширені в Західній і Центральній Європі, у Скандинавії. Де мешкає вухатий їжак? Цей родич їжака звичайного з довшими вухами зустрічається в степах, напівпустелях, пустелях Близького Сходу, Середньої Азії, зокрема в Казахстані, в Китаї, Монголії.

Читайте також:  Як бджоли роблять мед, скільки живе бджола

Звичайні місця проживання їжаків – луки, пустки, переліски, чагарники, заплави річок. Але вони пристосовуються жити і поруч із людиною, часто оселяються на дачних ділянках. На сайті WWF стверджують, що ці тварини можуть виживати і в містах (у парках, скверах).

Їжаки взимку сплять

Їжаки ведуть одиночний спосіб життя. Вони облаштовують для себе окремі гнізда в кущах, ямках, у покинутих норах. Гнізда вистилають сухою травою, листям, мохом. Їжаки-самці агресивні, охороняють свою територію, яка може охоплювати від 7 до 39 га (у самок – менше).

Більшу частину життя їжаки проводять уві сні. Вони сплять вдень і активні в нічний час. З настанням заморозків ці тварини влаштовуються у своїх нірках на зимову сплячку. Попередньо намагаються накопичити до 500 г жиру, щоб не померти з голоду взимку. У домашньому теплі їжаки в сплячку не впадають.

Їжаки можуть щебетати і муркотіти

Їжачки дуже різноманітно спілкуються і висловлюють свій настрій. Вони посилають сигнали різними звуками:

  • За повного задоволення посвистують або мурчать.
  • Невдоволення висловлюють пихтінням і частим диханням.
  • Під час залицяння за самками можуть пощебетати.
  • Обстежуючи територію, сопуть.
  • Від болю і страху можуть кричати.

При сильному переляку їжачок згортається в клубок. Але всупереч легенді покотитися кулькою від небезпеки їжак не зможе: його спинний м’яз стягує в кулю тільки нерухомого звірка.

Їжачата народжуються без колючок

Шлюбний період у їжаків починається після зимової сплячки у квітні. Під час спарювання самка пригладжує колючки на спині, а самцеві не доводиться на неї повністю підійматися, тому що його статевий орган знаходиться на животі.

Вагітність їжачихи триває до 49 днів. У приплоді з’являються зазвичай 4 дитинчата, але іноді більше, до 8. Їжачата народжуються сліпими, голими і з яскраво-рожевою шкіркою. Але за кілька годин уже з’являються білі й темні м’які голки, які повністю формуються через 15 днів.

Читайте також:  Хурма при діабеті — як впливає рівень цукру і параметри здоров'я?

Диких їжаків не можна чіпати

Їжаків у природі чіпати не рекомендується: вони для вчених як біоіндикатори забруднення довкілля, переносники різноманітних хвороб (сальмонельозу, лептоспірозу, туляремії, жовтої лихоманки, сказу). Гуляючи травою та кущами, їжаки голками зчісують безліч кліщів, які переносять хвороби, тому заразитися можна навіть через голки.

Позбутися кліщів самостійно їжаки не можуть, хоча й намагаються вичесати їх довгими пальцями. Щоб позбутися кліщів і бліх, їжаки можуть занурюватися у воду до самого носа, але це позбавляє від паразитів ненадовго. З цією ж метою їжаки збирають на свої колючки предмети з різким запахом – недопалки, промаслені ганчірочки або надушені хусточки.

Їжачки – унікальні істоти у світі тварин. Вони можуть подружитися з людиною, дарувати їй позитивні емоції та жити з нею пліч-о-пліч.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я