Напередодні Нового року він був у Вердені на річці Аллер, зараз – у Зангерхаузені на річці Гельмі: на початку року федеральний канцлер думає про повені. Він висловлює подяку та вдячність численним помічникам.
Канцлер у кризовому регіоні – Шольц у гумових чоботях під час повені – невдоволення мешканців
Олаф Шольц носить черевики. Коли канцлер прибуває на свій другий візит до місць повеней, його взуття може бути ознакою того, що ситуація в останні дні стала ще гіршою – у Вердені на річці Аллер під Бременом він ще напередодні Нового року пересувався без чобіт. Шольца мало цікавить проблема чобіт, і він не хоче її коментувати, коли в четвер серйозно розглядатиме ситуацію на Гельмі в селі Обереблінген у Саксонії-Анхальт.
Коли канцлер приземлився у Зангерхаузен на вертольоті з Берліна було похмуро і дощово – як це часто буває останніми днями. Невелика річка Гельме, ширина якої зазвичай становить лише два метри, багато разів виходила з берегів.
Шольцю, міністру навколишнього середовища Штеффі Лемке («зелені») та голові міністерства Райнеру Хазелоффу (ХДС) показують дамбу, яка загрожує прорватися, і насамперед вони слухають та запитують. Наприклад, вони хочуть знати, чи достатньо на складі мішків із піском.
Тижня повеней у Німеччині
Це питання хвилює людей і в інших регіонах Німеччини, які вже майже два тижні страждають від повеней. У Нижній Саксонії тривалі дощі останніх днів призвели до нового підйому рівня води, особливо у водозбірних басейнах рік Хюнте у Бремена та Хазе в Емсланді. У деяких місцях жителі досі не можуть повернутись до своїх будинків.
У Баварії ситуація погіршилася, особливо на півночі, у франконських областях та деяких районах Верхнього Пфальця. Деякі річки у землі Рейнланд-Пфальц також значно повноводніші. У землі Північний Рейн-Вестфалія представник міністерства довкілля повідомив, що за 24 години випало до 35 літрів опадів на квадратний метр. Однак рівень води по всій землі ще не досяг розмірів різдвяних повеней.
В інших федеральних землях ситуація принаймні не погіршилася: наприклад, у Гессені, де, як і раніше, страждають річки Фульда, Лан, Едер, Кінціг та їхні притоки. У Саарі рівень води в річках Прімс, Оберер-Бліс і Нід досяг свого піку і продовжує падати.
Не надто доброзичливий прийом для Олафа Шольца
По всій Німеччині розгорнуто десятки тисяч помічників. Канцлер Шольц розмовляє з деякими з них під час свого візиту до Саксонії-Анхальту. Близько 1600 мешканців цієї землі перебувають у стані тривоги з Різдва. «Нам потрібна найкраща координація. Тут ніхто не знає, що роблять інші», – каже один із мешканців. Шольц відчуває невдоволення відразу після прибуття. Чути крики «Повертайтеся назад». Але звучать і слова подяки, особливо професійних помічників.
Канцлер імпонує солідарність на місці. «Цей дух солідарності діятиме і надалі, і ми нікого не залишимо на самоті», – каже Шольц, який тепер знову носить черевики на шнурівці. Він також обіцяє допомогти з подальшим усуненням пошкоджень. «Зрозуміло, що ми можемо зробити це тільки разом, і ми маємо виявити солідарність у Німеччини «.
На місці Лемке зазначає, що у середньостроковій та довгостроковій перспективі муніципалітетам, федеральним землям та федеральному уряду необхідно домовитися про те, як краще підготуватися до подібних подій. «Вода потребує простору, ви можете побачити це поблизу», – каже вона. Йтиметься також про те, «як можна надати допомогу, де вона необхідна, фінансову, а також іншу».
Підлоги мокрі, як губка
Враження, які Шольц збирає на місці в південній Саксонії-Анхальт, просто приголомшливі: затоплені луки і набагато ширша Гельме, якою протікає дренаж із південного Гарца. Земля волога, як губка. Кемпінг біля водоймища Кельбра знаходиться під водою. За останні роки жителі регіону неодноразово стикалися з повенями, але таких сильних та тривалих, як цього разу, не було вже давно, каже адміністратор округу Андре Шредер. Бундесвер буде задіяний із понеділка.
За даними місцевої асоціації фермерів, майже кожен фермер у Нижній Саксонії в даний час страждає від повені або пошкодження водою своїх полів. “Кілька сотень тисяч гектарів орних земель і лук затоплено”, – повідомив президент ландволка Хольгер Хенніс німецькому агентству друку. Сотні ферм також постраждали від повені, «але, на щастя, лише деякі з них постраждали настільки сильно, що стайні також постраждали і худобу довелося евакуювати».
Пасовища та луки, ріллі, засіяні зерновими чи ріпаком, а також ділянки з цукровим буряком чи картоплею – фермери побоюються повної втрати врожаю у багатьох районах. Крім того, безперервні дощі значно ускладнюють обробку землі, пояснює Карл-Фрідріх Мейєр, експерт із сільськогосподарських культур з Асоціації фермерів Нижньої Саксонії. За словами Майєра, озимі зернові, тобто рослини, посіяні восени, «задихаються», коли ділянки перебувають під водою близько десяти днів. Для літніх зернових також слід очікувати на 20-відсоткове зниження врожаю.
Дощ перетворюється на сніг
Німецька метеорологічна служба (DWD) попередила про тривалі дощі. При цьому очікується похолодання. «Кількість опадів у постраждалих від повеней районах дедалі більше зменшується і перетворюється на сніг», – заявили у четвер у DWD. Зима повертається, стає все холоднішим і крижанішим. Спочатку вплив мінусових температур на затоплені райони залишалося незрозумілим.