Нове дослідження – КБЖУ менш важливі при схудненні, ніж тип їжі

76
харчування

Опубліковане в 2019 році дослідження першим довело, що раціон із ультра-обробленої їжі викликає менше насичення, ніж раціон із натуральних продуктів — навіть за однакових калорійності та складу БЖУ. У результаті харчування промислово виготовленою їжею призводить до набору ваги.

Калорії та БЖУ, що містяться у фастфуді та ультра-оброблених продуктах харчування, не призводять до того ж насичення, як аналогічна кількість нутрієнтів у натуральній їжі — робить висновок проривне дослідження, опубліковане в 2019 році.

Вчені вперше довели, що виготовлена промисловим чином їжа (саме її все частіше називають “ультра-обробленою їжею”) порушує природні механізми контролю апетиту в організмі – призводячи до переїдання та подальшого набору ваги.

Чому це дослідження важливо?

Представники харчової промисловості схильні заперечувати ідею того, що одна їжа може вважатися більш шкідливою/корисною для контролю ваги, ніж інша. Зазвичай вони намагаються довести, що ожиріння пов’язане не з вибором продуктів, а з нездатністю контролювати розмір порцій (та їхня калорійність).

Логічна база подібних тверджень – відсутність точних доказів того, що фастфуд-дієта провокує набір ваги у людей і перешкоджає схуднення. Зазвичай ця думка підкріплювалася статистичними даними, які не можуть служити базисом для рекомендацій.

Вищезгадане дослідження першим чітко і однозначно показало, що ультра-оброблена їжа сама по собі призводить до переїдання і вживання надлишкових калорій – тоді як раціон з натуральних продуктів пов’язаний з нормалізацією (і навіть зі зниженням) ваги.

Нове дослідження - КБЖУ менш важливі при схудненні

Механіка експерименту

Вчені в стаціонарних умовах розглядали харчування 20 людей протягом 4 тижнів — пропонуючи кожному учаснику раціон із натуральної їжі, а також раціон із ультра оброблених продуктів. Калорійність та вміст нутрієнтів були абсолютно ідентичними.

Оскільки людей не обмежували у харчуванні (а лише рекомендували розмір раціону) — вживання ультра обробленої їжі було пов’язане з переїданням та перевищенням норми калорій. У середньому йшлося про додаткові 500 ккал на добу — що, зрештою, провокувало набір ваги.

Читайте також:  Ракети Taurus: Більшість підтримує рішення канцлера

У пояснювальній записці зазначається, що підготовка та організація експерименту зайняла майже рік — а в майбутньому вчені планують вивчити питання того, як саме інгредієнти ультра-обробленої їжі провокують переїдання.

Ультра-оброблені продукти харчування

На жаль, до цієї категорії належить переважна більшість їжі, що продається в сучасному супермаркеті – починаючи від газировок, сухих сніданків, солодощів та випічки, закінчуючи замороженою піцою, картоплею-фрі, ковбасами, чіпсами та іншими снеками.

Основні критерії ультра-обробленої їжі – наявність у складі рафінованих вуглеводів (наприклад, цукру, білого пшеничного борошна, сиропу фруктози), оброблених рослинних олій, добавок для поліпшення смаку, а також емульгаторів (речовин, що полегшують змішування води та жиру).

Вищезазначене дослідження доводить, що калорії та БЖУ, що містяться в подібних продуктах, не призводять до того ж насичення, як аналогічна кількість нутрієнтів у натуральній їжі. Тобто раціон сам по собі провокує людину до переїдання та набору ваги.

Ультра-оброблена їжа:

  • білий рис;
  • продукти з білого борошна пшеничного;
  • їжа швидкого приготування (локшина, сніданки, каші);
  • солодощі та снеки (включаючи морозиво та багато йогуртів);
  • газування та фруктові соки;
  • ковбаси, сосиски, багато м’ясних напівфабрикатів;
  • фаст-фуд (піца, чіпси, картопля-фрі);
  • багато соуси та заправки.

Натуральна їжа

До натуральної їжі дослідження відносило продукти харчування з мінімальним рівнем промислової обробки – овочі, фрукти, горіхи, цільнозернові злакові, бобові, молоко, яйця, рибу та м’ясо.

Нове дослідження - КБЖУ менш важливі при схудненні

Люди, які вживали дані продукти протягом 14 днів, знизили вага майже на 1 кг — тоді як люди, які дотримуються з метою експерименту харчування ультра-обробленої їжі за аналогічний час набрали 1 кг.

КБЖУ при схудненні

Епоха КБЖУ однозначно сягає минулого — сучасні дані показують, що помилково розглядати склад їжі виключно в контексті калорій та трьох нутрієнтів. На даний момент науці відомо більше 20 тисяч речовин, що входять до складу їжі – багато з них і тією чи іншою мірою впливають на організм.

Читайте також:  Як всього за декількома жестами зрозуміти, що вас нахабно обманюють?

Зрештою, відповідь на питання про те, що саме потрібно їсти для схуднення, простягається далі, ніж список продуктів. Значення має навіть час вживання їжі – причому, не в контексті прив’язки до цифри на годиннику, а у вигляді часу, необхідного організму для травлення їжі.

Як треба їсти, щоб худнути?

Останні наукові роботи оперують терміном “вікно годування” (або “харчове вікно”) – акуратно припускаючи, що для збереження метаболічного здоров’я сумарний час споживання та перетравлення їжі не повинен перевищувати 8-12 годин на добу.

На практиці потрібно враховувати, що сніданок о 7-й ранку і вечеря о 7-й вечора рівнозначний 16-годинному харчовому вікну – оскільки перетравлення їжі займає до 3-4 годин. Тобто, ймовірно, у майбутньому з’явиться більше даних про користь повної відмови від сніданку чи вечері.

Враховуючи те, що натуральний процес жироспалювання активується організмом приблизно через 6 годин після останнього вживання їжі – типовий час вживання їжі практично не залишає можливості для запуску природних схуднення.

Висновок

Опубліковане в 2019 році дослідження першим довело, що раціон із ультра-обробленої їжі викликає менше насичення, ніж раціон із натуральних продуктів — навіть за однакових калорійності та складу БЖУ. У результаті харчування промислово виготовленою їжею призводить до набору ваги.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я