Шольц: 17 червня 1953 року

26

У 70-ті роковини народного повстання в НДР керівники держави вшановують відважних людей того часу.

 

Шольц: 17 червня 1953 року – горда подія в історії свободи

Згідно з записами, 35-річний Віллі Геттлінг став першою людиною, страченою через розстріл за народне повстання в НДР 17 червня 1953 року. У суботу берлінський батько сімейства також став першим, кого урочисто згадали на акції вшанування пам’яті жертв придушення. Перед тим як канцлер Олаф Шольц віддав шану подіям того часу, на цвинтарі Зеєштрассе в колишньому Західному Берліні молоді люди прочитали чотири історії.

«Народне повстання 17 червня 1953 року в НДР є однією з найважливіших і одночасно найгордіших подій в історії свободи в нашій країні», – сказав політик СДПН главам держав, що зібралися, включаючи федерального президента Франка-Вальтера Штайнмайєра, голови Бундестагу Бербель Бас, голови Бундесрата Петера Тшенцера та голови Федерального конституційного суду Штефана Харбарта.

“У НДР народне повстання було табу”, – сказав Шольц. “Ті, хто стояв при владі, не хотіли говорити про це, а громадянам не дозволялося говорити про це”. У Федеративній Республіці пам’ять 17 червня зберігали. Але воно вважалося трагічною невдачею. Довгий час переважала думка, що жертви повстання були марними.

«Велике бачення свободи та самовизначення».

“Але ці жертви не були марними, сьогодні ми бачимо це чітко”, – сказав канцлер. Під час мирної революції у НДР у 1989 році було реалізовано «велике бачення свободи та самовизначення». Демонстранти 1989 року не посилалися на своїх попередників у 1953 році, оскільки мало що про них знали. Проте, між цими двома подіями існувала «пряма лінія».

17 червня 1953 року близько мільйона людей вийшли на страйк та демонстрацію у Східному Берліні та 700 інших місцях НДР. Вони вимагали підвищення заробітної плати, зниження цін, а також вільних виборів та припинення поділу Німеччини. Радянські окупаційні війська разом із владою НДР придушили протести. Щонайменше 55 людей було вбито і понад 10 000 заарештовано.

Читайте також:  "Долина сліз" у розширенні "зеленої" електроенергетики перетнута

У четвер і п’ятницю Бундестаг і федеральний президент Франк-Вальтер Штайнмайєр віддали шану мужності тих, хто брав участь у тих подіях. У суботу вранці бургомістр Берліна Кай Вегнер уже поклав вінок на історичному місці повстання в колишньому Будинку міністерств, де зараз знаходиться Федеральне міністерство фінансів.

Анна Камінскі, голова Федерального фонду переоцінки (Bundesstiftung Aufarbeitung), сказала Deutsche Presse-Agentur на церемонії покладання вінків, що вона рада, що святкування 70-х роковин має так багато резонансів. Однак вона наполягає на тривалішому збереженні пам’яті. За словами Камінські, важливі події під час поділу Німеччини мають вивчатися у школах.

Шнайдер: тема для навчальних програм

Уповноважений федерального уряду Східної Європи Карстен Шнайдер також висловився за це. Історія НДР має відігравати велику роль у шкільних програмах, сказав політик СДПН в інтерв’ю радіо SWR. У п’ятницю ввечері лідер ХДС Фрідріх Мерц також закликав до розширення академічної роботи з цієї теми: у німецьких університетах досі немає жодної кафедри вивчення НДР, критикував Мерц.

17 червня відзначали у Берліні, а й у багатьох інших місцях. У Саксонії-Анхальт голова парламенту землі Гуннар Шелленбергер говорив про ключову дату. У Єні, Тюрінгія, на згадку про робітника Альфреда Дінера, який у віці 26 років був розстріляний у Веймарі радянським військовим командуванням, встановили меморіальну дошку. Прем’єр-міністр Бранденбурга Дітмар Войдке (СДПН) назвав повстання “символом волі народу до свободи”. Лідер ХДС Ян Редманн запропонував зробити 17 червня додатковим загальнонімецьким державним святом.

Федеративна Республіка оголосила 17 червня державним святом ще 1953 року. Проте значення повстання було надовго забуте. З 1990 3 жовтня є Днем німецької єдності.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я