Що їдять равлики, як визначити їхній вік

28
Равлик

У давнину равлики були символом вічності, терпіння та застиглого часу. Це одні з найпоширеніших істот у навколишній природі. Вони пристосувалися жити на суші, у морській та прісній воді.

Равлики поширені по всьому світу

Брюхоногі молюски із зовнішньою раковиною – це равлики. За місцем проживання їх класифікують як сухопутних, прісноводних та морських. Вивчено близько 110 тис. видів цих молюсків, серед яких найбільш відомі такі види:

  • Звичайна садова. Її вважають шкідником городів.
  • Виноградна — найпоширеніша у Європі, вживається як делікатес.
  • Хелена – мешканка Південно-Східної Азії.
  • Строката неретина і гігантська ахатина. Вони привабливі для домашнього утримання.

Найбільший з равликів — черевоногий австралійський трубач. Висота раковини сягає 91 см, а маса – до 18 кг. Найнебезпечніший – конус географічний. Він виділяє токсини у вигляді хмар, проти яких немає протиотрути.

Равлики можуть регенерувати навіть частину голови

Молюс має незвичайну будову: голову зі щупальцями, ногу, нутрощовий мішок, мантійну складку. Тіло равлика дуже пружне і зморшкувате. Має травну систему, серце.

Зазвичай довжина ноги равлика 3,5-5 см, але може витягуватися до 9 см. Молюс рухається за допомогою підошви шляхом хвилеподібного скорочення м’язів. Швидкість руху – від 3,5 до 7 см/хв. При цьому вона виділяє слиз для ковзання та меншого травмування. Ця речовина — особливий білок муцин, який дуже цінується в косметичній промисловості як речовину, що омолоджує.

Мантійна складка знаходиться між тілом равлика та ногою. Її головна функція – виділення вапняної речовини для побудови раковини. Раковини зазвичай спіралеподібної форми або як ковпак часто мають ребристу поверхню.

Молюс не загине, якщо пошкодить частину тіла, голови чи щупальця. Равлик регенерує пошкоджені частини за 2-4 тижні.

Читайте також:  Чому дме вітер, як він утворюється

Равлики – глухонімі істоти

На голові равликів видно дві пари ріжок – це щупальця з органами чуття. Передні ріжки зазвичай менше від 2,5 до 4,5 мм. Це органи нюху для пошуку їжі. Де очі у равлика? Вони розташовані на верхівках задніх щупальців, довжина яких 1-2 см. Ока равликів розрізняють лише світло та темряву.

Органів слуху у молюсків немає. Вони не можуть робити звуки і спілкуються дотиками. Скільки зубів у равлика? Зуби равликів розташовані кілька рядів. Число мікроскопічних гострих та твердих шипів для перетирання їжі може досягати 25 тисяч.

Як описує сайт Molluscs, присвячений молюскам, зуби більшості равликів прикріплені до радулі – рашпилеподібної мови. Але у отруйних равликів-конусів є один гарпуноподібний зуб, пов’язаний з отруйною залозою.

Взимку равлики впадають в анабіоз

Активний спосіб життя равликів триває у теплу пору року. У суху погоду вдень вони мляві та бездіяльні, ховаються у вологих прохолодних місцях, рятуючись від зневоднення, навіть закривають раковину плівкою зі слизу. У дощові дні оживають, починають активно шукати їжу. Чим харчуються равлики? Раціон складається із залишків м’яких та гнилих рослин, листя, фруктів, ягід, трави, дрібних комах, черв’яків, падали.

З настанням холодів сухопутні равлики зариваються у ґрунт на глибину до 30 см. Вони ховаються у свою раковину, отвір закривають пробкою із застиглого слизу, залишаючи віддушину для надходження повітря. Усі життєві процеси уповільнюються, равлики впадають в анабіоз до 3 місяців. З настанням тепла вони з’їдають захисний затор і вибираються на поверхню.

Равлики – гермафродити

Як розмножуються равлики? Статева система равликів гермафродитна, має чоловічі та жіночі ознаки. Вони здійснюють перехресне запліднення. Одночасно равлики відкладають від 50 до 85 кулястих яєць білого кольору (ікру) діаметром 5-7 мм.

Читайте також:  Декілька великих переваг кар'єри в інтернет-маркетингу

Дозрівання яєць триває до 28 днів. Дитинчата розміром 2-2,5 мм вилуплюються з яєць у землі. У них є зуби, якими вони поїдають шкаралупу яєць, набираються сили і приблизно через 10 днів виповзають на поверхню землі.

Скільки живуть равлики? Більшість равликів живе близько року. У природі деякі види можуть прожити два-чотири роки і навіть до десяти років. При домашньому утриманні молюски живуть довше. Вік равликів можна визначити за кількістю кілець на раковині. Фахівці можуть визначити його і за забарвленням: чим старший равлик, тим світліший його раковина.

У природі життя равликам укорочують хижаки. Експерти сайту садівників RHS перерахували ворогів равликів: їжаки, ящірки, кроти, жаби, жуки.

Равлики можуть бути небезпечними вбивцями

Більшість равликів, що мешкають поряд у парках та садах, нешкідливі. Але географічний конус, який мешкає в індо-тихоокеанському ареалі, може вбити своїми токсинами до 10 осіб за пару хвилин.

Ще більшу небезпеку являють собою равлики, які переносять мікроскопічних паразитів шистосом. Для цих паразитів молюски – необхідний ступінь життєвого циклу. Шистосоми викликають другу за поширеністю у світі (після малярії) тропічну хворобу шистосомоз.

Проникаючи під шкіру людини, паразити вражають внутрішні органи, залишаються непомітними для імунної системи. Жертвами шистосомозу стають мільйони людей, переважно жителі Африки.

Равликів розводять як делікатесний продукт

Люди здавна вживали в їжу равликів. Стародавні римляни їх смажили. У Середньовіччі люди рятувалися ними з голоду. Мореплавці запасали равликів бочками як свіжу їжу в далеких плаваннях. У Європі найуживаніший — бургундський бордовий равлик, який готують за спеціальними рецептами. Це цінний дієтичний продукт, що складається на 70% низькокалорійного білка. Дуже цінується «біла ікра» равликів, яка може бути дорожчою за інші види.

Читайте також:  Вибір ігрового монітора

Розведення равликів стало прибутковим бізнесом, їх вирощують на спеціалізованих фермах. Найчастіше для цього обладнають відкриті майданчики у теплий сезон. Весь рік можна розводити молюсків у приміщеннях, теплицях з опаленням та вентиляцією.

Равлики адаптуються до життя в різних умовах. Люди спостерігають за ними в природі або вдома, відчуваючи їхню заспокійливу дію.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я