У космосі виявили джерело високоенергетичних нейтрино

59
нейтрино

Астрономи з Університету Юліуса Максиміліана Вюрцбурга у Німеччині вперше встановили джерело нейтрино високої енергії – субатомних частинок, що наповнюють космічний простір. Дослідження показало, що вони з високою ймовірністю походять від блазарів.

Вчені почали вивчати нейтрино порівняно недавно. Їм вдалося встановити, що маса частинки практично дорівнює нулю, вони електрично нейтральні і майже не взаємодіють з іншими частинками та матеріями Всесвіту.

Звичайні нейтрино виникають у результаті радіоактивного розпаду. Більшість таких частинок Землі є «продуктом» ядерних реакцій на Сонце. Але це не єдине джерело – нейтрино можуть утворитися також під час вибуху наднової, штучної ядерної реакції чи взаємодії космічних променів з атомами.

2021 року обсерваторія IceCube в Антарктиді виявила частинки, не схожі на звичайні нейтрино. Їхня енергія була в 100 мільйонів разів вищою, ніж у нейтрино, породжених надновими. Ці високоенергетичні частки прийшли з глибокого космосу, і їхнє джерело тривалий час залишалося невідомим.

У ході недавніх досліджень вчені встановили, що нейтрино, оскільки не стикаються з іншими об’єктами, рухаються прямою. Вони зуміли простежити шлях частинки, зафіксованої IceCube. Виявилося, що вона виходила від блазара – ядра масивної галактики, яке розташовувалося поблизу надмасивної чорної дірки і випускало у бік Землі струмені іонізованої речовини майже зі швидкістю світла.

Щоб підтвердити результат, астрономи взяли дані про рухи нейтрино за останні 7 років і зіставили їх із каталогом понад три тисячі блазарів. Як показали обчислення, ймовірність того, що шут помилково назвали джерелом нейтрино, склала всього 0,0000006.

«Це говорить про те, що принаймні деякі блазар здатні виробляти високоенергетичні нейтрино», – йдеться в тексті наукової роботи.

Раніше астрономи виявили розгадку феномена «танцюючих» зірок. Причина їхньої незвичайної поведінки виявилася пов’язаною з надлишком внутрішнього газу.

Читайте також:  Швидкість танення гренландських льодовиків досягла 6 млрд тонн на день

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я