Дані випробувань показують, що екстракт хурми здатний знижувати рівень глюкози в крові, а також нормалізувати ліпідний профіль. Що особливо важливо, вчені відзначають здатність речовин, що входять до складу хурми, знижувати ризик когнітивних ускладнень при діабеті.
Улюблений багатьма фрукт хурма, що характеризується яскравим кольором і в’язким смаком, традиційно вважається одним з найбільш корисних. Сучасні дослідження підтверджують цю думку, доводячи, що вживання хурми здатне знижувати параметри глюкози.
Що особливо важливо, за рахунок вмісту у складі цілого ряду натуральних антиоксидантів була відзначена здатність хурми впливати на процеси перекисного окислення ліпідів – знижуючи ризики, пов’язані з погіршенням когнітивних функцій за наявності цукрового діабету 2 типу.
Хурма – що містить?
Хурма – це їстівні плоди вічнозелених рослин, вік деяких з яких може досягати п’ятисот років. Слово “хурма” потрапило в європу з мови фарсі – а в дослівному перекладі означає “фінікова злива”, оскільки смак в’яленої хурми нагадує фініки.
Так як для вирощування хурми необхідний теплий клімат, рослина виробляється переважно у тропічних територіях. Сумарно відомо більше 400 різних сортів і варіацій — плодів, що відрізняються розміром і кольором, а також смаком і складом.
Серед ключових нутрієнтів, що містяться у складі хурми і здатних впливати на параметри здоров’я, вчені відзначають каротиноїди, таніни (надають в’язкий смак), флавоноїди, флаваноли та антоціанідини (надають характерного яскравого кольору).
Склад та калорійність
Дані показують, що 100 г м’якоті зрілої хурми може міститися від 18 до 35 г вуглеводів — залежно від сорту. Середня вага одного плоду варіюється від 80 до 250 г.
Що стосується профілю вуглеводів, то третина припадає на глюкозу, третину на фруктозу, а частина, що залишилася, — на сахарозу та інші. Вміст клітковини становить близько 3-5 г, вміст жирів та білків – менше 1 г у кожному випадку.
Калорійність 100 г м’якоті хурми може становити від 290 до 530 ккал залежно від вмісту вуглеводів. Глікемічний індекс варіюється від 35 до 50 і від одиниць.
Користування хурми при діабеті
Опубліковане в 2009 році дослідження на мишах з наявністю діабету показало, що щоденне вживання екстракту хурми протягом місяця показало потенціал зниження рівня глюкози в крові на цифри близько 25-33%, тобто майже на третину.
Крім зниження рівня цукру в крові, які вживали екстракт хурми лабораторні тварини показали помітне зменшення рівня “поганого” холестерину та тригліцеридів у крові.
У записці пояснення вчені припускають, що досягнутий ефект може пояснюватися наявністю в складі хурми натуральних антиоксидантів.
Вплив на когнітивну функцію
Новіше дослідження, опубліковане в грудні 2020 року, підтвердило здатність екстракту хурми знижувати рівень глюкози натще у лабораторних тварин з наявністю діабету.
Крім іншого, було відзначено покращення ліпідного профілю крові та зниження біомаркерів, пов’язаних з окислювальним стресом.
Що особливо важливо, вчені виявили здатність екстракту хурми впливати на покращення когнітивних функцій, що послаблюються наявністю цукрового діабету 2 типу.
Вплив на рівень цукру в крові
Дослідження на тваринах показують, що вживання сиропу хурми призводило до меншого підвищення рівня цукру в крові порівняно з вживанням чистого цукру, кленового сиропу та меду (маючи на увазі порівняння порцій з однаковою кількістю вуглеводів).
Однак важливо відзначити, що вміст вуглеводів у складі хурми вищий, ніж кількість вуглеводів в інших популярних фруктах, наприклад, у яблуках, грушах, персиках та апельсинах. Тобто хурма сильніше підвищуватиме глюкозу в крові, ніж вищезгадані фрукти.
Важливі застереження
Незважаючи на наявність численних досліджень хурми на тваринах, даних випробувань на людях немає — що має змусити ставитися до рекомендацій з певною обережністю.
Також зазначимо, що в дослідженнях зазвичай використовується спиртова витяжка із попередньо висушеної та подрібненої в найдрібніший порошок хурми – а зовсім не свіжі фрукти.
Для уточнення протипоказань проконсультуйтеся зі спеціалістом.
Висновок
Дані випробувань на тваринах показують, що екстракт хурми здатний знижувати рівень глюкози в крові, а також нормалізувати ліпідний профіль. Що особливо важливо, вчені відзначають здатність речовин, що входять до складу хурми, знижувати ризик когнітивних ускладнень при діабеті.