У майбутньому Україна зможе розгорнути проти російських загарбників кілька батальйонів важких бойових танків від західних виробників озброєнь. На додаток до танків Leopard 2, вже обіцяних рядом західних країн, а також M1 Abrams зі США та Challenger 2 з Великобританії, кілька європейських країн хочуть поставити в Україну понад 100 бойових танків старішого типу Leopard 1.
«Я дякую Німеччині та всім нашим партнерам за підтримку», – сказав учора ввечері президент України Володимир Зеленський у своєму щоденному відеозверненні. За його словами, з такими поставками вони не перевершуватимуть російських загарбників на полі бою, але принаймні досягнуть паритету з їхніми силами.
Раніше Зеленський зустрівся у Києві з міністром оборони Німеччини Борисом Пісторіусом та обговорив з ним поточну ситуацію в Україні. «Ми робимо все, щоб повітряний простір був чистим, щоб переконатися, що у наших солдатів сильні танки і що наша артилерія не поступається окупаційним силам», – сказав президент. Наразі керівництво у Києві з граничною увагою стежить за тим, «що готують окупанти». Ситуація навколо Донецька на сході України зараз «найгарячіша».
Пісторіус обіцяє подальше постачання танків
Україна отримає понад 100 бойових танків старішого типу Leopard 1A5 від групи європейських країн, оголосив Пісторіус під час свого першого візиту до Києва. До першого чи другого кварталу 2024 року щонайменше три батальйони українців мають бути оснащені такими танками. Крім президента Зеленського Пісторіус також зустрівся з міністром оборони Олексієм Резніковим. Агресивна війна Росії проти сусідньої країни триває майже рік.
Пісторіус сказав, що постачання Leopard-1 буде здійснюватися поетапно. Він сказав, що до літа має бути поставлено 20–25 танків, а до кінця року – до 80, з метою досягти понад 100 у першому чи другому кварталі 2024 року. Це означало б можливість оснащення щонайменше трьох українських батальйонів, включаючи матеріали для закупівлі запасних частин та боєприпасів. Крім того, розпочалася підготовка 600 польових офіцерів.
Ініціатива відкрита для інших країн
У спільній заяві з міністерствами оборони Нідерландів та Данії йдеться, що ці дві країни також беруть участь у постачанні Leopard 1. «Данія, Німеччина та Нідерланди надають відремонтовані Leopard 1A5 із промислових запасів», – йдеться у повідомленні. Ініціатива відкрита для інших країн, йдеться у повідомленні. Бельгія заявила про свою зацікавленість у участі, йдеться у повідомленні.
Leopard 1 – перший основний бойовий танк, збудований для Бундесверу після Другої світової війни. З 1965 до середини 1980-х років було вироблено 4700 одиниць. Бундесвер зняв із озброєння свій останній Leopard 1 20 років тому.
Два тижні тому після довгих дебатів уряд Німеччини прийняв рішення надати Україні більш сучасні основні бойові танки Leopard 2 і дозволити союзникам отримати цю модель танка, яка була розроблена в Німеччині. Бойові машини піхоти Marder та зенітно-ракетний комплекс Patriot також мають вирушити до України.
Пісторіус: повага до волі українців захищатись самостійно
Воля українського народу до захисту своєї батьківщини непохитна, сказав Пісторіус у Києві. “За це я висловлюю вам найбільше захоплення”. За його словами, до кінця місяця Україна також отримає більше керованих ракет, п’ять додаткових зенітних танків Gepard та ще п’ять інженерних бронемашин Badger. П’ять мостоукладальних танків «Бобр» буде поставлено у березні.
Резніков сказав, що він задоволений оголошеними постачаннями. «Немає жодних сумнівів – Німеччина підтримує Україну», – написав він у Facebook. Це є значний внесок, сказав він. “Підтримка величезна, і далі буде тільки краще”.
Білий дім високо оцінює відданість Німеччині
Німеччина є «потужним союзником» та «надійним другом та партнером» у підтримці України, на думку адміністрації США. Участь Берліна “дуже цінується і має бути відзначена”, сказав Deutsche Welle у Вашингтоні директор з комунікацій Ради національної безпеки уряду США Джон Кірбі.
Хофрайтер: Шольц має повернути довіру партнерів щодо ЄС
Незадовго до саміту ЄС у другій половині тижня голова комітету з європейських справ у Бундестазі Антон Хофрайтер (зелені) бачить у канцлері Олафі Шольце обов’язок через нерішучість деяких європейських партнерів.
«Зараз йдеться про те, щоб повернути довіру та переконати європейських партнерів», – сказав Хофрайтер порталу новин «t‑online». «Добре, що канцлер нарешті взяв на себе координуючу роль. Нам не можна гаяти час, тому що весняний наступ росіян неминучий».
Що дасть цей день?
Шольц виступає у Бундестазі з урядовою заявою з приводу майбутнього саміту ЄС. Завтра та в п’ятницю в Брюсселі глави держав та урядів 27 країн-членів Європейського Союзу розглядатимуть, серед іншого, питання про російську агресивну війну проти України.
Сьогодні також очікується реакція Москви на оголошене постачання танків Києву.