Що їдять кажани, скільки вони живуть і що ще потрібно знати

78
Кажан

Кажани асоціюються з магією, вони стали персонажами фільмів жахів. Це все завдяки їхньому таємничому життю та жахливому вигляду. Спеціалізовані видання відокремили правду від вигадки.

Це найбільша група ссавців у світі

Кажани – ссавці з загону рукокрилих, який включає близько 20 сімейств і більше 1 тис. видів. Міжнародний фонд захисту тварин IFAN вважає їх однією з найбільших груп ссавців на планеті, а журнал охорони природи The Nature Conservancy уточнює, що цей загін складає чверть існуючих ссавців.

Ці тварини живуть скрізь, крім полярних та приполярних широт. Більшість видів – жителі лісів, але вони обживають і печери, ущелини, штучні споруди. Кажани живуть колоніями, які в середньому включають до 150 тис. особин. Але зустрічаються печери, у яких їх чисельність сягає мільйона.

Розміри і форми тварин різноманітні – від джмелиною кажана вагою менше 2 г до летючої лисиці з розмахом крил 1,5 м, що мешкає на островах Тихого океану. У Південній Америці живуть кажани-вампіри, які живляться кров’ю великої рогатої худоби, коней, свиней.

Кажани мають вигляд прибульців

Розміри різних видів кажанів коливаються від 2,5 до 40 см. Мордочка у них маленька, конічної форми, але при цьому великий рот і дуже великі вуха.

Образ чужинця з інших світів доповнюють незвичайні крила. Це передні кінцівки з дуже довгими пальцями, які є основою для перетинок зі шкіри. Самі перетинки дуже еластичні та можуть розтягуватися у 4 рази.

У кажанів густий волосяний покрив, дуже слабкий зір, але тонкий слух і надзвичайно гострий нюх. Органами дотику служать вібриси — тонкі волоски на вухах та перетинках.

Різні види кажанів мають особливості у будові та зовнішньому вигляді. Тому серед них відомі такі різновиди, як мишохвости, воронкоухі, американські листоноси та безліч видів з іншими особливостями.

Читайте також:  Що таке фокусна відстань

Кажан

Переживають сезон заціпеніння

Кажани ведуть нічний спосіб життя, а вдень забиваються в укриття – печери, гроти, в дупла дерев і тріщини скель, на горища. При цьому звірята чіпляються за виступи задніми ногами і сплять головою вниз. Чому кажани сплять головою вниз? Більшість видів має дуже тендітну будову, вони не можуть ходити землею, відштовхуватися і злітати. Але коли звірята висять униз головою, легко падають і в падінні починають політ.

Сезон сплячки цих тварин може тривати до 8 місяців. При цьому вони впадають у заціпеніння, у них зменшується швидкість дихання та серцевих скорочень, скорочується рівень метаболізму.

Де зимують кажани? Інформаційний бюлетень Smithsonian пише, що з холодних регіонів кажани мігрують у тепліші місця. Ці тварини можуть сховатися у сховищах з плюсовою температурою та високою вологістю, щоб уникнути зневоднення. Журнал The Nature Conservancy зазначає, що кажани в стані заціпеніння можуть вижити за негативних температур і навіть у льоду.

Кажан

Мають унікальні надздібності

Кажани безшумно літають у повній темряві і не натикаються на перешкоди. Раніше це пояснювали міфічними екстрасенсорними можливостями, але в 1940-х була виявлена ​​їхня здатність до ехолокації: кажани випромінюють через ніс або рот ультразвукові хвилі, які відбиваються від предметів або комах і повертаються назад. Миші вловлюють поворотні хвилі великими вухами і отримують уявлення про розміри, форму перешкод або потенційних жертв і відстань до них.

За допомогою ультразвуку вони спілкуються у своєму середовищі та використовують його:

  • Для упізнання, щоб уникнути зіткнень у польоті.
  • У вирішенні спорів про територію чи видобутку.
  • Для позначення свого статусу. При цьому рядові особини повинні поступатися дорогою тим, хто має більш високий статус.
Читайте також:  Ернест Хемінгуей: що відомо про життя американського письменника

Ультразвук допомагає самкам знаходити своїх дитинчат у укриттях, виховувати їх. Ніхто в природі, крім людини, не має такої складної системи спілкування.

Більшість кажанів комахоїдні

Що їдять кажани? Їхня основна їжа — комарі, метелики, жуки. Найбільші види ловлять птахів, ящірок, жаб, деякі — рибу. Вегетаріанські види харчуються фруктами, нектаром, пилком. Кажани-вампіри роблять зубами на шкірі своїх жертв надрізи, з яких лакають кров. При цьому самі жертви можуть і не помічати цих легких кровопивців.

У кажанів при невеликих розмірах дуже високий рівень обміну речовин, тому їм потрібно багато їжі. Під час полювання тварини знищують полчища комах, часто шкідників сільського господарства. За ніч кажани здатні вживати кількість їжі, що дорівнює третині своєї ваги.

Комахоїдні кажани приносять користь садівникам та городникам, тому їх іноді намагаються залучити на свої ділянки. Для цього висаджують нічні квіти або влаштовують дерев’яні плоскі будиночки. Але як домашніх тварин їх утримувати неможливо, вони не переносять неволю, до того ж дуже вимогливі до харчування, їх не можна годувати домашніми продуктами.

Кажан

Розмножуються повільніше за всіх тварин

Фонд захисту тварин IFAN вважає, що кажани мають найменші темпи розмноження у тваринному світі. До того ж при їхньому прихованому способі життя залишається багато невідомого в цьому питанні.

Самці при догляді самків використовують ультразвук, і кожен з них виконує свою унікальну пісню з декількох фаз. Крім співу, самці спокушають самок і звичайними звуками — муркотінням, дзижчанням, клацанням.

Відомо, що самки приносять одне дитинча щорічно. Мишенята народжуються голими і сліпими, вигодовуються материнським молоком. Поки вони зовсім маленькі, вирушають із матір’ю на полювання, вчепившись у неї. Дитинчата, що підросли, залишаються в укриттях, звісившись вниз головою. Мати знаходить їх за допомогою ехолокації.

Читайте також:  Xiaomi представила свій перший електромобіль Xiaomi SU7

Скільки живуть кажани? Середня тривалість життя мають 10–15 років, але можуть прожити до 20 чи 30.

Кажан

Кажани можуть бути небезпечними для людини

Ці тварини – природні резервуари вірусу сказу. Але у більшості європейських кажанів цей вірус не виявлено. Небезпека зараження для людей зменшується, тому що хворі на сказ тварини не здатні літати.

Крім того, кажани можуть переносити небезпечні для людей віруси Ебола, Марбурга, які викликають лихоманки. Є підозри, що вони переносять коронавірус.

Чи кусаються кажани? Ці тварини ніколи не нападають на людей, але можуть ненароком потрапити в житлові приміщення. Укусити вони можуть у порядку самозахисту або від переляку. Їхній укус неприємний, як кут голкою. Враховуючи потенційну небезпеку, краще все ж таки зробити після такого випадку щеплення.

Кажани залишаються для людей не найприємнішими сусідами. І близьких контактів із ними краще уникати.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я