Наскільки шкідливим є споживання м’яса для клімату

73

І чи правда, що вегетаріанський чи веганський спосіб життя дійсно кращий для навколишнього середовища.

Наскільки шкідливим є споживання м’яса для клімату? За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації Об’єднаних Націй (ФАО), останні десятиліття споживання м’яса у світі значно зросло, причому з початку 1960-х років споживання на душу населення майже подвоїлося.

Наскільки шкідливим є споживання м’яса для клімату: тваринництво

За даними ФАО, 14,5% усіх антропогенних викидів парникових газів припадає на тваринництво — галузь, яка продукує не лише вуглекислий газ (CO2), а й метан (CH4) та закис азоту (N2O) — два хімічні елементи, які, як вважається , відіграють таку ж роль у глобальному потеплінні, як і CO2.

Хоча метан і закис азоту не залишаються в атмосфері так довго, як CO2, їхній потенціал потепління клімату приблизно в 25 і 300 разів вищий, ніж у вуглекислого газу. Для порівняння впливу різних парникових газів зазвичай розраховується еквівалент вуглекислого газу (CO2eq).

Більшість викидів у тваринництві пов’язані з виробництвом кормів (58%) і виділяється у процесі травлення тварин (31%). Жуйні тварини, такі як велика рогата худоба, вівці та кози, виробляють велику кількість метану.

Великий відсоток викидів метану пов'язаний із молочними коровами. Фото: Marcel Bakker/shutterstock.com

На переробку та транспортування припадає значна частка викидів парникових газів (7%), також як і зберігання гною (4%). Близько 87% викидів метану та закису азоту також припадає на тваринництво.

Ці цифри відносяться до тваринництва загалом, тобто вони також охоплюють такі галузі, як молочне тваринництво, виробництво сиру, желатину та вовни. Великий відсоток викидів метану, наприклад, пов’язаний із молочними коровами.

Можна дійти невтішного висновку, що близько 15% глобальних парникових викидів посідає тваринницький сектор — майже одному рівні з викидами транспортного сектора.

Читайте також:  4 помилки під час приготування салату олів'є

Наскільки шкідливим є споживання м’яса для клімату: глобальне потепління

Вивчення викидів парникових газів, пов’язаних з тваринництвом, не свідчить про вплив споживання м’яса на клімат. Тому порівняння викидів парникових газів від продуктів харчування рослинного та тваринного походження є більш інформативним. У дослідженні 2021 року, опублікованому в журналі Nature Food, саме це було зроблено.

Воно показало, що на рослинну їжу припадає лише 29% парникових газів, що виділяються світовою харчовою промисловістю. Навпаки, 57% викидів парникових газів у цій галузі пов’язані з розведенням та вирощуванням корів, свиней та іншої худоби, а також із виробництвом кормів.

Чверть глобальних викидів парникових газів у харчовій промисловості, як стверджується, посідає лише виробництво яловичини. За ним слідує вирощування рису, яке генерує більше парникових газів, ніж виробництво свинини, птиці, баранини, ягнятини та молочних продуктів.

Наскільки шкідливим є споживання м’яса для клімату: веганські продукти

У дослідженні аналізуються загальні глобальні викиди парникових газів кожного продукту харчування. Більш детальна картина виникає щодо впливу на довкілля при виробництві всього 1 кілограма різних продуктів харчування. З 99,48 кілограмами еквівалента вуглекислого газу на кілограм виробництво яловичини залишається найбільшим джерелом парникових газів. Це майже вдвічі більше, ніж еквівалент вуглекислого газу на кілограм під час виробництва баранини та ягнятини (39,72 кілограми).

При виробництві свинини та птиці еквівалент вуглекислого газу нижче – 12,31 кг та 9,87 на кілограм м’яса відповідно. Обидва ці види виробництва також викидають менше вуглекислого газу, ніж виробництво сиру (23,88 кілограми) та рибництво (13,63 кілограми).

Це означає, що викиди парникових газів значно різняться залежно від виду м’яса, що виробляється і споживається. Перехід від вживання яловичини до вживання птиці, наприклад, призводить до скорочення викидів парникових газів.

Читайте також:  Зберігаємо врожай овочів та фруктів до весни: 8 корисних порад

Сьогодні щодня споживається в середньому 9 кілограмів яловичини, що призводить до 0,8 тонни еквівалента вуглекислого газу. Якби європейці та північноамериканці відмовилися від вживання яловичини, вони б скоротили викиди вуглекислого газу на 1,2 та 3,3 тонни відповідно.

Більшість викидів парникових газів при вживанні рослинних продуктів є нижчою, ніж при вживанні продуктів тваринного походження.

Візьмемо, наприклад, рис. При виробництві одного кілограма цього основного продукту харчування виділяється 4,45 кілограма еквівалентів вуглекислого газу – менше половини викидів, що виділяються при виробництві одного кілограма м’яса птиці. Тому повна відмова від м’ясних продуктів може значно зменшити вуглецевий слід.

Споживання м’яса пов’язане із щорічним викидом 1,1 тонни вуглекислого газу, у середньому, у світі. У Європі на м’ясо припадає, в середньому, 1,8 тонни еквівалента вуглекислого газу, а в Північній Америці – 4,1 еквівалента – це статистично дорівнює кількості викидів парникових газів, які виробляють мешканець Індії за два роки та чотири місяці.

Більшість викидів парникових газів при вживанні рослинних продуктів є нижчою, ніж при вживанні продуктів тваринного походження. Фото: FotosDo/shutterstock.com

Для порівняння. Щоб стати вуглецево-нейтральним до 2050 року, кожна людина на планеті має скоротити свої викиди до 2 тонн еквіваленту вуглекислого газу на рік або менше — приблизно стільки, скільки споживають європейські м’ясоїди.

Відмова від вживання яловичини, баранини та ягнятини може мати додаткові переваги. Зрештою, ці галузі вимагають у 116 разів більше землі, ніж для вирощування рису.

Згідно з нещодавнім дослідженням Програми ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП), на тваринництво припадає 78% сільськогосподарських земель у всьому світі. При цьому розширення сільськогосподарських угідь і пасовищ веде до руйнування довкілля. Використання пестицидів ще більше посилює втрату біорізноманіття.

Вердикт

М’ясна промисловість відповідальна за велику частку світових викидів парникових газів. Вона не тільки сприяє глобальному потеплінню, а й викликає пряме забруднення довкілля. Люди, які їдять багато м’яса, можуть допомогти у боротьбі з кліматичною кризою, скоротивши споживання м’яса або повністю відмовившись від нього. Навіть заміна яловичини іншим м’ясом значно зменшить викиди парникових газів.

Читайте також:  Гості будуть у захваті: десерт, який можна швидко приготувати просто у сковороді

Що ви можете зробити

Звичайні європейці та північноамериканці можуть скоротити на чверть середньорічні викиди парникових газів, якщо перейдуть на їжу. Проте інші сфери життя також є великим джерелом парникових газів, наприклад, транспортний та авіаційний сектор.

Водіння автомобіля на відстань 10 000 кілометрів (6 000 миль) на рік призводить до викидів понад 2 тонни в еквіваленті CO2, як і переліт в обидві сторони з Європи до Нью-Йорка. Ця цифра подвоюється, якщо ви летить з Європи до Азії чи Південної Америки.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :