Київ заперечує захоплення Бахмута

17

Москва вже роздає медалі за завоювання Бахмута – але Київ заперечує падіння міста, за яке вже кілька місяців тривають бої. Бахмут дуже символічний обох сторін.

 

Київ заперечує захоплення Бахмута

Доля міста Бахмут на сході України, яка заперечується вже кілька місяців, продовжує залишатися предметом суперечки між двома ворогуючими сторонами.

Президент України Володимир Зеленський у неділю спростував заяви Москви про те, що практично зруйноване місто тепер повністю перебуває під контролем Росії. Після зустрічі з президентом США Джо Байденом у рамках саміту «Великої сімки» у Хіросімі, Японія, Зеленський заявив: “Бахмут сьогодні не окупований Росією”. Раніше він сам викликав подив своїми заявами про військову ситуацію.

На саміті провідних демократичних промислових країн (G7) у Японії репортер запитав Зеленського, чи Бахмут перебуває ще в руках України. Росіяни відповіли, що вони взяли місто. Український президент відповів: “Я так не думаю”. Додавання, що Бахмут все ще існує «тільки в наших серцях», багато хто сприйняв як визнання того, що місто справді впало.

Раніше у Бахмуті проживало понад 70 000 осіб. Сьогодні там лишилося лише кілька мирних мешканців. Цю інформацію не вдалося підтвердити незалежно.

Пізніше речник групи українських військ «Схід» Сергій Черевий дав деяку інтерпретацію: «Президент сказав правильно: місто практично стерте з лиця землі. Проте захисники все ще утримують «зміцнення та деякі приміщення на південному заході міста». За словами заступника міністра оборони Ханни Мальяр, українці навіть просуваються далі флангами Бахмута. Вона сказала, що військові захопили кілька гребенів, що ускладнює перебування росіян у місті.

Путіну вручають медалі

З іншого боку Росія в неділю продовжувала стверджувати, що взяла місто. У суботу спочатку голова найманих сил Вагнера, що воюють у Бахмуті, Євген Пригожин, а потім і міністерство оборони оголосили про взяття міста. Глава Кремля Володимир Путін привітав війська Вагнера та свою власну армію. Російські збройні сили забезпечили необхідний захист на флангах. У той же час він оголосив: «Всі бійці, що відзначилися, будуть відзначені державними нагородами».

Читайте також:  Війна України. Підсумуємо основні події на вечір 9 вересня

У неділю у російських ЗМІ з’явилися перші фотографії церемоній вручення медалей. За їхніми словами, деякі нагороди було вручено просто у Бахмуті. Після заперечення Києвом факту захоплення Пригожин заявив, що у місті не залишилося жодного живого українського солдата. “Останній з них перебіг вулицю в жіночому одязі півтори години тому – і ми його застрелили”. Агресивна війна Росії проти України незабаром триватиме 15 місяців. Битва за Бахмут належить до найважчих боїв.

Емоційне значення

Президент США Байден, виступаючи в кулуарах саміту «Великої сімки», ухилився від відповіді на запитання, чи було взято місто. Однак він сказав, що росіяни зазнали в Бахмуті «понад 100 000 втрат». “Це важко відновити”, – сказав Байден. «У Бахмуті залишилося не так багато будівель. Місто сильно зруйноване». Той факт, що і Київ, і Москва хочуть заявити про перемогу, говорить передусім про емоційну значущість села. Зеленський оголосив його взимку “фортецею”.

Для перебігу війни Бахмут, як визнають військові експерти з обох сторін, має скоріше другорядне значення. Бахмут був частиною оборонної барикади на схід від агломерації Слов’янська та Краматорська. До осені прорив означав би небезпеку оточення цієї агломерації, оскільки великі російські сполуки були ще й півночі. Після вимушеного відступу з Харківської області росіяни практично втратили другу флангову лінію для оточення Слов’янська та Краматорська.

Більше того, російські атакуючі не змогли прорвати фронт, а лише вдавилися з великими втратами. Тим часом українці збудували нові лінії оборони. Найманий підрозділ «Вагнера» настільки ослаб, що, за словами Пригожина, має бути виведений у глибинку.

Колишній офіцер російської розвідки Ігор Гіркін насміхається: «Спільну зимово-весняну кампанію російської армії та «Вагнера» зі знищення нашої піхоти на Донецькому фронті успішно завершено». Гіркін, який очолив сепаратистське повстання в Україні у 2014 році та взагалі виступає за агресивну війну проти України, протягом кількох місяців критикував військову стратегію Росії як дилетантську.

Читайте також:  500-й день війни: Зеленський відвідав острів Зміїний

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я