Історичне рішення: що для Ізраїлю?

16

Вищі судді Ізраїлю винесли драматичне рішення щодо спірної судової реформи. Ще одна невдача для прем'єр-міністра Нетаньяху. Невже країні загрожує національна криза?

Судова реформа – Історичне рішення: що далі для Ізраїлю?

Рішення Верховного суду в Єрусалимі винесене проти ключової частини суперечливою судової реформи, знову розжарило обстановку Ізраїлі – у розпал війни. З перевагою всього в один голос вісім із 15 суддів визнали недійсною поправку до закону, ухвалену парламентом у липні. На даний момент це кульмінація боротьби за владу між судовою владою та урядом. Але чи ухвалить рішення правий релігійний уряд Біньяміна Нетаньяху?

«Найважливіше рішення з моменту заснування держави».

Наступного дня експерти назвали це рішення надзвичайно важливим для держави. Ізраїль, що постійно намагається знайти баланс між єврейським та демократичним характером країни. Поправка до закону, яка була скасована, по суті, полягала в тому, що Верховний суд втратив можливість вживати заходів проти «недоречних» рішень уряду, прем'єр-міністра чи окремих міністрів.

Колишній голова Верховного суду та генеральний прокурор Менахем Мазус сказав в інтерв'ю ізраїльському армійському радіо, що це, ймовірно, «найважливіше рішення Верховного суду з моменту заснування держави» у 1948 р. «Воно особливо важливе через фундаментальне рішення, згідно з яким парламент не може робити те, що хоче, навіть якщо він ухвалює основні закони». Основні закони можуть бути змінені в Ізраїлі простою більшістю голосів.

Більшість із 12 із 15 суддів також ухвалили, що суд має право переглядати основні закони «і втручатися в тих рідкісних і крайніх випадках, коли парламент перевищує свої повноваження».

Експерт із конституційного права професор Сьюзі Навот вважає це рішення навіть важливішим, ніж рішення щодо конкретної законодавчої поправки. “Це питання, яке залишиться з нами в майбутньому”, – сказала вона в інтерв'ю ізраїльському радіо. Своїм рішенням суд «позбавив уряд необмеженої влади». Він також захищає громадян, оскільки в ізраїльській системі немає інших механізмів контролю. «Ми не маємо президента, який може накласти вето на закон. У парламенту також немає двох палат». Парламент Кнесет де-факто є «законодавчою рукою уряду», оскільки коаліція може домінувати в Палаті представників.

Читайте також:  Таліби в Афганістані проводять багато арештів

Критики уряду відзначають рішення суду як перемогу демократії

Ізраїльський рух за якісний уряд, який подав петицію проти виправлення, відзначив рішення суду як «величезну громадську перемогу тих, хто бореться за демократію». Критики завжди попереджали, що поправка може сприяти корупції та довільному заміщенню важливих посад.

Представники уряду Нетаньяху, навпаки, розкритикували ухвалу і, перш за все, час її публікації. Права консервативна партія Нетаньягу «Лікуд» назвала сумним винесення такого поляризуючого рішення «в той час, коли ізраїльські солдати з правих і лівих партій борються і наражають свої життя на небезпеку на війні».

Судова реформа розколює ізраїльське суспільство

Судова реформа, яку уряд активно просував з приведення до присяги рік тому, викликала глибокий розкол в ізраїльському суспільстві. Упродовж кількох місяців сотні тисяч людей неодноразово виходили на вулиці, протестуючи проти неї. Вони назвали дії уряду гострою загрозою для ізраїльської демократії. На думку експертів, зміни в законі в рамках реформи також можуть зіграти на руку Нетаньяху в судовому процесі, що ведеться проти нього, про корупцію. З іншого боку, уряд стверджує, що суд надто впливовий в Ізраїлі та втручається у політичні рішення.

Внутрішня суперечка в Ізраїлі як нагода для атаки ХАМАС

Багато хто побачив у багатомісячних суперечках одну з причин того, чому Ізраїль міг бути так здивований руйнівною терористичною атакою руху ісламізму ХАМАС 7 жовтня. До 7 жовтня неодноразово звучали попередження, що вороги Ізраїлю можуть скористатися його слабкістю.

Рішення суду також сприймається як невдача для Нетаньяху, який і так відчував труднощі. З 7 жовтня він сильно втратив популярність у опитуваннях громадської думки. Багато хто обурений тим, що він не взяв на себе особисту відповідальність за те, що припустився масового вбивства, влаштованого ХАМАСом.

Читайте також:  Війна проти України: така ситуація

Чи погодиться уряд із рішенням суду?

Якщо уряд Нетаньяху не ухвалить рішення суду, країні загрожує національна криза. Поки що неясно, як діятиме коаліція, особливо після закінчення війни. Міністр юстиції Ярів Левін, рушійна сила реформи, залишив принаймні одну лазівку відкритою у своїй початковій реакції. «Рішення суду, рівного якому немає в жодній західній демократії, нас не збентежить», – сказав Левін. «Поки триває боротьба на різних фронтах, ми продовжуватимемо діяти стримано та відповідально».

Однак один із високопосадовців уряду заявив газеті «Едіот ахронот»: «Реформа померла 7 жовтня і не воскресне».

Джерело: www.stern.de

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я