Боротьба за владу у військах Путіна

101

Глава Кремля Володимир Путін знову робить ставку на нове командування після майже року війни та численних поразок в Україні. Тепер начальник Генерального штабу Валерій Герасимов, якого російські гарячі голови та військові блогери постійно публічно лають за невдачі, має принести прогрес в агресивній війні щодо окупації українських територій.

З цією метою Путін демонстративно замінив 67-річного командира Сергієм Суровікіним, який має велику повагу серед прихильників жорсткої лінії. Це рішення, ймовірно, посилить боротьбу за владу у російських військах.

Суровікін, призначений лише у жовтні, поки що не зміг продемонструвати жодних територіальних завоювань в Україні – і зараз є лише одним із трьох заступників Герасимова. Прозваний «генералом Армагеддону» Суровікін покладає основні надії на бомбардування української енергетичної інфраструктури, які призвели до відключення електрики та опалення в мільйонах домогосподарств. Суровікін хотів занурити країну в холод і темряву, спровокувавши новий масовий результат українців на Захід. Але важливих для Путіна досягнень на території немає.

Суровікін вже давно вважається фаворитом самопроголошених суворих сил у путінській війні – передусім Євгена Пригожина, голови воєнізованої організації «Вагнер», і Рамзана Кадирова, який головою російської складової республіки Чечня на Північному Кавказі командує власними військами. Ці двоє неодноразово критикували військове керівництво.

Деякі з критичних зауважень «вагнерівців» торкнулися і особисто Герасимова, прямо та публічно. У своєму прагненні домогтися впливу вони звинуватили Герасимова та міністра оборони Сергія Шойгу в тому, що несуть відповідальність за помилки під час кампанії, за брак боєприпасів, матеріалів та обладнання для солдатів.

Зміцнення військового керівництва стало несподіванкою

Той факт, що Путін, який також дозволив своїй довіреній особі Пригожину втекти від вербування засуджених злочинців у в’язниці, тепер зовні зміцнює військове керівництво, сприймається в країні та за кордоном як справжній сюрприз. Адже Герасимов керував цим вторгненням із початку війни 24 лютого 2022 року. Раз у раз з’являлися чутки про його відставку, травму або зміщення. Однак тепер Герасимов, якого український головнокомандувач Валерій Салушний колись назвав «найрозумнішим» серед військових у Москві, бачить себе на передовій лінії сходження – принаймні зараз.

Читайте також:  Політолог поговорив про відносини Росії та Казахстану

Путін також призначив генерала Олександра Лапіна, якого чеченський силач Кадиров називав «невдахою», головою сухопутних військ Росії, що також розглядається як посилення військових у боротьбі за вплив. Коментатори, однак, заявили, що це було не так просування Лапіна, як спроба звести до лав таких гарячих голів, як Кадиров і Пригожин. У той час як Пригожин, наприклад, заявив, що захоплене нині місто Соледар на Донеччині вже взято, Кремль заявив, що є «позитивна динаміка», але результату поки що немає.

Для вагнерівських військ Пригожина захоплення Соледара, де, за даними обох сторін, гине особливо багато солдатів, було б тріумфом. Але українське керівництво поки що не здається.

Путін перебуває під тиском

Київ розглядає путінську реорганізацію командування з Герасимовим на чолі скоріше як безпорадну спробу досягти успіху на полі бою. Лідер Кремля Путін перебуває під більшим тиском, ніж будь-коли після масової загибелі російських солдатів внаслідок ракетної атаки в селі Макіївка (російською: Макіївка) напередодні Нового року.

Політолог Тетяна Станова каже, що нова командна структура Путіна вкотре показує, що він нічого не знає про військових. Президент розривається між вагнерівськими військами Пригожина та Герасимовим. На їхню думку, Герасимов мав переконати Путіна під час дебатів, що військові можуть виграти війну. Для гарячих голів це був шок. Для попереднього командира Суровікіна, з іншого боку, це означає «неприємне рішення», але він залишається у грі. За словами Станової, Путін лише дотримується своєї логіки та ставлення до підлеглих: «Всі – ідіоти, але інших немає». Він не розуміє, що проблема не в людях, а з метою війни, яка була поставлена.

Боротьба за владу між російськими військами

В Україні військове керівництво коментує, що часті перестановки командирів Путіним є доказом того, що у війні нічого не йдеться за планом. Секретар Ради національної безпеки Олексій Данилов проаналізував у Києві, що різні сили – військові, група Вагнера, загони Кадирова та, можливо, новий підрозділ із російських силових структур – втрачають одна одну у боротьбі за владу. Тому найближчі два-три місяці будуть вирішальними у війні, сказав Данилов.

Читайте також:  Путін навряд чи застосує ядерну зброю

Інститут вивчення війни (ISW), що базується в США, не очікує, що Герасимов зможе реалізувати «нереалістичні очікування» Путіна щодо повного завоювання чотирьох анексованих українських областей – Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської. Офіцер найвищого рангу здійснює нагляд лише за «дезорганізованою командною структурою». І Путін, призначивши Герасимова, швидше за підтвердив провідну роль військових у війні, проаналізував аналітичний центр. Давно деградувавши, але потужне російське військове керівництво легко могло стати небезпекою для самого Путіна. Однак тепер, з посиленням Герасимова, вона чинитиме мало опору Путіну.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я