Зшапе викликано як свідка до слідчого комітету НГУ

27

Юридично засуджена права терористка Беате Цшапе має виступити як свідок перед слідчою комісією НСБ парламенту Баварії. Це рішення було ухвалено одноголосно, повідомив голова комітету Тоні Шуберль (зелені) газеті Deutsche Presse-Agentur у Мюнхені. Конкретна дата виступу Зшапі як свідка спочатку не була призначена.

Терористичний осередок «Націонал-соціалістичне підпілля» (NSU) – Зшапе, Уве Мундлос та Уве Бонхардт – робив убивства в Німеччині протягом багатьох років, починаючи з 2001 року. Їхніми жертвами стали дев’ять торговців турецького та грецького походження та жінка-поліцейський із Німеччини. Мундлос і Бонхардт також здійснили два теракти в Кельні, поранивши десятки людей. Двоє наклали на себе руки у 2011 році, щоб уникнути арешту – тільки тоді НГУ було викрито.

Зшапе, яка єдина вижила з трійці з Єни в Тюрінгії, була засуджена до довічного ув’язнення у 2018 році після більш ніж п’ятирічного судового розгляду – як співучасниця, хоча ніколи не було жодних доказів того, що вона сама перебувала на місці злочину. Вищий земельний суд Мюнхена також встановив особливу вагу провини. Це означає, що дострокове визволення з в’язниці через 15 років практично неможливе. Федеральний верховний суд (BGH) відхилив апеляцію Зшапі у серпні 2021 р. У жовтні минулого року вона також не змогла подати конституційну скаргу до Федерального конституційного суду у Карлсруе.

Розкриття зв’язків із правою сценою

Однією із цілей другої комісії з розслідування діяльності НСУ у парламенті землі Баварія є виявлення можливих зв’язків НСУ з баварською неонацистською сценою. При цьому депутати тепер сподіваються на Зшапі. «Ми хочемо опитати кожну людину, яка може дати нам відповіді на наші запитання», – наголосив голова комітету Шуберль.

Читайте також:  ФБР шукає в університеті секретні файли Байдена

«НГУ завдав нескінченних страждань стільки людей. Це непоправно», – сказав Шуберль. «Але у пані Зшапе тепер є шанс хоча б зняти болючі питання з родичів, давши на них відповіді. Тільки вона може заповнити прогалини». Шуберль підкреслив: «Пані Зшапе остаточно засуджено, і їй більше нічого боятися, якщо вона дасть відкриті свідчення». Зрозуміло, немає жодних засобів, щоб змусити Зшапі дати свідчення.

У ході судового процесу у справі НГУ Зшапе зробила письмові заяви та двічі давала свідчення сама. Вона письмово зізналася, що знала про пограбування банків своїх друзів Мундлоса та Бенхардта і що вона підпалила останню квартиру трійці у Цвіккау, Саксонія. Але вона завжди стверджує, що дізналася про вбивства та напади лише постфактум. Пізніше у короткій заяві вона сказала, що шкодує про свою «неправильну поведінку» і що вона засуджує те, що Мундлос і Бонхардт «зробили з жертвами». У своєму заключному слові Зшапе сказала: «Будь ласка, не засуджуйте мене вікарно за те, чого я не хотіла і не робила».

З іншого боку, Вищий регіональний суд Мюнхена був аргументований федеральним обвинуваченням: Зшапе дуже добре «все знала, все підтримувала і по-своєму допомагала контролювати і домагатися всього».

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я