Законопроект підігріває протести проти судової реформи в Ізраїлі

8

Уряд Ізраїлю поспішає ухвалити суперечливий закон. Воно хоче обмежити вплив судової влади. Проти цього закону зростає опозиція, але зростає страх перед громадянською війною.

 

Законопроект підігріває протести проти судової реформи в Ізраїлі

Десятки тисяч ізраїльтян у суботу знову вийшли на демонстрацію протесту проти суперечливих планів реформи, спрямованої на ослаблення судової системи. Лише у Тель-Авіві, за повідомленнями ЗМІ, на мітинг проти планів правоконсервативного уряду Біньяміна Нетаньяху прийшло понад 150 тис. осіб. У надзвичайно вологий вечір багато демонстрантів також вивісили величезний транспарант із написом «SOS». Тисячі людей провели акції протесту та в інших містах.

Ізраїльський уряд хоче прискорити частину судової реформи. Приблизно через тиждень вона хоче ухвалити закон, який позбавить Верховний суд права оцінювати рішення уряду чи окремих міністрів як «нерозумні». На початку цього року Верховний суд ухвалив, що призначення лідера партії ШАС Ар’є Дері на посаду міністра внутрішніх справ було «недоцільним» через кримінальне минуле Дері. В результаті Нетаньяху був змушений звільнити свою довірену особу. Спостерігачі очікують, що за допомогою нового закону коаліція зможе змінити ситуацію.

Наразі законопроект готується у комітеті з юстиції до остаточного голосування у парламенті. Критики побоюються, що закон може сприяти корупції та довільним призначенням на високі посади. Наближення ухвалення законопроекту нині посилює протидію реформі.

Який вигляд має протест в Ізраїлі?

Сотні резервістів уже заявили про те, що вони більше не служитимуть, якщо закон буде ухвалено. Їх приклад можуть наслідувати ще сотні. Нетаньягу нещодавно спробував відмахнутися. “Країна може обійтися без кількох ескадрилій, але вона не може обійтися без уряду”, – сказав він. Проте експерти попереджають, що відмова від служби кількох сотень резервістів може обмежити оперативні можливості, наприклад, військово-повітряних сил. Після того, як у березні багато резервістів не з’явилися на службу на знак протесту проти реформи, Нетаньяху тимчасово припинив реалізацію цих планів.

Читайте також:  Релігійний лідер Ірану помилував десятки тисяч в'язнів

Понад тисячу лікарів також пригрозили зупинкою роботи. Вони побоюються, що судова реформа вплине на економіку, демократію та безпеку країни, а значить, і на систему охорони здоров’я.

Плани уряду розколюють суспільство. Прихильники скаржаться, що судді матимуть надто великий вплив на ухвалення політичних рішень. Противники, навпаки, вважають, що поділ влади перебуває під загрозою, а дехто навіть попереджає про поступове запровадження диктатури. Згідно з останніми опитуваннями ізраїльської телекомпанії «12 канал», 67% опитаних нині побоюються, що в країні може розпочатися громадянська війна.

Що відбуватиметься наступного тижня?

Наступні мітинги вже заплановано на вівторок. У «День опору» демонстранти хочуть знов перекрити дороги по всій країні.

За кілька годин до початку демонстрацій у суботу ввечері прем’єр-міністра Нетаньяху було доставлено до приймального спокою однієї з лікарень поблизу Тель-Авіва. Причиною госпіталізації було названо зневоднення. Однак 73-річному прем’єр-міністру також імплантували кардіомонітор для регулярного контролю роботи серця. За повідомленнями ЗМІ, у неділю його було виписано.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я