Вибух греблі у Новій Каховці: що ми знаємо

77

Неподалік українського міста Нова Каховка сильний вибух руйнує греблю. Згадується поняття «військовий злочин». Але відповідальність і мотив поки що неясні.

 

Вибух греблі у Новій Каховці: що ми знаємо

В агресивній війні Росії проти України, яка триває вже понад 15 місяців, вибух греблі у Каховці – ще одна жахлива подія. Після руйнування гідроелектростанції багато питань залишаються без відповіді.

Що ми знаємо

Район: Каховська гребля та прилегла гідроелектростанція розташовані у місті Нова Каховка в окупованій Росією частині Херсонської області України. Росія вторглася до сусідньої України у лютому 2022 року, а потім окупувала і Херсонську область. Однак однойменна столиця області знаходиться під контролем України, а міста на південь від річки Дніпро, такі як Нова Каховка, знаходяться в руках Росії. Річка, яка є приблизно лінією фронту в цьому районі, вшосте і востаннє загачена в Новій Каховці, за 200 кілометрів до Чорного моря.

Руйнування: Після сильного вибуху на важливій греблі, за словами обох сторін, постраждала і прилегла гідроелектростанція. Гребля, розташована неподалік фронту і введена в експлуатацію в середині 1950-х років, була зруйнована. Гідроелектростанцію також повністю зруйновано. Є підозра, що гребля була підірвана. За словами президента України Володимира Зеленського, передбачається, що вибух стався рано-вранці у вівторок, приблизно о 02:50 за місцевим часом (01:50 CEST).

Минуле: Вже давно існувало побоювання, що гребля може бути зруйнована, а територія затоплена. Це не вперше, коли вона стає об’єктом нападу. Наприклад, восени 2022 року українські війська завдали точних ударів по мосту через греблі та порушили російські постачання. Російські війська, у свою чергу, завдали додаткової значної шкоди контрольованими руйнуваннями під час відступу. Незабаром міст став непрохідним. Особливе занепокоєння викликало оголошення окупаційних військ про евакуацію Нової Каховки у листопаді.

Читайте також:  Війна в Україні наклала відбиток на святкування Дня взяття Бастилії у Франції

Атомна електростанція: Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) та російська атомна компанія «Росенергоатом» погоджуються з тим, що безпосередньої небезпеки для Запорізької атомної електростанції, розташованої в північній частині водосховища, немає. Однак, за даними МАГАТЕ, на окупованій Росією атомній електростанції вживаються заходи щодо підтримки в робочому стані систем охолодження, які зазвичай живляться водою із греблі. Необхідно запобігти небезпечному перегріву активної зони реактора та ядерних відходів.

Що ми не знаємо

Відповідальність: Москва та Київ звинувачують один одного у вибуху. У той час як Україна звинувачує Росію в державному тероризмі та порівнює цей акт із застосуванням зброї масової поразки, Москва звинувачує українські війська в обстрілі та навмисному саботажі. Жодна зі сторін поки що не надала доказів. Захід також вважає Росію відповідальною за цей акт. Канцлер Німеччини Олаф Шольц (СДПН) звинувачує Москву в тому, що вона частіше атакує цивільні об’єкти. На думку генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, цей акт «ще раз демонструє жорстокість російської війни в Україні». Міністр закордонних справ Великобританії Джеймс Клеверлі говорить про «військовий злочин».

Мотив: Існує припущення, що інцидент міг бути актом російського саботажу, щоб уповільнити український контрнаступ. Москва це заперечує. Від повені особливо страждає окупований Росією регіон на південь від Дніпра, який вважається головною метою можливого наступу. В інтерв’ю «t-online» військовий експерт Карло Масала з Університету бундесверу в Мюнхені вважає Росію відповідальною за те, що сталося. За його словами, Москва хоче завадити контрнаступу України.

Вибух греблі: що станеться з територією навколо?

Наслідки: Поки що неясно, наскільки сильно повені спустошать територію. Під водою може опинитися більшість регіону. Велике місто Херсон знаходиться приблизно за 50 кілометрів нижче за течією. Незабаром після вибуху прем’єр-міністр України Денис Шмигаль говорив про небезпеку повені для 80 населених пунктів. Вчені з Університету прикладних наук Магдебург-Штендаль під час раннього моделювання підрахували, що можуть постраждати 60 000 осіб, близько третини з них перебувають у зоні ризику. За словами губернатора Херсонської адміністративної області Олександра Прокудіна, у зоні ризику перебувають 16 тисяч осіб. ЄС говорить про сотні тисяч мирних жителів, життя яких під загрозою. Наразі інформації про можливі жертви немає.

Читайте також:  Число загиблих в Умані продовжує зростати

Екологічна катастрофа: За інформацією від українського керівництва, яка не може бути незалежно перевірена, у річку Дніпро просочилося щонайменше 150 тонн машинної олії. Ще 300 тонн олії все ще перебувають під загрозою витоку. Флора та фауна, безумовно, також постраждають.

Постачання: Південні міста, а також приєднаний до Росії чорноморський півострів Крим можуть зіткнутися з нестачею води, оскільки вони постачаються з Каховського водосховища. Це стане ясно найближчими днями. Селища, розташовані вище за течією, можуть постраждати, якщо величезне водосховище виявиться недоступним, наприклад, для сільського господарства. Руйнування гідроелектростанції також може погіршити енергетичні проблеми України.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я