Війна в Україні: сьогодні закінчиться зернова угода

13

Міністр закордонних справ Бербок має намір притягнути Росію до відповідальності за війну в Україні. Тим часом Москва може відмовитися від угоди щодо вивезення українського зерна. Що буде сьогодні важливим.

 

Війна в Україні: сьогодні закінчиться зернова угода

Сьогодні закінчиться зернова угода: майже через рік після набуття чинності, закінчується термін дії угоди про відвантаження українського зерна через Чорне море. Угода про постачання зерна, ретельно вироблена в основному за допомогою Туреччини та ООН, припинить свою дію о 23:00 за середньоєвропейським часом, якщо не буде досягнуто домовленості.

Президент Росії Володимир Путін нещодавно обговорював питання про зупинення дії угоди, яка має важливе значення для боротьби з голодом у світі, доти, доки не будуть виконані умови Москви. Угода діє з 22 липня 2022 року.

Росія вже близько року вимагає від Заходу послабити санкції, щоб мати можливість експортувати зерно та добрива власного виробництва – також для вирішення проблеми голоду у світі. У разі припинення дії угоди існує загроза блокади чорноморських портів України, як це було після початку війни у ​​лютому минулого року, з яких не зможуть виходити вантажні судна, що перевозять українську кукурудзу та пшеницю.

“Ми перервемо блокаду в той момент, коли будуть виконані дані нам обіцянки”, – заявив Путін минулого тижня. За його словами, Росія готова чекати стільки, скільки потрібно. Однак процедура, коли продовжується блокада, а потім не виконуються обіцянки, що практикувалася близько року, не влаштовує Москву. «Захід мав рік, щоб виконати умови», сказав президент Росії.

Україна, яка до війни була одним із найважливіших світових експортерів зерна, за останні дванадцять місяців змогла відвантажити 33 млн. тонн завдяки цій угоді. У неділю, можливо, один із останніх суден, вантажне судно «TQ Samsun», вирушило з порту Одеси. За даними ООН, воно завантажено понад 15 000 тонн ріпаку.

Читайте також:  Росіян не судитимуть за злочини в Україні

У вихідні Путін у телефонній розмові з президентом ПАР Сирилом Рамафосою вказав на відсутність підстав для продовження угоди. У ході бесіди, що відбулася з ініціативи Рамафоси, Путін заявив, що головна мета угоди – постачання, наприклад, країн африканського континенту, які потребують, не було реалізовано, хоча Росія створила для цього всі умови, – повідомляє Кремль.

Москва, зокрема, зазначає, що експорт її власного зерна та добрив не може здійснюватися у потрібному обсязі через каральні заходи щодо державного Російського сільськогосподарського банку. Згідно з повідомленням, існують проблеми зі страхуванням вантажів.

Блокаду експорту зерна було припинено угодою 22 липня 2022 року. Угода поклала край морській блокаді українських чорноморських портів російськими військово-морськими силами. Організація Об’єднаних Націй закликала всі сторони продовжити дію угоди для забезпечення глобальної продовольчої безпеки.

Бербок: ніхто не повинен залишитися безкарним у агресивній війні

Тим часом на міжнародному рівні продовжуються зусилля щодо притягнення Росії до відповідальності за її агресивну війну. Міністр закордонних справ Анналена Бербок домагається реформи міжнародного права, щоб винних у агресивній війні, таких як президент Росії Путін, було притягнуто до відповідальності. “Нікому не повинно бути дозволено вести агресивну війну в XXI столітті і залишатися безкарним”, – зажадала “зелена” в неділю перед поїздкою до Нью-Йорка. Там вона планує взяти участь у церемонії в Організації Об’єднаних Націй (ООН), присвяченій 25-й річниці заснування Міжнародного кримінального суду (МКС). Також заплановано її виступ у Раді Безпеки ООН.

«В очах злочинців МКС уже є гострим мечем, – сказала Баєрбок. В очах жертв, за її словами, це надія на те, що їхні страждання не залишаться безкарними. «Тому прогалини у судовому переслідуванні особливо болючі», – сказала міністр. За її словами, у разі злочинів агресії проти «найціннішого, що у нас є – нашого світу», перешкоди для судового переслідування все ще надто високі. Саме тому ми хочемо працювати з партнерами над подальшим розвитком міжнародного права, щоб воно відповідало нашим реаліям 21 століття.

Читайте також:  Відповідатимуть усі: російські пропагандисти змінили риторику

Під час відвідування резиденції суду в Гаазі (Нідерланди) Баєрбок ще в січні запропонувала змінити його правову основу таким чином, щоб злочин агресивної війни також міг переслідуватись без обмежень. Для цього має бути встановлено, щоб держава-жертва агресії потрапила до юрисдикції суду. Наразі передати справу до суду може лише Рада Безпеки ООН, оскільки ні Росія, ні Україна не є учасниками договору. Як постійний член ООН, Росія має право вето в Раді Безпеки.

Що буде важливим сьогодні

В Україні триває контрнаступ зі звільнення окупованих Росією територій на сході та півдні країни. Проте Києву поки що не вдається досягти перелому, головним чином через заміновані території, обстріли та гарну оборону зайнятих рубежів.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я