Відновлення імпічменту Трампа: що буде далі

28
Відновлення імпічменту Трампа: що буде далі. Протягом кількох місяців спеціальний прокурор Джек Сміт мав одну з найбільш делікатних посад в історії правосуддя в Сполучених Штатах: Прокурор очолює розслідування проти колишнього президента Дональда Трампа у справі, пов’язаній з незаконним зберіганням секретних урядових документів. За результатами розслідування, колегія присяжних, так зване велике журі, дійшла висновку про наявність достатніх доказів для скоєння кримінального злочину. Що поставлено на карту – і що наразі невідомо?

Що ми знаємо про звинувачення?

Поки що обвинувальний висновок залишається запечатаним – тобто не оприлюдненим. За словами його адвоката, сам Трамп також ще не отримав його. Натомість Трамп отримав повістку до суду, в якому містяться формулювання, що вказують на сім звинувачень, сказав адвокат Трампа Джим Трасті. Він очікує, що його клієнту буде пред’явлено звинувачення, зокрема у зборі, передачі або втраті інформації оборонного характеру. Цей пункт підпадає під дію Закону США про шпигунство і може бути покараний тюремним ув’язненням на строк до десяти років. Не виключено, що це правопорушення може бути застосовано до кожного з цих документів окремо.

Щоб домогтися обвинувального вироку за цим пунктом, звинувачення має довести, що документи призначені для захисту США і їх розкриття може допомогти, наприклад, іноземному противнику. Інші формулювання у листі Трампу, за словами адвоката, вказують на звинувачення, пов’язані із змовою з метою перешкоджання правосуддю та надання неправдивих свідчень. У першому випадку звинувачення має довести, наприклад, що Трамп навмисно чинив опір вимогі Міністерства юстиції передати документи.

Яких наслідків доведеться побоюватись Трампу, якщо його визнають винним?

Зрештою, такі розгляди можуть затягтися на роки. Якщо республіканця визнають винним, йому загрожує кілька років ув’язнення. Незважаючи на звинувачення, Трамп все ще може балотуватись від своєї партії на президентських виборах 2024 року. Навіть обвинувальний вирок з юридичної точки зору не обов’язково означає, що Трамп не зможе знову обійняти пост президента США. Проте в історії США ніколи не було такого, щоб президент США знаходився за ґратами – тут, принаймні, мають бути практичні перешкоди.

Читайте також:  Республіканці висунули 4 кандидатуру до парламенту США

Існує також федеральний закон, який забороняє обіймати політичні посади особам, засудженим за навмисне видалення урядових документів. Але й тут усе залежить від звинувачень, які прокуратура наразі не оприлюднила. Деякі експерти також стверджують, що Конституція переважає федеральними законами, і в ній немає нічого про те, що вилучення урядових документів є дискваліфікацією для зайняття політичної посади. Але й тут останнє слово, швидше за все, залишиться за судом.

Що робить цей обвинувальний висновок таким особливим?

Кілька тижнів тому Трампу вже висунули звинувачення в штаті Нью-Йорк у зв’язку з виплатами порнозірці. Це перший випадок в історії США, коли президент США зіштовхнувся із кримінальними звинуваченнями. Проте обвинувальний висновок у справі розвідки знову є історичним. Адже це перший випадок, коли екс-президенту висунули звинувачення на федеральному рівні. Федеральні звинувачення часто спричиняють суворіше покарання, оскільки на кону стоять національні інтереси.

Отже, що саме Трамп робитиме далі?

Трамп має постати перед суддею федерального суду в Майамі о 15:00 (за місцевим часом) у вівторок. Він отримав повістку до суду, про що оголосили і Трамп та його адвокат. На слуханні буде зачитано обвинувальний висновок. Підсудного буде офіційно проінформовано про пред’явлені йому звинувачення.

Трамп також може попросити висловитися з приводу звинувачень. Тоді Трампа матиме можливість заявити, наприклад, «не винен» чи «винний». Слід очікувати, що Трамп виступатиме за «невинність», оскільки екс-президент у цьому випадку безпомилково дав зрозуміти, що він невинний. Його адвокат також наголосив, що його клієнт ні в чому не винен у цій справі.

На цьому слуханні суддя також вирішує, чи потрібно тримати обвинуваченого під вартою до початку судового процесу – наприклад, якщо існує ризик втечі чи небезпека для суспільства. На думку експертів, у цьому випадку цього припустити не можна. Далі суддя також призначить подальші дати судових засідань.

Читайте також:  Меркель здобула баварський орден "За заслуги"

Які ще юридичні проблеми мають Трамп?

У березні 2024 року у Нью-Йорку має розпочатися судовий процес у справі про виплату грошей порнозірці. Також проводиться розслідування проти Трампа з метою штурму Капітолію США. Спеціальний слідчий Сміт вивчає роль Трампа у заворушеннях 6 січня 2021 року та його спроби вплинути на результат президентських виборів 2020 року. Слідчий комітет рекомендував Міністерству юстиції провести кримінальне розслідування. Це також може призвести до кримінальних звинувачень.

У штаті Джорджія прокурори також проводять розслідування щодо Трампа у зв’язку з можливим втручанням у вибори. В іншому випадку Трамп уже піддавався судовому переслідуванню – принаймні непрямому. Його групу з нерухомості було оштрафовано у Нью-Йорку, зокрема, за податкове шахрайство. Особисто екс-президента звинувачення пред’явлено не було.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я