Україна та НАТО: лише декларації

9
Надії України на більш конкретну перспективу членства в НАТО поки що перебувають у фазі розчарування. За інформацією Deutsche Presse-Agentur, такі члени альянсу, як США та Німеччина, нещодавно за зачиненими дверима дали зрозуміти, що на даний момент вони не хочуть брати на себе жодних зобов’язань, що виходять за межі розпливчастої декларації НАТО від 2008 року.

У цій декларації глави держав та урядів на той час погодилися з тим, що Україна та Грузія мають приєднатися до НАТО. Однак конкретного графіка чи дорожньої карти для цього немає.

Зеленський підкреслює євроатлантичну безпеку

Президент України Володимир Зеленський нещодавно закликав Нато розчистити шлях для ухвалення його країни до західного військового альянсу на наступному саміті у липні. Ні в Україні, ні в Європі, ні в Нато більшість населення не зрозуміє, якщо Київ не отримає «заслуженого запрошення» на саміті у Литві, сказав Зеленський після візиту до Києва генерального секретаря Нато Йєнса Столтенберга.

Він пояснив, що нині навряд чи хтось робить більший внесок у євроатлантичну безпеку, ніж українські солдати. Тому його країна зробила все можливе, щоб прохання Києва було задоволене.

Вимоги Зеленського підтримують зокрема держави Центральної та Східної Європи, такі як Литва. Однак нині вважається вкрай малоймовірним, що їм вдасться переконати партнерів щодо Нато, таких як США, змінити курс. За словами дипломатів, противники конкретної перспективи приєднання пояснюють свою позицію тим, що ця мета наразі нереальна і може відволікти набагато важливішу підтримку України. Крім того, вбачається ризик того, що нові зобов’язання НАТО можуть дати Росії аргументи ще для більш агресивної війни.

Кремль: Приєднання “серйозна, значна загроза для нашої країни”

З нагоди візиту Столтенберга до Києва, що відбувся два тижні тому, прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков відновив заяви, згідно з якими Росія розглядає можливе членство в НАТО як загрозу. За його словами, вступ став би «серйозною, значною загрозою для нашої країни, її безпеки».

Читайте також:  Зеленський звинуватив Росію в екоциді

Для того, щоб мати можливість прийняти Україну на саміті НАТО в Литві, дипломати кажуть, що наразі йде робота над пакетом підтримки, який вже оголошено Столтенбергом. Крім того, ведуться розмови про те, щоб запропонувати Україні можливість провести переговори про ще тіснішу співпрацю у формі Нато-Української ради. Це могло б зміцнити «почуття партнерства» між Нато та Україною та принести реальну користь, пояснив нещодавно один високопоставлений дипломат.

Досі Нато зустрічалось із представниками України лише у формі так званих засідань комісії. У минулому вони переважно стосувалися вимог реформ.

На думку кіл НАТО, реальний рух у переговорах щодо перспектив членства для України можливий лише в тому випадку, якщо Україна досягне успіху у війні проти Росії. Тоді країнам НАТО не доведеться побоюватися стати безпосереднім учасником війни, ухваливши Україну.

Столтенберг дивиться на якийсь час після війни

Генеральний секретар Столтенберг нещодавно побічно унеможливив приєднання України під час війни. Він зазначив, що необхідною умовою для вступу до НАТО є те, щоб Україна пережила війну як незалежну державу. «Якщо Україна не заявить про себе як суверенну незалежну державу в Європі, тоді немає сенсу обговорювати членство», – сказав він нещодавно у кулуарах засідання міжнародної контактної групи з координації військової допомоги Україні.

Уряд президента США Джо Байдена у відповідь на запитання Deutsche Presse-Agentur не коментував внутрішні переговори перед самітом у Литві. Однак воно побічно підтвердило, що вважає подальші постачання зброї та іншу допомогу Україні в нинішній ситуації важливішою, ніж плани щодо вступу до НАТО.

«Ми зосереджені на тому, щоб якнайшвидше передати подальшу практичну допомогу до рук українців, – сказав агентству dpa високопоставлений представник уряду. За її словами, вони також розглядають, що можна зробити у довгостроковій перспективі для зміцнення здатності України захищати себе та стримувати агресію.

Читайте також:  Нові атаки російських безпілотників на Київ

Говорячи про перспективи вступу, вона дала лише зрозуміти, що США не ставлять під сумнів декларацію НАТО від 2008 року. «Питання не в тому, чи приєднається Україна до Альянсу, а в тому коли», – сказала вона.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я