Найпоширеніші птахи – горобці. Палохливі та галасливі, вони живуть поруч із людьми у всі пори року. Їхні особливості, звички, звички добре вивчені орнітологами.
Горобцями освоєно всі континенти
Типовий представник сімейства горобців — домовий горобець. Близький до нього польовий горобець, а в сімействі налічується від 27 до 35 видів птахів. Це саксаульний, каштановий, жовтобрюхий, чорногрудий, пустельний горобець. Багато видів виділяють за місцем проживання: південноафриканський, кенійський, месопотамський, сомалійський, індійський. Домові горобці — найпоширеніші у світі птахи. Передбачається, що на планеті їх чисельність сягає 1,6 млрд.
Усі горобці родом із Євразії, як стверджує сайт Фонду захисту дикої природи The Wildlife Trust. Вони розселилися на всіх континентах, окрім Антарктиди, живуть в Америці, Австралії, Новій Зеландії, Північній та Східній Африці. Ці пташки освоїлися навіть у лісотундрі та тундрі. На півночі в суворі зими їх популяції іноді вимерзають, але птахи, що залишилися живими, швидко їх відновлюють.
Вони переважно осілі птахи
Горобці частіше не залишають місця свого проживання залежно від сезону. Дехто може відкочувати, але не далі ніж на кілька кілометрів. З Середньої Азії, Казахстану різновид домового горобця (індійський) відлітає зимувати до Індії.
Орнітологи на сайті All About Birds зазначають, що горобці не живуть у незайманих лісах, а мешкають біля житла людей. Домовий горобець — синантропний вигляд, століттями живе поруч із людиною, знаходить біля нього рясні корми. Інші види (пустельний, рудий горобець) ніяк не пов’язані з людиною і не оселяються поруч.
Горобці будують гнізда в різних нішах будов, на горищах, у дуплах дерев, у норах, обживають покинуті чужі гнізда та шпаківні. Можуть оселитися в чагарниках дерев і чагарників, в ярах, на урвищах. Деякі примудряються влаштувати свої гніздечки у стінках великих гнізд великих птахів — лелек чи орлів. Вони роблять їх із соломи, сухої трави, пір’їнок.
Горобці мають особливі звички
Горобці — дрібні птахи з непримітним коричнево-бурим оперенням. Їх зріст – 14-18 см, вага – 21-37 г, розмах крил – 19-25 см. Самці відрізняються сірою кепочкою і чорною краваткою, розмір якої вказує на її статус.
У спокої серце птаха б’ється зі швидкістю 400-600 ударів за хвилину, але в польоті частішає до 1 тис. ударів. Тому горобці не можуть літати більше 20 хвилин, їм потрібний відпочинок. Від переляку можуть отримати інфаркт.
Чому горобці стрибають? Невелика вага дозволяє їм стрибати з гілки на гілку, а землі за один стрибок долати більшу відстань, ніж за кроку короткими лапами. Стрибкам сприяє і особлива будова кінцівок. Невеликий відносно тіла гомільний суглоб допомагає пташкам легко відштовхуватися від землі.
Пізнавальний сайт Vedantu відзначає звичку горобців до купання, за допомогою якого вони позбавляються паразитів. Птахи роблять ямку в землі, крилами обсипають себе пилом з ніг до голови, обтрушуються, чепуряться. Також вони купаються в калюжах води чи снігу.
Пташенят вигодовують білковою їжею
Що їдять горобці? В основному птахи харчуються рослинною їжею. Це насіння сільськогосподарських культур, хлібні злаки, квіткові бруньки, насіння бур’янів та трав. Вони скльовують і ягоди (смородину, вишні, виноград).
Але своїх пташенят навесні та влітку горобці-батьки вигодовують білковою їжею: комахами, личинками, гусеницями, листоїдами, попелицею. Вони ретельно обстежують листя рослин та ґрунт під ними, вишукуючи видобуток. При цьому дзьобом та головою відсувають грудки землі. Тлю з пагонів троянд та плодових дерев горобці збивають крилами, а потім на землі збирають у дзьоб.
Якщо врахувати, що горобці виводять пташенят 2–3 рази за сезон, для їхнього харчування знищується величезна кількість комах. Взимку горобцям потрібна підтримка людей. Вони не мають жирових запасів, тому без їжі проживуть трохи більше 2 днів. Їх можна підгодовувати різним насінням, сушеним ягодом. Але птахам шкідливий хліб, молочні продукти, солодощі, соління.
Горобці — плідні птахи
Горобці живуть колоніями, але гніздяться парами, причому пари становлять все своє коротке життя. Скільки живуть горобці? Тривалість їхнього життя в середньому 4–5 років, але бувають довгожителі – 9–11 років. Більшість птахів гине у ранньому віці.
Горобці розмножуються із березня. Вже тоді чути їхнє дзвінке цвірінькання, починаються галасливі бійки з криками, коли задира молодь бореться за самку. Розбившись на пари, горобці починають будувати гнізда.
Яйця вперше відкладають у квітні. Горобці відрізняються плідністю, тому після першого виведення влітку буде ще другий, а в теплому кліматі навіть третій. Самки відкладають 5-7 білих з бурими цяточками яєць, насиджують їх 11-13 днів.
Після рясного вигодовування комахами пташенятам починають додавати насіння. Вже за 10 днів вони починають вилітати з гнізда.
Користування від горобців значно більше, ніж шкода
Горобці можуть переносити захворювання, від яких страждають свійські птахи: пташину віспу та дифтерію, вірус пташиного грипу. Перелітаючи по сховищам зерна, елеваторам, вони переносять комору.
Влітку відчувається шкода, коли горобці скльовують зернові культури, що дозрівають, ягоди в садах. В інший час шкоду приносять незначну, натомість у періоди виведення пташенят вони винищують безліч шкідливих комах.
Те, що птахи приносять більше користі, ніж шкоди, досвідченим шляхом довели в Китаї. У 1950-ті, за часів Великого стрибка, у Піднебесній провели кампанію зі знищення горобців. Масово руйнували їхні гнізда, розбивали яйця, не давали птахам сісти на відпочинок, через що ті падали мертво. Було знищено близько 2 млрд. птахів. В результаті з’явилася величезна кількість сарани та гусениць, і врожай був знищений. У країні спалахнув голод, від якого померли мільйони людей.
Населення горобців скорочується
У великих містах помічено, що кількість горобців зменшується. У деяких країнах Європи їх стає до 70% менше. Це з тим, деякі заходи з благоустрою міст скорочують середовище проживання птахів. Так, багато разів за сезон викошуються газони, трава яких давала насіння — основний корм горобців. Менш стає трави – зменшується кількість комах, якими годують пташенят.
Часто у містах у зв’язку з бурхливими забудовами зменшуються площі зелених зон, посадок дерев та чагарників. Це також негативно впливає життя птахів.
Але в Австралії спостерігається зворотний процес: горобці так розплодилися, що загрожують порушити екологічний баланс. Їх можна відстрілювати, але ефект від цього незначний.
Поряд з людиною живуть полохливі, але задерикуваті і галасливі маленькі горобці. Вони відіграють свою значну роль в екології та біорізноманітності.