Вісник світу, символ лагідної вдачі — це про голубів. Вони є сусідами з людьми, обживають будинки та площі великих міст. Фахівці ведуть дискусії про користь та шкоду контактів людей з голубами.
Голуби – тисячолітні супутники людини
Людина приручила голуба від 5 до 10 тис. років тому. Спочатку птахи служили продуктом харчування, пізніше була виявлена їхня унікальна здатність повертатися додому, що використовували для передачі повідомлень. Ще до нашої ери люди користувалися голубиною поштою, щоб передавати інформацію в ході воєнних дій про захоплення в полон. До винаходу телеграф це був найшвидший спосіб комунікації.
Коли практичні потреби відпали, голуби вдруге здичавіли. Птахи не віддалилися від людей з низки причин:
- Вони пристосувалися жити біля людського житла.
- Поруч із людьми голуби знайшли надійне джерело харчування — харчові відходи.
Так голуби стали синантропами, їхній спосіб життя тісно пов’язаний з людиною. Нині це поширені жителі сіл міста.
Голуби будують гнізда під дахами будинків
Населення голубів поширені спочатку в центральних і південних районах Євразії від Атлантики до Алтаю, Тянь-Шаню, східної Індії. Північна частина Африки, острови Середземномор’я теж звичні житла голубів. Із колоністами голуби потрапили на американський континент.
Голуби в природі живуть на скелях, ущелинах, на стрімких берегах річок. У горах вони мешкають на висоті до 4 000 м, але віддають перевагу степовим і напівпустельним регіонам, поселяються там в оазисах.
Населення диких голубів нині значно менше, ніж синантропічна. Більшість їх будує гнізда на карнизах будинків, у пустотах під дахами, на горищах багатоповерхівок, під навісами та мостами. Гнізда голубів прості — купи з гілок та трав з невеликими заглибленнями.
Є три основні групи голубів
Рід птахів сімейства голубиних становлять 35 видів. Серед них широко відомі сизий голуб, скелястий, лісовий. Загальним предком всіх видів, як стверджує сайт Green Travel, був сиве голуби. Від нього виведено понад 800 порід.
Сучасні голуби становлять 3 групи:
- Спортивні голуби (колишні поштові). Вони швидко долають великі відстані. Під час змагань фіксується максимальна швидкість польоту голубів, що сягає 145 км/година.
- М’ясні птахи. Швидко відтворюються і за короткий термін набирають ваги до 900 г. М’ясо голубів цінується в дієтичному харчуванні.
- Декоративні голуби. До групи входять різноманітні породи: азіатські, кольорові, дутиші, турмани.
Серед любителів розведення голубів цінуються льотні птахи. Їх навчають робити у повітрі різні трюки: плескати крилами, виконувати перекиди та віражі.
Голуби допомагають у пошуково-рятувальних роботах
Сайт орнітологічної лабораторії All About Birds дає такий опис зовнішності більшості голубів:
- Птах виростає більш як на 30 см.
- Розмах крил – 50-67 см.
- Забарвлення мінливе і має близько 30 різновидів. В основному блакитно-сірий, з чорними смугами на крилах та хвості.
У голубів чудовий зір, вони розрізняють кольори, вловлюють ультрафіолетові промені. Це дає можливість вдаватися до їхньої допомоги у пошуково-рятувальних роботах на морі, вони виявляють об’єкти пошуку у 93% випадків. Птахи вловлюють нижчі частоти, ніж людина, відчувають наближення грози.
Сайт допомоги дикій природі Peta відзначає унікальні навігаційні здібності голубів та їхню чудову пам’ять на топографічні об’єкти на землі, вони орієнтуються навіть по автомобільних та залізницях.
Голуби невибагливі у їжі
Що їдять голуби у природі? Це рослиноїдні птахи. Вони харчуються насінням, ягодами, плодами. Їдять недобове зерно на полях (пшеницю, ячмінь, кукурудзу, просо, сочевицю, горох). Значне місце у раціоні займають харчові відходи, можуть вживати дрібних безхребетних (дощових хробаків, равликів).
Чим годувати голубів? При домашньому утриманні в голубниках птахів годують спеціальними кормовими сумішами, переважно зерновими. До раціону додають дрібно нарізані овочі, зелень. Можна давати трохи їжі зі свого столу (м’ясо, рибу, яйця, сир), але єдиної думки щодо користі цих продуктів немає. Птахам корисна подрібнена яєчна шкаралупа.
Чим не можна годувати голубів? Експерти сайту Green Travel називають невідповідною їжею хліб, чіпси та інші продукти, які містять багато солі та вуглеводів. У птахів може бути непереносимість лактози, тому не треба давати їм молоко та молочні продукти.
Голуби можуть розмножуватися цілий рік
Голуби моногамні складають пари на все життя або на кілька років. Розмножуються у теплих краях весь рік, але в основному з березня по жовтень. Самці роблять складні залицяння: крутяться навколо своєї пари, роздмухують шию, розпускають крила та хвіст віялом, пригинають голову до землі і при цьому голосно воркують. Після шлюбної церемонії птахи доглядають один одного, чистять пір’я і «цілуються» дзьобами.
За рік пара робить 7-8 кладок яєць по 1-2 рази. Яйця насиджують обоє батьків по черзі. Пташенята з’являються через 16–19 днів. Годують їх теж обоє батьків, дають відрижку із зоба — «голубине молочко», багате жирами та білком. Пізніше додають зерно.
Пташенята починають літати через 35–37 днів, а півроку вже здатні до розмноження. Скільки живуть голуби? У природі тривалість життя — 3–5 років, при домашньому розведенні — до 15.
Голубине сусідство стало предметом дискусій
Голубів багато у містах, на майданах, люди з ними щільно контактують, годують. Перенаселення голубиних зграй викликає проблеми з гігієною, неприємні запахи. Їх їдкий послід надає непривабливості будинкам і скульптурам, здатний їх руйнувати. Є побоювання, що голуби можуть передавати людям низку хвороб: орнітоз, сальмонельоз, кишкові інфекції, пташиний грип.
Але експерти сайту допомоги дикій природі Peta стверджують, що переважна кількість людей не схильна до ризику зараження від голубів. Це підтверджено дослідженнями протягом останніх 60 років. Крім того, орнітологи наголошують на важливій ролі птахів в екосистемі міст: вони знищують шкідливих комах, утилізують харчові відходи.
Голуби стали стійкими символами світу, ніжності та кохання. У сучасних умовах їх дедалі частіше називають індикаторами екології.