Рослинна клітина: будова, функції та інші важливі особливості

25
Людина розглядає листок рослини під мікроскопом

Із клітин складаються всі живі організми. Вони становлять основу їхнього розвитку, розмноження та життєдіяльності. Забезпечує важливі функції рослин особлива будова рослинних клітин.

Деякі рослинні клітини видно без мікроскопа

Рослинна клітина – це структурна одиниця, з якої формуються одноклітинні або багатоклітинні рослинні організми. Це еукаріотичні клітини, тобто ті, у структурі яких є ядро.

Як виглядає рослинна клітина? Зазвичай ці клітини мають прямокутну форму, як описує найбільша освітня платформа BY JU’S. Основну тканину рослин складають паренхімні клітини, розміри яких у всіх напрямках однакові. Є інший тип клітин – прозенхімні. Вони дуже витягнуті та загострені на кінцях.

Звичайні розміри клітин мікроскопічні – близько 0,01 -1,0 мм. Але є клітини, які можна побачити неозброєним оком. Це деякі одноклітинні водорості або ті, з яких, наприклад, складається м’якоть апельсина.

Уперше спостерігав будову клітини під мікроскопом англійський учений Роберт Гук у XVII столітті. Він же, як стверджує онлайн-довідник з біології Biology online, ввів термін “клітина”. Вивчає клітини живих організмів наука цитологія.

Рослинна клітина може виконувати функції організму

Яка будова рослинної клітини? Клітина має складну структуру. Вона оточена щільною клітинною стінкою, під якою розташована напівпроникна плівка – мембрана. Усередині клітина заповнена цитоплазмою – в’язкою безбарвною речовиною, у якій розташовані інші частини клітини (органели):

 • Головна частина клітини – ядро, яке відповідає за всі внутрішньоклітинні процеси. У ядрі міститься спадкова інформація.
 • Пластиди, головні з яких зелені хлоропласти. У них відбувається фотосинтез. Інші пластиди зберігають крохмаль або жири.
 • Вакуоль – порожнина, заповнена клітинним соком. У ньому містяться цукри, мінеральні солі, кислоти, пігменти. Цей органоїд може займати понад 30% об’єму клітини.

Клітина здатна до обміну речовин, до самовідтворення, що дає їй змогу підтримувати свій стан і функціонувати. Усі частини клітини в цілому виконують функції цілого організму. Цей феномен доводить існування одноклітинних водоростей і мікроорганізмів.

Читайте також:  Швидкість танення гренландських льодовиків досягла 6 млрд тонн на день

Рослинні клітини більші за тваринні

Чим відрізняється рослинна клітина від тваринної? Як стверджує платформа BY JU’S, рослинні клітини більші за тваринні. Вони також мають відмінності в структурі та різні типи живлення.

У тваринній клітині відсутні клітинні стінки, пластиди, що виробляють хлорофіл, і вакуолі, які містять клітинний рослинний сік. Такі відмінності в структурі визначають різні функції та призначення рослинних і тваринних клітин.

Рослини і тварини мають принципово різні типи живлення, відповідно, їхні клітини теж у цьому відрізняються. Рослинні клітини самі синтезують для себе поживну органічну речовину хлорофіл. Він створюється всередині клітини з неорганічних речовин води та вуглецю під впливом сонячного світла. Такий тип харчування відомий як автотрофний.

Тваринна клітина живиться готовою органічною речовиною з рослин або інших організмів. Це гетеротрофний тип живлення.

Ядро клітини зберігає генетичний матеріал

Головний органоїд рослинної клітини – ядро. Воно має кулясту або яйцеподібну форму і складається з:

 1. ядерної оболонки (внутрішньої та зовнішньої мембран);
 2. ядерного соку;
 3. хроматину та кількох ядерця, які можуть з’являтися і зникати.

Хроматини являють собою ниткоподібні структури. Вони утворені молекулами ДНК, які несуть спадкову інформацію. Це основний генетичний матеріал клітини. Довгі молекули ДНК оточені спеціальними білками, які забезпечують їм компактну упаковку. З цієї ниткоподібної структури хроматину виділяються і стають помітними хромосоми, коли клітина готується до поділу.

У ядрі рослинної клітини синтезуються також певні молекули. Вони необхідні для управління всіма клітинними процесами, тобто ядро – контролюючий центр клітини.

Особливість рослинної клітини – клітинна стінка

Клітинна стінка є тільки в рослинних клітин. Ця структура оточує клітину і виконує низку захисних і транспортних функцій:

 • Клітинна стінка складається переважно зі щільної целюлози. Це забезпечує жорсткість самій клітині, механічну підтримку, надає їй форму, заодно захищає від патогенів із навколишнього середовища.
 • Щільна оболонка має пори, через які проходять канальця. Через них здійснюється обмін речовин у клітині, а також контакт між сусідніми клітинами.
 • Клітинна стінка оберігає клітину від пошкоджень і розриву, якщо всередині створюється високий тиск від надлишку води в рослині.
Читайте також:  Що їдять щури, скільки вони живуть

Зрештою клітинна стінка визначає напрямок росту клітини. Від цього залежить і форма всієї рослини. Наявністю жорсткої клітинної стінки пояснюється те, що деякі рослини важко пережовувати.

Рослинні клітини забезпечують киснем усе живе

Рослинні клітини виконують такі специфічні функції:

 • Вони основна структурна одиниця рослин, їхній будівельний блок.
 • У рослинних клітинах відбувається важливий для планети процес фотосинтезу. При цьому поглинається вуглекислий газ і виробляється кисень – один із головних компонентів атмосфери, необхідний усьому живому.
 • У клітинах накопичуються поживні речовини, необхідні для росту і розвитку рослин.
 • Забезпечують процес розмноження. Шляхом свого поділу клітини передають генетичну інформацію, забезпечують ріст і метаболізм.
 • Деякі клітини допомагають транспортувати поживні речовини та воду від коренів і листків рослин до інших їхніх частин.

Рослинні клітини мають біологічне значення: вони джерело поживних речовин для гетеротрофних організмів.

Рослинна клітина – елементарна одиниця всякої рослини. Будова клітини підтверджує, що це живий організм. Поза клітиною немає життя.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я