Що потрібно знати про своє підключення, щоб не переплачувати за електрику

28

На що звертати увагу, щоб дізнатися, чи є можливість зменшити щомісячний рахунок за електроенергію? Чотири основні рекомендації підготував оператор системи розподілу електроенергії Sadales tīkls.

Рахунки за електроенергію в основному складаються з трьох частин, дві найважливіші з яких – плата за саму електрику та за його підключення. Третя частина — це податку додану вартість (ПДВ). Щоб максимально знизити рахунок за електроенергію, важливо ретельно оцінити свої потреби, звички та потужність домашнього електрообладнання.

1. Знайте число фаз, ампер і споживаних кіловат-годин

Плата за саму електроенергію прямо визначається споживанням – кількістю кіловат-годин (кВтч), а також тарифом, який торговець електроенергією застосовує до кожного кВтг. Конкретного продавця та тариф вибирає сам клієнт в умовах відкритого ринку електроенергії.

У свою чергу вартість подачі електроенергії визначається тарифами операторів залежно від витрат на утримання інфраструктури електропостачання. На обсяг цієї позиції у рахунку впливають як споживання електроенергії кожним конкретним клієнтом, і технічні параметри обраного електричного з’єднання, виражені кількістю фаз (F) і ампер (A).

Чим вища потужність, тим більша плата за її забезпечення. Те саме і зі споживанням – що більше кількість поставлених кВтг, то вище плата за подачу електроенергії. Усі параметри та тарифи клієнт може дізнатися на порталі e-st.lv.

2. Оцінка пропозицій торговців та їх умов

Найбільшу частину рахунку за електроенергію становить плата за саму електрику, тому в першу чергу необхідно вивчити ваше домашнє споживання. Щогодинні дані про споживання доступні більшості клієнтських порталів торговців. Потім слід з’ясувати, чи дійсно ви обрали тариф, який вам підходить і відповідає вашим звичкам споживання.

Варіанти різноманітні — це може бути фіксована плата з різними умовами, а можливо тариф, прив’язаний до ринку. Фіксований тариф означає конкретну та постійну ціну за 1 кВтг, тоді як ринковий тариф означає, що загальна плата за електроенергію формується залежно від її погодинної ціни на ринку – біржі Nord Pool.

Читайте також:  5 ознак того, що ви перебуваєте у співзалежних відносинах

При виборі “біржового тарифу” важливо стежити за ціною на електроенергію на біржі в кожну окрему годину та найактивніше споживати електроенергію в ті години, коли вона відносно дешевша.

Іноді варто вивчати пропозиції та умови у різних торговців, оскільки вони мають тенденцію змінюватись. При вивченні умов також рекомендується звертати увагу на те, чи передбачено плату за дострокове розірвання договору (якщо є, то яка вона) і чи не передбачені будь-які додаткові платежі — наприклад, щомісячна плата за обслуговування.

3. Оцініть, наскільки підключення відповідає вашим потребам

Друга позиція у рахунку складається з плати за подачу електроенергії та ділиться на дві частини – фіксовану та змінну.

Фіксована – це плата за надання з’єднання, яка залежить від обраної самим клієнтом потужності (навантаження) з’єднання. Щоб не переплачувати, рекомендується вибирати підключення з такими технічними характеристиками, які не перевищують ваше звичайне споживання.

У Латвії більшість мешканців використовують підключення 1F або 3F, 16-20A (близько 90% квартир та близько 60% мешканців приватних будинків). Такі підключення підходять для забезпечення всіх основних повсякденних потреб: освітлення, пральної машини, холодильника, телевізора, праски, електричного чайника та інших електроприладів.

Більш потужне підключення може знадобитися на об’єктах, де використовуються електроприлади більшої потужності, такі як електрична плита, тепловий насос, водяний насос, кондиціонер та інші. У більшості приватних будинків та частини нових багатоквартирних будинків встановлені 3F-з’єднання, що забезпечують більш ефективне використання електромережі.

Якщо ваше підключення потужніше 3F 20A, варто оцінити, чи не занадто багато для ваших повсякденних потреб.

Розрахувати навантаження, що відповідає звичкам споживання домашнього господарства, може допомогти спеціальний калькулятор — він доступний на домашній сторінці Sadales tīkls. Додаткові рекомендації можна дізнатись у фахівців-електриків.

Читайте також:  Любителі гарячого супу в небезпеці – і ось чому

У свою чергу, змінна частина тарифу — це плата за кВтг, яка безпосередньо залежить від вашого щомісячного споживання. Відповідно, знизити плату за електрику можна шляхом економії, підвищення енергоефективності житла та відмови від деяких звичок, що впливають на споживання. Наприклад, вимкнення світла або телевізора в кімнаті, в якій ви не перебуваєте, кип’ятіння води тільки для однієї чашки кави замість повного чайника, своєчасне розморожування морозильної камери, купівля енергоефективної побутової техніки тощо. – все це може суттєво знизити ваші рахунки за електроенергію.

4. Знайте про ваші права та державні заходи підтримки

Уряд визначив чотири групи населення, які мають право на особливу підтримку під час оплати рахунків за енергоспоживання:

  • потребує або малозабезпечене домашнє господарство (особа);
  • сім’я (особа), під опікою якої знаходиться дитина-інвалід;
  • людина з 1 групою інвалідності або її опікун;
  • велика родина.

З 1 листопада 2021 року по 30 квітня 2023 року для цих груп мешканців передбачено підтримку у розмірі 15 євро (для багатодітних сімей – 20 євро) для розрахунків за електроенергію. З 1 травня цього року підтримка становитиме 5 євро (для багатодітних сімей – 10 євро).

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я