Cаміт ЄС має великий драматичний потенціал

9

На саміті ЄС уся увага прикута до прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Правий популіст може перешкодити ухваленню рішення на користь переговорів щодо вступу України до ЄС. Київ попереджає.

Спори навколо переговорів щодо вступу до ЄС – Орбана заблоковано, Україна попереджена: саміт ЄС має великий драматичний потенціал

Чи буде зрештою багато заворушень та щасливий кінець? Чи цього разу буде великий скандал і фіаско? Незадовго до останнього цього року чергового саміту ЄС Неясно, як глави держав та урядів розійдуться у своїх справах. Дводенна зустріч у Брюсселі буде присвячена пропозиції Європейської комісії відкрити переговори щодо вступу до ЄС України та Молдови. Також планують обговорити можливе збільшення довгострокового бюджету ЄС. На думку Єврокомісії, він має бути доповнений, зокрема, новим фінансовим інструментом для України. Таким чином, у найближчі кілька років країні, яка зазнала нападу з боку Росії, може бути надано 50 мільярдів євро.

Поки неясно, чи вдасться прийняти на саміті рішення, що далеко йдуть.

Після погроз блокади з боку прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана початок саміту вже було відкладено. Як повідомила у четвер вранці прес-секретар голови Ради ЄС Шарля Мішеля, перед початком саміту відбудуться переговори з Орбаном у вузькому складі. За словами прес-секретаря, у них також візьмуть участь канцлер Німеччини Олаф Шольц, президент Франції Еммануель Макрон та голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн.

Орбан може використовувати право вето на саміті ЄС як важіль тиску

В останні тижні Орбан неодноразово давав зрозуміти, що, на його думку, нині не слід приймати жодних рішень щодо бюджету та переговорів про вступ України до ЄС – наприклад, тому, що країна, яка зазнала нападу з боку Росії, ще не виконала всіх вимог щодо проведення реформ. Оскільки рішення з обох питань повинні прийматись консенсусом, Орбан теоретично може заблокувати їх за допомогою права вето.

Читайте також:  Через порушення у Латвії можуть закрити телеканал «Дощ

Дипломати ЄС вважають, що можливо Орбан хоче лише посилити тиск, щоб звільнити для своєї країни ще більше заморожених коштів ЄС. Однак інші наголошують, що правий популіст останнім часом неодноразово заявляв, що не відступить у питанні України навіть після виділення коштів.

У листі до голови Ради ЄС Шарля Мішеля Орбан нещодавно написав, що наполегливо просить не планувати жодних резолюцій на саміті, оскільки це призведе до провалу через відсутність консенсусу. Такого контрпродуктивного сценарію необхідно уникнути на користь єдності ЄС.

У середу, незадовго до саміту, Комісія ЄС оголосила про те, що вона звільнить десять мільярдів євро із заморожених коштів ЄС для Угорщини, оскільки вимоги реформи було виконано завдяки судовим реформам. Проте інші бюджетні кошти на загальну суму майже дванадцять мільярдів євро та мільярди на допомогу від коронавірусу залишаються заблокованими.

Україна застерігає ЄС від відмови

На саміті очікується присутність канцлера Німеччини Олафа Шольца (СДПН). Він уже дав зрозуміти, що підтримує рішення щодо початку переговорів щодо вступу України до ЄС. Проте уряд Німеччини виступає проти пропозиції Комісії ЄС щодо додаткових мільярдних виплат до бюджету ЄС до кінця 2027 року, наприклад, для підвищення конкурентоспроможності промисловості. З погляду Німеччини лише додаткові кошти мають бути спрямовані на підтримку України, а інші раніше незаплановані витрати мають фінансуватися за рахунок перерозподілу.

Уряд у Києві нещодавно попередило про «руйнівні наслідки», якщо саміт ЄС, присвячений початку переговорів щодо вступу України до ЄС, провалиться через вето Угорщини. Якщо не буде ухвалено позитивне рішення, це буде вкрай демотивуючим фактором для народу України, заявив на початку тижня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Це також створить враження у зовнішнього світу, що ЄС не може приймати рішення історичного характеру».

Читайте також:  Президент Ірану здійснив рідкісний візит до Сирії

У зв’язку з бажаним початком переговорів щодо вступу до ЄС Кулеба заявив, що його країна виконала значну частину своїх зобов’язань. До них належать антикорупційні закони, а також правила у сфері освіти та використання мов національних меншин, які зажадала Угорщина.

«Початок переговорів про вступ до ЄС був би насамперед символічним кроком».

Проте Орбан вважає, що відкрите визнання України в тому, що вона ще не повністю виконала всі вимоги, вже є позитивним моментом. Він стверджує, що пропозиція Єврокомісії щодо початку переговорів про вступ несумісна з рішенням саміту від червня 2022 року. У ньому йдеться про те, що рішення про подальші кроки в процесі приєднання має прийматися лише після того, як «всі ці умови будуть повністю виконані».

Прихильники позитивного рішення, з іншого боку, зазначають, що початок переговорів щодо вступу до ЄС буде насамперед символічним кроком, оскільки переговори, швидше за все, займуть багато років, а вступ України до закінчення агресивної війни Росії вважається неможливим.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я