Німеччина готується розпочати 2025 рік із напруженої передвиборчої кампанії, на яку спробує вплинути ззовні. І Росія, і традиційний союзник Берліна – Сполучені Штати.
Росія та США: передвиборний тиск у Німеччині
Хоча побоювання щодо іноземного втручання у політику не є чимось новим для найбільшої економіки Європи, ці вибори, мабуть, стануть свідком безпрецедентних атак зі Сходу та Заходу на громадську думку Німеччини. Передвиборний тиск у Німеччині очікуємо і вже розпочався.
Гібридна війна
Внутрішня розвідка Німеччини у нещодавньому звіті написала, що Росія активно поширює в Інтернеті дезінформацію та проводить кібератаки з метою «послабити довіру до демократії» та підірвати підтримку НАТО та ЄС, з якого AfD хоче вийти.
Керівники розвідки вже кілька місяців б'ють на сполох із приводу спроб Москви втрутитися в політику Німеччини, головним чином для того, щоб послабити підтримку Берліном України в її боротьбі з російським вторгненням.
Підтримка антисистемної AfD – один із засобів досягнення цієї мети.
Відкритий натиск
Але в той час як російський вплив здебільшого носить прихований характер і здійснюється «гібридними» методами, втручання Сполучених Штатів відкрите і стосується таких тем, як економіка та міграція.
«Втручання» Маска
Німецькі політики останніми днями зі змішаними почуттями спостерігали за тим, як безцеремонний багатій Ілон Маск, впливовий радник обраного президента Дональда Трампа, використав свою платформу X як таран для підтримки AfD.
Представник лідера AfD Аліси Вайдель повідомила у Spiegel, що її команда та команда Маска перебувають у «регулярний контакт»хоча вони поки що не спілкувалися безпосередньо.
У своєму новорічному зверненні у вівторок Шольц відповів, заявивши, що саме виборці, а «не власники соціальних мереж» визначать результат виборів
Лише кілька годин тому безбаштовий Маск вибухнув новою хвилею постів на адресу керівництва Німеччини, назвавши президента Франка-Вальтера Штайнмайєра «антидемократичним тираном» і передбачивши «епічну перемогу» AfD.
Співголова Соціал-демократичної партії Шольца (SPD) Ларс Клінгбайль звинуватив Маска у «спробі зробити те саме, що й Володимир Путін»президент Росії.
Клінгбайль заявив медіагрупі Funke, що і Маск, і Путін «хочуть, щоб Німеччина була ослаблена та вкинута в хаос».
Консервативна партія CDU/CSU, яка лідирує в опитуваннях громадської думки з результатом 32%, гнівно відкинула дії Маска, назвавши їх «втручанням та самовпевненістю». Фрідріх Мерц, лідер Союзу та ймовірний наступний канцлер, заявив, що не пам'ятає “подібного випадку втручання у виборчу кампанію союзної країни в історії західної демократії”.
Крім серії постів на X, минулого тижня Маск також написав статтю на підтримку AfD у Welt.
Політолог Хайо Функе в інтерв'ю AFP назвав цю статтю “скандалом”. Він заявив, що вона знаменує собою розрив з боку гурту Springer, який видає Welt, з її колишньою опозицією вкрай правим.
Трансантлантична вісь під ударом
За словами Хайо Функе, для багатьох німців, які все ще прив'язані до післявоєнного трансатлантичного альянсу, шоком стало те, що вони стали жертвою такої тактики з боку Сполучених Штатів.
«У нас, як і раніше, зберігається уявлення про те, що Америка є взірцем для нашої демократії»— сказав він.
За словами Міхаеля Бронінг з аналітичного центру Friedrich Ebert Stiftung, дії Маска вказують на те, що «Команда Трампа тепер відповідає Німеччині тим же за відверту антитрампівську риторику під час передвиборчого сезону в США». Зауважимо, що ця риторика в Німеччині об'єднала дуже значну частину суспільства, так що помста Маска – це помста Німеччини як такої (де в нього, втім, бізнес, боже).
Безцеремонний Маск для німців не авторитет
Однак поки що невідомо, яку вигоду отримає AfD від цих зовнішніх втручань.
Експерт із політичних комунікацій Йоханнес Хільє заявив виданню Spiegel, що імідж Маска як успішного підприємця може допомогти AfD залучити традиційних консервативних виборців, які скептично ставляться до економічної політики партії. «Найкращого помічника для кампанії AfD не могла й бажати»— сказав він.
A Хайо Функе вважає, що вплив Маска буде «обмеженим» через широко поширені антиамериканські та проросійські настрої серед виборців AfD, які змушують їх скептично ставитися до месиджів, що виходять зі Сполучених Штатів.
Важко сказати, чи це так. Але у Німеччині в принципі не люблять багатих і не схильні до них дослухатися. Успішний Маск з його німецьким бізнесом для багатьох німців фігура сумнівна і точно не етичний орієнтир.
У мережах німці говорять і про те, що для них важливими є не залихватські аргументи заокеанського боса, а активна громадська дискусія навколо хворих вузлів німецького життя, на яких спекулюють партійні бонзи AfD.
«Передвиборчий заклик Маска до AfD і насамперед стаття в Die Welt викликали неоднозначну дискусію. Насправді це добре, бо дуже важливо, щоб ми всі зараз зайнялися політикою. Немає сенсу придушувати дискусії про AfD і проблеми, які вона порушує. Обговорення потрібно провести. Це правда, що нам потрібні досить радикальні рішення, щоби знову стати конкурентоспроможними та сильними як Європі. Єдиний шанс на те, що демократичним центристським партіям вдасться вжити заходів достатнього значення, — якщо ми усвідомлюємо альтернативу».