Репутаційні ризики: що це і які бувають

13
Reputation

Репутаційні ризики є невід’ємною частиною бізнес-середовища, і правильне управління ними вважається ключовим фактором для довгострокового успіху компанії. Розуміння різних видів репутаційних ризиків і розробка ефективних стратегій управління допомагає компаніям мінімізувати загрози і захистити свою репутацію в складному і непередбачуваному бізнес-середовищі.

Репутація для сучасного бізнесу є фундаментальним показником успішності. Сучасна корпоративна стратегія передбачає збільшення ефективності управління репутацією та мінімізацію репутаційних загроз. Це не просто ще одна цифра в статистиці. Це критичний актив, який несе в собі заряд конкурентної переваги або ж завдає непоправної шкоди. Контрольовані репутаційні ризики компанії – це внесок у майбутнє бізнесу.

Важливість репутації

Збиток репутації – це збиток усій компанії. У століття соціальних мереж і миттєвого поширення інформації будь-який необережний крок може стати фіналом десятирічної історії компанії. Потенційна загроза може вплинути не тільки на сприйняття громадськості та клієнтів. Партнери відмовлятимуться взаємодіяти з компанією, інвестори відвернуться, та й інші особи, зацікавлені у співпраці, швидко знайдуть для себе альтернативи.

Визначення репутаційних ризиків

Позитивна репутація компанії формується роками і потребує вливання значних коштів (для корпорацій це можуть бути мільярди доларів). Це довго і затратно. Однак уся ця напрацьована репутація втрачається по клацанню пальців, тож її потрібно оберігати та зважувати кожне рішення, яке несе в собі репутаційні ризики. Вони виникають із різних джерел, включно з безпосередньою діяльністю компанії, загальною ситуацією на ринку та зовнішніми подіями, а також непередбачуваними обставинами і тим, як компанія з ними справляється.

Види репутаційних ризиків

 • Операційні ризики. Пов’язані з недоліками в управлінні або процесами, які можуть призвести до негативних наслідків для репутації компанії.

Приклад: погано організовані поставки, технічні збої, низька якість продукції.

Читайте також:  10 порад, як потрапити до рекомендацій Google

Кейс: компанія Chipotle Mexican Grill зіткнулася з серією випадків отруєння клієнтів у 2015 році. Це було настільки сильним ударом, що за підсумком безліч ресторанів змушені були закритися. Крім того, серйозно впали ціни на акції компанії, так само як і довіра серед клієнтів.

 • Фінансові ризики. Нездатність компанії виконувати фінансові зобов’язання може завдати шкоди її репутації.

Приклад: неправильне управління фінансами, різні махінації або обман інвесторів можуть призвести до серйозних наслідків.

Кейс: Компанія Enron Corporation стала символом фінансового скандалу на початку 2000-х років. Масові шахрайські схеми призвели її до краху, величезних збитків для інвесторів, а також до втрати довіри громадськості.

 • Стратегічні ризики. Ці ризики пов’язані з неправильними стратегічними рішеннями або недостатнім аналізом ринку.

Приклад: неправильні кроки на ринку, неправильне впровадження інновацій або невдалі партнерства можуть погіршити репутацію компанії.

Кейс: Рішення компанії Kodak не перейти на цифрову фотографію вчасно стало одним із ключових стратегічних прорахунків. Підсумок – збитки та банкрутство через втрачені можливості на ринку.

 • Ризики зв’язку з персоналом. Невдоволення співробітників, конфлікти на робочому місці, скандали щодо членів керівництва або негативні новини про кадрові переміщення. Особливо важливо відпрацьовувати такі репутаційні ризики в соціальних мережах, оскільки саме там найшвидше поширюється подібна інформація.

Приклад: звільнення великої кількості співробітників, низька якість охорони праці, резонансні скандальні новини.

Кейс: Uber Technologies Inc. була втягнута в серію скандалів, пов’язаних із дискримінацією, сексуальними домаганнями та агресивним робочим оточенням. Це призвело до звільнень керівників, судових розглядів і втрати довіри з боку клієнтів та інвесторів.

 • Соціальні та екологічні ризики. Ставлення компанії до соціальних та екологічних питань може також вплинути на її репутацію.

Приклад: скандали, пов’язані з порушенням прав людини, забрудненням довкілля або неетичними практиками у виробництві, можуть негативно позначитися на сприйнятті бренду.

Читайте також:  Криптодепозит: продукт для пасивного заробітку у криптоіндустрії

Кейс: British Petroleum потрапила в центр уваги громадськості після катастрофи на нафтовій платформі Deepwater Horizon 2010 року. Це призвело до масштабного розливу нафти в Мексиканській затоці та величезних екологічних наслідків, а також до серйозних наслідків для репутації компанії.

 • Кризові ризики. Це ризики, пов’язані з кризовими ситуаціями. Невдале управління кризою або неправильна комунікація під час кризи може серйозно послабити компанію.

Приклад: природні лиха, технологічні аварії, юридичні проблеми або кібератаки.

Кейс: Equifax Inc. зіткнулася з масштабною кібератакою у 2017 році, внаслідок якої було скомпрометовано конфіденційну інформацію понад 147 мільйонів клієнтів. Цей кіберінцидент призвів до величезних фінансових втрат, зростання судових позовів і серйозного порушення репутації компанії.

Мінімізація репутаційних ризиків

Управляти ризиками не просто, але це життєво необхідно для зростання компанії. Це завдання вимагає систематичного підходу і включає в себе такі кроки:

 • Оцінка ризиків. Необхідно проаналізувати потенційні репутаційні загрози, визначити їхню ймовірність виникнення та потенційні наслідки. З’ясувати, що саме клієнти цінують насамперед.
 • Розробка стратегії. Компанії повинні розробити стратегії з управління репутаційними ризиками, включно із заходами щодо запобігання та пом’якшення загроз, а також плани кризового управління.
 • Створення етичного кодексу. Це корпоративні норми у формі документа, в якому прописані правила компанії. Які дії заохочуються, а які несуть за собою санкції.
 • Моніторинг і регулярний контроль. Безперервний моніторинг зовнішніх і внутрішніх факторів, які можуть вплинути на репутацію компанії, дає змогу оперативно реагувати на загрози та мінімізувати потенційний збиток.
 • Захист даних. Компанія повинна забезпечити сувору політику безпеки і захищати дані як співробітників і партнерів, так і безпосередніх клієнтів.
 • Налагодження комунікації. Необхідно підтримувати відкриту і прозору комунікацію із зацікавленими сторонами, особливо в періоди кризи. Це допомагає зберегти довіру і підтримку клієнтів, інвесторів і громадськості. Особливо важливо контролювати репутаційні ризики в мережі.
 • Навчання персоналу. Працівники компанії мають бути обізнані про репутаційні ризики та процедури управління ними, щоб бути готовими ефективно реагувати на потенційні загрози.
Читайте також:  Здоров'я та добробут: як інтимні іграшки впливають на психологічний стан?

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я