Що їдять щури, скільки вони живуть

20
щур

Щури – гризуни, які давно живуть поруч із людиною. Їх налічується близько 64 видів. Цікаві факти про щурів наводить довідник про тварин Рetkeen і портал National Geographic.

Щури з’явилися на Землі задовго до людини

Еволюція людства на Землі почалася близько 3 млн років тому, а щури мешкають на планеті понад 55 млн років. Вони пережили льодовиковий період, стихійні лиха, зокрема виверження вулканів, повені та землетруси.

Сайт Phys.org, що спеціалізується на точних і природничих науках, навів дані про знахідку, яку зробили вчені в Китаї. Вони виявили скам’янілості стародавнього щура, який жив 160 млн років тому. Він умів лазити по деревах, харчувався рослинами і тваринами.

Щуряча популяція пережила динозаврів і мамонтів і почувається комфортно в сучасних мегаполісах.

Гризуни живуть на всіх континентах, крім Антарктиди

Щури родом із Південно-Східної Азії. Близько 200 тисяч років тому вони переселилися в Північно-Східну Азію, а потім на Близький Схід. Пізніше вони з’явилися в Африці і потрапили на інші континенти через торгові морські шляхи.

Щури різних видів нині мешкають в Африці, Європі, Азії, Північній і Південній Америці. Їх можна зустріти на невеликих островах поруч із цими континентами.

Гризуни невибагливі у виборі їжі

Що їдять щури? Довідник про тварин Рetkeen пише, що щури всеїдні та нерозбірливі в їжі. У сільській місцевості більшість щурів харчуються листям і стеблами рослин, фруктами і насінням, поїдають зерно, крупи, дрібних ссавців, яйця, равликів, рибу. Коли настають голодні часи, вони навіть вдаються до канібалізму, щоб вижити.

Міські щури мігрують туди, де є постійний запас їжі та води. Вода для них так само важлива, як і їжа. Вони гніздяться біля каналізаційних стоків, каналів, озер, окупують сміттєзвалища. Щури поїдають їстівні залишки, які викидають люди.

Читайте також:  Вестибулярний папіломатоз

Життя у щурів коротке і важке

Скільки живуть щури? Дослідник природи Шраддха Бхатта уточнює, що дикі щури можуть жити 1-2,5 року. На тривалість їхнього життя впливає наявність джерела живлення та умови, в яких живе гризун. У тварин, які проводять багато часу в каналізації, життєвий цикл набагато коротший, ніж у щурів, що мешкають у чистіших місцях. Вони гинуть від інфекцій і нестачі їжі.

У щурів багато ворогів. Тому більшість із них помирає, не досягнувши однорічного віку. Щури вважаються живучими тільки тому, що вони швидко відтворюють своє потомство.

У щурів поганий зір, і вони бачать світ у сірих тонах

Як бачать щури? Щури бачать навколишній світ у сірих тонах. Червоний колір і його відтінки створюють для них повну темряву.

Порівняно з іншими ссавцями у щурів слабкий зір. Вони бачать у 30 разів гірше, ніж люди. Уже в дворічному віці гризуни стають практично сліпими. У повній темряві щури нічого не бачать. Для переміщення в просторі вони користуються нюхом і нюхом, які їм забезпечують вібриси і ніс.

Гризуни дуже емоційні та влюбливі

Як щури проявляють любов? До своїх побратимів гризуни виявляють любовні почуття, облизуючи їхню шерсть. Такий жест показує щиру турботу і ніжність.

У момент отримання задоволення вуха гризунів змінюють колір. У розслабленої і щасливої тварини вони рожевіють. Коли щур особливо щасливий і задоволений, він скрипить зубами, ніби муркоче. Ці тварини навіть уміють сміятися: вони видають ультразвукові шуми. Людське вухо не вловлює такі частоти.

У щурів розвинена пам’ять і абстрактне мислення

Щури мають абстрактне мислення, складають у цьому конкуренцію навіть людині. У них непогана пам’ять. Лабораторні щури за пам’яттю виходять із найскладніших лабіринтів, на що здатна не кожна людина.

Читайте також:  Де мешкають пінгвіни, чому вони не літають

Кмітливість щурів підкреслює їхнє вміння красти яйця. На таке полювання звірята виходять удвох. Один щур лягає на спину, а другий закочує яйце йому на живіт, щоб воно не розбилося. Ще щури вміють розпізнавати отруйні речовини і рідко потрапляють у пастки.

У щурячій зграї існує ієрархія

Щури – соціальні тварини, тому живуть великими групами. У них є визнаний усіма лідер, заступник лідера і шістки, які перебувають на найнижчому щаблі ієрархії. Лідер часто втручається в розбірки між підлеглими, перевертає агресивного забіяку на спину й утримує лапами.

Ватажок проявляє свій характер по-різному, а заступники часто перевіряють його на стійкість. Коли старший у зграї старіє, заступник може його повалити. Для цього йому потрібно довести свою перевагу у смертельній бійці.

Спритність щурів дивує навіть котів

Тіло гризунів влаштоване так, що вони можуть пролізти в будь-яку дірку. Для щура головне, щоб у щілину пройшла голова, а тіло він підтягне. Міцні ноги і чіпкі лапки допомагають звірку спритно лазити по мотузках і дротах.

Якщо виникла загроза життю або необхідність дістати їжу, щури пірнають у воду і пливуть на потрібну відстань. За даними видання National Geographic, у каналізації вони можуть проплисти трубою 3 хвилини і вибратися назовні в чаші унітазу.

Без щурів екосистема зруйнується

Щурів прийнято вважати шкідниками і переносниками інфекцій, але в дикій природі вони відіграють важливу роль. Вони вживають у їжу злакові рослини і таким чином регулюють посіви на диких плантаціях. Звірята обожнюють яйця птахів, тому часто селяться поруч із пташиними колоніями. Крадучи яйця, гризуни встановлюють баланс у розмноженні та розселенні багатьох видів птахів.

У харчовому ланцюжку щури стають кормом для хижих птахів, лисиць та інших м’ясоїдних тварин. Їх масове винищення може призвести до втрати харчової бази та порушення екологічного балансу.

Читайте також:  Google запускає аудіокниги – без щомісячної абонентської плати

За наявності джерела живлення кількість щурів зростає в геометричній прогресії. Таке сусідство не подобається людям, і вони придумують різні способи позбавлення від неприємних гризунів. Але розумні щури навчилися співіснувати з людиною та іншими тваринами, тому виживають у найнесприятливіших умовах.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я