Президент та педофіли

16

Новак подала у відставку під тиском опозиції та уряду після помилування людини, засудженої за пособництво та підбурювання до сексуального насильства над неповнолітніми.

Новак обіймала посаду глави держави з травня 2022 року. Але Угорщина – парламентська республіка. Президент – постать переважно церемоніальна. Влада зосереджена в уряді та особливо в руках прем’єр-міністра, яким уже багато років є Орбан. Одне з небагатьох реальних повноважень президента – право на помилування. Можна б поставитися до неї уважно та з душею. У квітні минулого року Новак помилувала чи то 22, чи то 25 людей з нагоди візиту папи Римського Франциска до Угорщини. Їхні імена були днями названі публічно. Щодо 24 із них питань не виникло.

Випадково спливло

Помилований Новак злочинець був заступником директора дитячого будинку у місті Бічка неподалік Будапешта і був засуджений на три роки та чотири місяці ув’язнення за прикриття свого начальника: він змушував сиріт відмовитися від заяв на директора дитбудинку До кінця його терміну на момент помилування залишалося дев’ять місяців. (Як пишуть, сам директор дитбудинку засуджений до восьми років ув’язнення за знущання та насильство над дітьми.)

Якось дивно. Незрозуміло, навіщо їй це було потрібно. Адже режим Орбана позиціонує себе як захисника сімейних цінностей, дітей, у тому числі від сексуального насильства. В Угорщині ухвалено спірний «закон про захист дітей», який, серед іншого, забороняє розповідати дітям про гомосексуалізм у школах. Критики звинувачують правлячу еліту, що вона прирівнює гомосексуальність до педофілії.

І ось, увесь цей посилений законодавчий клопіт обернувся таким казусом, скандалом. Адже з ініціативи Новак 2018 рік в Угорщині був Роком сім’ї. Вона й сама мати троє дітей. Може, вірній сподвижниці Орбана Новак у душі симпатична думка, що інтереси начальника важливіші за біди якихось там людей? Чи вона просто лінива і байдужа до теми помилування, звідси все? Згодом ймовірна у цьому питанні велика ясність.

Читайте також:  ЄС скасував прийом з нагоди Дня Європи в Ізраїлі

А може, річ у тому, що відомості про помилуваних рідко потрапляють до публічної сфери. Новак могла сильно не хвилюватися з цього приводу і приймати рішення, зважаючи на будь-яку мотивацію.

Як повідомила угорська служба Радіо Свобода, про помилування стало відомо майже через рік, випадково . Читач сайту 444.hu виявив ухвалене восени рішення апеляційного суду, який, розглядаючи подану ще до помилування апеляцію на вирок, зазначив, що засуджений раніше був помилований президентом.

Пішла у прямому ефірі

У прямій відеотрансляції угорського державного телебачення Новак покаялася. Новак заявила, що помилувала засудженого, вважаючи, що «не скористався вразливістю дітей, які під його наглядом». Вона вибачилася перед жертвами, які «Могли подумати, що я не заступаюсь за них». «Я зробила помилку, оскільки помилування та відсутність пояснень сприяли виникненню сумнівів щодо нульової терпимості, яка застосовується до педофілії».

Вона визнала, що припустилася помилки, і… оголосила про свою відставку.

Здавалося б, огріх Новак не фатальної якості. Можна було покаятися, але залишитися на своїй посаді. Коментатори ззовні пишуть, що відставка Каталін Новак була раптовою та несподіваною.

Але авторитарний режим Орбана влаштований по-особливому. Тут збитки лідерові нації караються повним рахунком. Новак скомпрометувала Орбана – напевно, це головне підґрунтя відставки. Їй могли пригадати і той нещодавній випадок: коли минулого року держзбори ухвалили закон, який заохочує громадян повідомляти про одностатеві пари, які виховують дітей, державні органи, такі як поліція та служба захисту дітей, саме Каталін Новак наклала вето на законопроект і формально завадила йому стати законом …

Як досвідчений популіст прем’єр-міністр Віктор Орбан тут же публічно дистанціювався від своєї політичної колеги та протеже. Він вніс до парламенту поправку до конституції, яка ніколи не дозволить помилувати злочинців, які жорстоко поводяться з дітьми.

Читайте також:  Німеччина засудила передачу ядерної зброї Білорусі

Суспільство проти

Але в цій історії важливіше інше. Помилування засудженого за такою педантичною статтею викликало суспільний шок. Широке неприйняття. Усі опозиційні партії вимагали відставки Каталін Новак на позачерговій сесії парламенту у понеділок. У п’ятницю ввечері у Будапешті, що фронтує владі, пройшла масова демонстрація на підтримку цих вимог. Новак повернулася з офіційного візиту до Катару до Будапешта після цієї кульмінації громадської активності, коли у п’ятницю тисячі протестувальників вимагали її відставки.

Активна громадська реакція. Угорське суспільство не справляє враження мертвого, що заснув. Тут вирують політичні бурі. Тут нормою є плюралізм, незважаючи на зусилля Орбана щодо якогось запізнілого національного більдингу, зі згуртування нації на принципах, альтернативних новітнім європейським віянням, що апелюють до плюралізму та толерантності.

Звісно, ​​угорську опозицію можна привітати з новим політичним козирем. Але все-таки в питаннях, пов’язаних з правами дітей, є консенсус у різних громадських сил.

Ось так педофільська тінь, що впала ненароком на угорську політичну верхівку, виявилася фатальною для двох державних жінок. Разом із президентом пішла і міністр юстиції Юдіт Варга. Вона рекомендувала Новаку підписати документи про помилування.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я