Канцлер Німеччини Олаф Шольц і президент США Джо Байден у п'ятницю закликали американських законодавців схвалити пакет військової допомоги Україні, який давно відкладається, попередивши, що без нього Київ не зможе стримати вторгнення Росії.
Допомога Україні на тлі тупикової ситуації в США: «Те, що Конгрес США не підтримав Україну, близьке до злочинної бездіяльності», – сказав Байден, ухвалюючи Шольца в Овальному кабінеті. “Це обурливо”.
Допомога Україні на тлі тупикової ситуації у США
Німецький лідер, чия країна є найбільшим військовим прихильником Києва після Сполучених Штатів, сказав, що сподівається на прогрес у розблокуванні багатомільярдної американської допомоги Україні.
«Без підтримки Сполучених Штатів і без підтримки європейських держав Україна не матиме жодного шансу захистити свою країну»– попередив Шольц.
Після зустрічі з Байденом він сказав журналістам: «Саме тому ми обидва твердо переконані, що це має статися зараз, але також упевнені, що американський Конгрес зрештою ухвалить таке рішення».
Шольц також звинуватив президента Росії Володимира Путіна в тому, що він «каже багато брехні» у «безглуздому інтерв'ю» американському ведучому ток-шоу Такеру Карлсону, опублікованому в четвер.
«Він хоче отримати частину території своїх сусідів. Це просто імперіалізм»– сказав Шольц.
Байден не відповів на запитання, чи буде він також порушувати із Шольцем питання про репортера Wall Street Journal Евана Гершковича, який перебуває у російській в'язниці.
Путін в інтерв'ю в четвер натякнув, що він зацікавлений в обміні ув'язненими, при якому американського репортера буде звільнено в рамках угоди, за якою Німеччина звільнить росіянина, засудженого за вбивство колишнього чеченського повстанця в Берліні.
«Безпека та мир»
Та головною подією дня стала Україна. Прозахідна країна вступає у третій рік війни проти російського вторгнення, тоді як Республіканська партія США на чолі з кандидатом у президенти Дональдом Трампом все більше відвертається від неї.
Політичний параліч у Вашингтоні призвів до того, що Київ відчуває нестачу життєво важливих боєприпасів, у той час як путінські війська повільно перемагають під час виснажливого зимового наступу на сході України.
У Сенаті США обговорюється законопроект про відновлення постачання зброї для побитої української армії, але у разі ухвалення законопроект зіткнеться з ще більш складною перешкодою в Палаті представників, яку очолює республіканці. Республіканці намагаються ув'язати допомогу Україні зі своїми вимогами посилити заходи на мексиканському кордоні, що є ключовим планом Трампа на листопадових президентських виборах у США.
Пакет Сенату санкціонує виділення Києву військової допомоги у розмірі 60 мільярдів доларів. Тим часом у Європі лідери ЄС минулого тижня нарешті подолали опір правого угорського лідера Віктора Орбана та дали зелене світло економічної допомоги у розмірі 50 мільярдів євро (54 мільярди доларів).
Величезна криза
У п'ятницю Шольц назвав війну в Україні величезною кризою, «з усіма її наслідками для безпеки та миру не лише в Європі, а й у всьому світі».
На зустрічі Шольца та Байдена також обговорювалася ескалація напруженості на Близькому Сході, де війна Ізраїлю проти ХАМАС не показує жодних ознак послаблення, а Вашингтон почав завдавати ударів по пов'язаним з Іраном цілям після нападів на американські війська.
Напруженість у регіоні зросла після загибелі трьох американських солдатів в Йорданії наприкінці січня, що стало першою втратою американських військових у результаті ворожого вогню в регіоні з початку війни між Ізраїлем та ХАМАС 7 жовтня.
Німеччина підтримала Ізраїль, але при цьому неодноразово попереджала про небезпеку масштабнішого конфлікту, а також посилила заклики до збільшення обсягу гуманітарної допомоги, що надходить у зруйнований війною сектор Газа.
Байден посилив критику на адресу Ізраїлю, заявивши наприкінці четверга, що військова операція в Газі “переходить усі кордони”.