Правляча в Німеччині коаліція розпалася

3

Вчора ввечері о 20.30, канцлер Німеччини Олаф Шольц звільнив лідера Вільних демократів (СвДП/FDP) та федерального міністра фінансів Крістіана Лінднера. Це означає розпад правлячої коаліції Світлофора. Що буде далі?

Світлофор погас: правляча в Німеччині коаліція розпалася. Що далі?

Канцлер Шольц у середу звільнив бунтівного міністра фінансів Крістіана Лінднера, поклавши край трипартійній коаліції і поставивши уряд на межу краху. Втім, якщо коаліція, що править у Німеччині, накрилася мідним тазом, це ще не катастрофа. Ситуація майже штатна.

Шольц призначив вотум довіри на 15 січня, а згодом, ймовірно, у березні пройдуть вибори. Але критики вже сумніваються, чи він зможе продовжувати керувати країною так довго.

Що сталося?

З 2021 року Німеччиною управляє лівоцентристська СДПН Шольца у коаліції із Зеленими та дружніми бізнесу Вільними демократами (СвДП).

Уряд, який отримав прізвисько коаліції Світлофора за кольорами трьох партій, прийшов до влади з гучними обіцянками змін та модернізації після 16 років правління Ангели Меркель.

Однак коаліція вже давно страждає від запеклої внутрішньої боротьби. Партії не можуть дійти згоди з цілої низки питань, таких як бюджетна політика, імміграція, клімат і шляхи відновлення економіки, що перебуває в занепаді.

Усі ці розбіжності досягли критичної точки у середу після вирішальних переговорів у канцелярії, які завершилися несподіваним (а для когось цілком очікуваним) звільненням Лінднера. Наші прогнози передбачали розвиток подій задовго до того, як вони стали реальністю.

За інформацією BILD, Шольц випередив лібералів. СвДП планувала того вечора залишити коаліцію, а назавтра розірвати коаліційну угоду із СДПН та Зеленими та відкликати своїх міністрів.

Світлофори вимкнені

Шольц планує продовжити правління як глава уряду меншостісформованого з його СДПН та Зелених, без ВДП Лінднера.

Читайте також:  НАТО загрожує нову суперечку щодо витрат на оборону

Роберт Хабек, віце-канцлер Шольца та фактичний лідер Зелених, підтримує цей сценарій.

«Ми використовуємо цей час, щоб продемонструвати єдність»– Сказав він, сміливо додавши, що криза створила «Новий імпульс» для уряду.

Без ВДП уряд втратить 91 депутата. СДПН має 207 місць, а Зелені 117, що залишає їм менше 367 голосів, необхідних для більшості.

Уряд меншості

Уряд меншості більше не зможе самостійно приймати будь-які закони через парламент і потребуватиме підтримки опозиційних партій.

У середу Шольц заявив, що хотів би провести якнайшвидші переговори з Фрідріхом Мерцем, лідером консервативного альянсу ХДС-ХСС, найбільшою опозиційною партією.

Канцлер заявив, що хотів би прагнути до «конструктивному співробітництву з питань, які мають вирішальне значення для нашої країни»особливо до «швидкому зміцненню нашої економіки та нашої оборони».

Однак коло питань, з яких партія Мерца, ймовірно, підтримає уряд Шольца, дуже вузьке.

Нагальні питання

Криза навряд чи могла статися в найгірший час: того ж дня, коли Дональд Трамп був переобраний у Білий дім, і на тлі низки нагальних питань внутрішньополітичного порядку денного.

При ізоляціоністі Трампі Європа має перевизначитися, не затягуючи цей процес. І так надто затягнутий.

Оскільки очікується, що Трамп скоротить підтримку США Україні, на Європу, і особливо на Німеччину як на другого за величиною прихильника Києва, буде чинити тиск з метою збільшення її підтримки протягом найближчих місяців.

Усередині країни Німеччина бореться з млявим зростанням та глибокою кризою у своїй автомобільній промисловості.

Шольц вже назвав список термінових внутрішніх законів, які він хотів би ухвалити через парламент до кінця року.

За словами Шольца, це включає податкову та пенсійну реформи, а також “негайні заходи для нашої галузі”.

Вибори у березні

Правляча у Німеччині коаліція розпалася. Згідно з конституцією Німеччини, канцлер може провести вотум довіри в нижній палаті парламенту Бундестагу, щоб підтвердити, чи він, як і раніше, користується підтримкою парламенту.

Читайте також:  У Німеччині "невідповідний час", вважає Хабек

Якщо канцлеру не вдасться отримати більшість голосів, він може попросити президента розпустити парламент протягом 21 дня.

Вибори мають бути проведені протягом 60 днів.

Якщо вотум довіри відбудеться 15 січня, як планує Шольц, голосування відбудеться у березні — на шість місяців раніше, ніж наступні заплановані вибори в Німеччині, які відбудуться 28 вересня 2025 року.

У четвер голова апарату канцлера Вольфганг Шмідт назвав конкретну дату нових виборів. Вони мають відбутися 9 березня. Про це заявив Шмідт на засіданні парламентської групи СДПН.

Тиск, що спонукає діяти

Проте альянс ХДС-ХСС уже закликає Шольца негайно провести вотум довіри.

«Не повинно бути жодних тактичних затримок»– Заявив Маркус Зедер, впливовий і відвертий лідер консерваторів у землі Баварія.

«Питання довіри має бути поставлене негайно, а не наступного року».

Це дозволило б провести нові вибори вже у січні.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я