Польща та Угорщина критикують плани ЄС щодо надання притулку

16

Чи можуть Польща та Угорщина поставити під загрозу європейські плани щодо реформи системи надання притулку? Глава польського уряду відкрито загрожує зробити це. Проте канцлер Шольц зберігає спокій на саміті ЄС.

 

Польща та Угорщина критикують плани ЄС щодо надання притулку

На саміті ЄС канцлер Німеччини Олаф Шольц не був вражений польською та угорською критикою планів далекосяжної реформи системи надання притулку. Механізм солідарності, узгоджений міністрами внутрішніх справ майже три тижні тому, став великим проривом і тим, що було потрібно вже давно, сказав політик СДПН у четвер у кулуарах консультацій.

Це означає, що держави на зовнішніх кордонах ЄС мають зробити свій внесок, реєструючи прибулих і надаючи їм можливість просити притулок. У той же час інші держави повинні будуть взяти на себе відповідальність за частину біженців, щоб тягар не залишався тільки на прикордонних державах.

Згідно з планами, прийом біженців має бути вже не добровільним, а обов’язковим. Країни, які не бажають приймати біженців, будуть змушені виплачувати компенсації. Водночас планується внести численні доповнення та посилення чинних правил, щоб обмежити нелегальну міграцію.

Зокрема, йдеться про набагато жорсткіше ставлення до людей із країн, які вважаються відносно безпечними. У майбутньому після перетину кордону вони направлятимуться до строго контрольованих прийомних пунктів в умовах, аналогічних утриманню під вартою. Там, як правило, протягом дванадцяти тижнів їх оглядатимуть, щоб з’ясувати, чи мають шанс отримати притулок. Якщо ні, їх негайно відправляють.

Польща оголосила про вето

Польща та Угорщина піддали план різкій критиці. Перед від’їздом до Брюсселю голова польського уряду Матеуш Моравецький оголосив, що накладе вето на механізм солідарності. «Уряд PiS, безумовно, не погодиться на жодні експерименти чи шантаж щодо прийому нелегальних іммігрантів», – сказав він.

Читайте також:  Останній крок реформи охорони здоров'я у Бундесраті

За його словами, неефективний захист кордонів – це помилка, яка загрожує виживанню ЄС. «Наш народ, наші громадяни, європейці заплатять за цю помилку», – сказав він. Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан останнім часом кілька разів виступав із подібними коментарями.

Як Польща має намір накласти вето на плани надання притулку, спочатку залишалося незрозумілим, оскільки рішення в галузі міграційної політики ЄС не повинні ухвалюватися одноголосно відповідно до законодавства ЄС. Проте можна припустити, що Угорщина та Польща на знак протесту можуть заблокувати інші рішення чи декларації, які потребують одноголосного рішення. Наприклад, на самітах ЄС завжди потрібна одностайність.

Найближчим часом мають розпочатися переговори з Європейським парламентом щодо планів реформи системи надання притулку. Мета – ухвалити їх до європейських виборів у червні наступного року.

Заклик до людяності

Президент Європейського парламенту Роберта Метсола звернулася до людства у зв’язку з спільними дебатами про міграцію до ЄС. Жоден чоловік, жінка чи дитина не повинен загинути, намагаючись дістатися Європи в європейських водах, сказала вона. «Це має бути абсолютним пунктом, який ми ніколи не забуваємо, коли говоримо про цифри, тому що ми схильні ставати десенсибілізованими, коли цифри стають більшими», – сказала вона. Метсола відповіла на питання про те, як справи з правами людини перед численними катастрофами судів і насильства, з якими іноді стикаються мігранти.

За даними Міжнародної організації з міграції (МОМ), у 2022 році на шляху через Середземне море загинуло майже 2400 людей. Зовсім недавно, близько двох тижнів тому, світ потрясло корабельну аварію біля берегів Греції. Сотні мігрантів, які намагалися переправитися з Лівії до Італії, втопилися.

На дводенному саміті ЄС також очікуються важкі переговори про заплановану більш тісну співпрацю з Тунісом у сфері міграційної політики. За словами дипломатів, особливо в Італії незадоволені тим, що такі країни як Німеччина хочуть пов’язати заплановану фінансову допомогу державі в Північній Африці з жорсткими умовами. Відповідно Рим побоюється, що Туніс може не захотіти надавати велику допомогу у боротьбі з нелегальною міграцією, якщо умови будуть надто жорсткими. Співпраця з Тунісом є актуальною тому, що в даний час ця держава є як основною країною походження, так і основною транзитною країною для небажаної міграції через Середземне море до ЄС.

Читайте також:  Проект "Музей майбутнього" - частина плану "Північна Баварія"

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я