Польща планує збудувати АЕС на Балтиці

15
Великі банки із сушеними білими грибами стоять на зеленій кахельній плиті. Через вікна від підлоги до стелі своєї їдальні Джоанна Звержовська дивиться на засніжений поморський краєвид. «Це мій оазис», – каже 51-річна бізнес-леді, яка керує туристичним агентством у Гданську. Але ідилія перебуває під загрозою. Адже будинок Звержовської знаходиться у Слайшевому, селі на Балтійському узбережжі Польщі. Недалеко звідси, за 80 кілометрів на північний захід від Гданська і приблизно за 300 кілометрів від кордону з Німеччиною, передбачається побудувати першу в Польщі атомну електростанцію. Це зустрічає опір у регіоні. У Німеччині також із тривогою стежать за польськими ядерними планами.

Американська компанія виграла тендер

На початку листопада націонал-консервативний уряд Польщі PiS уклав контракт на будівництво першої в країні атомної електростанції з американською компанією Westinghouse. Вартість будівництва становитиме суму, еквівалентну 18,6 млрд. євро. Щодо місця розташування, міністр клімату та охорони навколишнього середовища Ганна Москва дещо туманно сказала, що перевага віддається «району Копалино-Любятово». Це сусіднє місто Слайшеве.

Будівництво першого реакторного блоку має розпочатися не пізніше 2026 року, а підключення до мережі – у 2033 році, згідно з стратегічним документом «Енергетична політика Польщі до 2040 року», представленим у 2021 році, який було оновлено після початку війни в Україні. Кожні два роки після 2033 року в експлуатацію вводитиметься ще одна атомна електростанція. До 2043 року має бути збудовано шість атомних електростанцій. Варшава також хоче сприяти будівництву про малих модульних реакторів (SMR) приватними інвесторами.

Атомна енергія замість вугілля

Атомні електростанції повинні допомогти Польщі поступово відмовитися від вугілля – нині країна виробляє майже 80 відсотків енергії з кам’яного та бурого вугілля. Високий рівень викидів – не єдина проблема. За прогнозами державного геологічного інституту, запасів кам’яного вугілля, придатних для видобутку, вистачить ще на 50 років, а буре вугілля може закінчитися вже через 20 років.

Читайте також:  Мерц озвучив умови співпраці з урядом

Після війни в Україні та енергетичної кризи настрій у польському суспільстві змінився. Ще у червні 2021 року 45 відсотків поляків були проти ядерної енергетики, 39 відсотків – за. За даними недавнього опитування, частка тих, хто «за» складає 75%.

Джоанна Звежовська спрямовує свій позашляховик піщаною доріжкою, що веде до широкого піщаного пляжу Слайшево. У сосновому лісі за дюнами із землі стирчать сині металеві стовпчики. Тут було взято зразки ґрунту для можливого майданчика атомної електростанції.

Противників ядерної енергетики обмовили як «німецьких агентів».

“Вся екосистема цього регіону Балтійського моря під загрозою”, – говорить активіст, який проводить мобілізацію проти запланованого будівництва в рамках громадянської ініціативи Baltic Sea SOS. У Слайшевому та навколишніх селах на деяких садових парканах висять жовті плакати з гаслами «Зупинити атом» та «Немає атомної електростанції в Слайшевому». Протест не є масштабним. Деякі громадяни виступають проти, але вони не хочуть вивішувати плакати, каже Звежовська. Противники ядерної енергетики часто ганьблять прихильників як «німецьких агентів».

Посилання на Німеччину не випадкове: чотири федеральні землі – Бранденбург, Мекленбург-Передня Померанія, Саксонія та Берлін – закликали Польщу зупинити проект. «На тлі руйнівних ядерних аварій у Чорнобилі та Фукусімі від планів подальшого використання ядерної енергії слід відмовитися в інтересах населення та довкілля всіх країн Балтійського моря», – йдеться у заяві, опублікованій у середині грудня.

Мер Віслав Гебка чотирма помахами біроса зазначає на карті місце, де має бути розташована атомна електростанція. «Я не знаю жодної громади у світі, яка була б у захваті, якби все було знищено», – каже голова адміністрації муніципалітету Хочеве, до якого належить Слайшево. За його словами, багато жителів прибережного регіону живуть за рахунок здачі в оренду квартир для відпочинку і бояться, що їх кошти будуть знищені. «Але як державний службовець, я маю представляти інтереси противників та інтереси прихильників, враховуючи при цьому положення Польщі, якій потрібне місце для будівництва атомної електростанції».

Читайте також:  Бремен у неділю обере земельний парламент

Це буде не перша спроба Польщі збудувати атомну електростанцію поблизу Балтійського моря. Всього за 23 кілометри від Слайшево знаходиться Зарновець. У комуністичну епоху тут мала бути побудована перша в Польщі атомна електростанція. Сьогодні величезна зруйнована будівля з обвітреними бетонними блоками та іржавими сталевими ґратами височить у небо. Престижний проект, розпочатий у 1980-х роках, був покинутий у 1990 році. Бо після Чорнобильської катастрофи опозиція атомної енергетики зросла й у Польщі. «Це моє найбільше занепокоєння», – каже мер Гебка, – «що це відбудеться тут так само, як тоді в Зарновці».

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я