Політичне відродження Асада після землетрусів

27

Довгий час вважалося, що лідеру Сирії Асаду рано чи пізно доведеться втекти з поля бою. Тепер землетруси дають можливість знову закріпитися на міжнародній арені.

 

Політичне відродження Асада після землетрусів

Червона доріжка, рукостискання, дружні вітання – у понеділок в Омані Башару Асаду було надано всі протокольні почесті, які насправді є частиною повсякденної діяльності у світі міжнародних відносин. Такого не було давно: Політичне відродження Асада почалося після землетрусів.

Султан Омана Хайтам бін Тарік, який приймав президента Сирії в аеропорту Маската, публічно передав послання: Співчуття жертвам сильних землетрусів у Сирії, а також Туреччині та обіцянку підтримати «братський сирійський народ» після катастрофи.

Землетруси 6 лютого несподівано дали правителю Сирії шанс трохи позбутися своєї великої політичної ізоляції. Або принаймні можливість більш відкрито демонструвати свої досить таємні спілки з арабськими сусідами та іншими країнами. Незабаром після землетрусів, коли в Сирії загинуло близько 5900 осіб, уряд досяг фактичного визнання на міжнародній арені.

Першою реакцією Асада після землетрусів було вираження скорботи народу і оголошення надзвичайного стану. Натомість президентська канцелярія докладно перерахувала всі телефонні дзвінки та повідомлення, які Асад особисто отримав після землетрусів від голів інших держав та монархів: з Китаю та Ірану, від президента Росії Володимира Путіна, з Йорданії, Іраку тощо. Президент Єгипту Абдель Фаттах ас-Сісі говорив з Асадом телефоном уперше з моменту офіційного вступу на посаду в 2014 році. Міністр закордонних справ Еміратів Абдулла бін Саджід вирушив до Дамаску, щоб зустрітися з Асадом.

«Землетруси були подарунком для Асада»

Башар Асад утримує владу після протестів проти його уряду у 2011 році. Серед звинувачень на адресу його уряду – напади із застосуванням отруйного газу, бомбардування лікарень та шкіл союзниками, а також санкціоновані державою тортури. Громадянська війна, яка забрала понад 350 000 життів, призвела до переміщення 13 мільйонів людей усередині Сирії або змусила їх тікати до інших країн. Нині цей конфлікт забутий, частково через війну в Україні. Але роздроблена Сирія і досі залишається зоною активних бойових дій.

Читайте також:  70 українців розпочали навчання системі ППО Patriot у Німеччині

“Землетруси були подарунком для Асада”, – говорить Ліна Хатіб, експерт з Близького Сходу в британському аналітичному центрі Chatham House. За ці роки щодо Асада відбулася своєрідна «пасивна нормалізація», каже вона в інтерв’ю платформі Arab Digest. Серед іншого, тому що мирний процес під егідою ООН не просувався багато років. Санкції США та ЄС також не призвели до очікуваних політичних змін. Після майже дванадцяти років громадянської війни уряд Асада, як і раніше, домінує в країні, визнаній Організацією Об’єднаних Націй.

Асад далекий від діалогу із Заходом

В ООН дебати про постачання допомоги до районів на північному заході також незабаром надали уряду можливість зайняти нове місце у центрі уваги. Посол Сирії в ООН Бассам Саббах передав повідомлення про те, що Асад хоче відкрити ще два прикордонні переходи до Туреччини. Фактично позитивний крок. Насправді землетрусам на той час був уже тиждень, і більшість жертв, які якимось чином вижили під завалами на північному заході, вважалися загиблими.

Асад далекий від діалогу із Заходом, а членство Сирії у Лізі арабських держав призупинено з 2011 року. Але «в арабському світі зростає консенсус, що статус-кво непрацездатний», – сказав міністр закордонних справ Саудівської Аравії Фейсал бін Фархан Аль Сауд на Мюнхенській безпековій конференції, говорячи про ізоляцію Сирії. Відступаючи від своєї колишньої позиції, президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган також не відкидає можливості зустрічі з Асадом.

Для останнього ці події можуть означати подальший поштовх до нормалізації відносин, які вже давно йдуть. «Людина, яка керувала руйнацією своєї країни та загибеллю півмільйона співвітчизників, є єдиним бенефіціаром лиха, яке знову розтрощило його власний народ», – пише журнал New Lines. Коли Асад відвідав район лиха, він з’явився майже в радісному настрої. На деяких фотографіях видно, що він усміхається, пише видання.

Читайте також:  Новий судовий процес проти в'язня Навального 31 травня

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я