Після трьох днів виборчого хаосу в Конгресі США боротьба за вищу посаду в американському парламенті переходить у наступний раунд цієї п’ятниці.
Після ще п’яти безрезультатних голосувань під час голосування щодо кандидатури спікера Палати представників, Палата представників у четвер увечері (за місцевим часом) проголосувала за перерву у сесії до цієї п’ятниці (місцевий час/18.00 CET). Кандидат від республіканців Кевін Маккарті за останні дні вже провалив одинадцять голосувань через внутрішньопартійний бунт. Драма виборів паралізує Конгрес та є історичною ганьбою для 57-річного президента.
Республіканці мають лише дуже незначну більшість у палаті. Тому Маккарті знадобляться майже всі голоси його колег по партії, щоб бути обраним на цей впливовий пост, який посідає третє місце у державному рейтингу США після президента та його заступника. Але різні республіканці із правого крила фракції відмовилися підтримати Маккарті. В результаті він не набрав необхідної кількості голосів.
Противники маккартизму продовжують опір
Незважаючи на неодноразові поступки Маккарті своїм опонентам, вони досі залишаються твердими у своєму спротиві. У четвер, як і раніше, 20 республіканців завзято голосували за альтернативних кандидатів від своєї партії, викриваючи Маккарті та позбавляючи його перемоги на виборах. Ще один конгресмен-республіканець утримався. Вихід із глухого кута поки не проглядається – незважаючи на напружені закулісні переговори.
Маккарті сказав у четвер увечері після зустрічі: «Ми досягли гарного прогресу». Він не став уточнювати. Лідер республіканської фракції вкотре спробував применшити внутрішній бунт проти нього і заперечував, що повстання у його власних лавах послаблює його. Говорячи про історичний масштаб драми, він сказав: «Мені подобається творити історію». Зрештою, йому вже належить рекорд із найдовшої промови в Палаті представників.
Нинішнє голосування щодо кандидатури на вищу посаду вже є одним із найтриваліших в історії США. З 19 століття членам Палати представників не потрібно стільки спроб обрати нового спікера, скільки потрібно в даний час. Востаннє більша кількість бюлетенів була в 1859⁄1860 роках, коли республіканця Вільяма Пеннінгтона було обрано спікером Палати представників на 44-му голосуванні. На той час процедура займала кілька тижнів.
Тривалість виборів абсолютно незрозуміла
Як довго триватиме ця боротьба цього разу, зовсім неясно. Це тривало з вівторка: Палата представників зібралася на установчу сесію після парламентських виборів у листопаді. Республіканці повернули собі контроль над палатою Конгресу, хоч і з дуже вузькою більшістю. Але замість того, щоб продемонструвати свою нову політичну силу, партія вкинула палату в хаос і зупинила роботу парламенту. Бо поки що не вирішено питання про президентство, у Палаті представників нічого не працює: палата не може розпочати свою роботу. Навіть нові члени парламенту не можуть бути приведені до присяги. Про законодавчу роботу не може бути й мови.
Хаотична ситуація в американській демократії склалася в той час, коли країна згадує безпрецедентний напад на Капітолій США. Цієї п’ятниці виповнюється друга річниця жорстокого нападу на парламентське крісло.
6 січня 2021 року прихильники тодішнього президента Дональда Трампа із застосуванням насильства увірвалися до будівлі Конгресу у столиці країни, Вашингтоні. На той час Конгрес зібрався там, щоб офіційно підтвердити перемогу демократа Байдена на президентських виборах. Раніше Трамп підбурював своїх прихильників під час виступу, заявивши, що його позбавили перемоги через масові фальсифікації на виборах. Внаслідок заворушень загинули п’ятеро людей.
Президент Байден, який вступив на посаду незабаром після нападу, планує відзначити спалах насильства на церемонії в Білому домі цієї п’ятниці і нагородити кількох поліцейських за їхню службу того дня. У середу Байден назвав драму виборів у Конгресі «ганебною» для країни. Він також зазначив, що Сполучені Штати щойно змирилися з хаосом 6 січня 2021 року, і що американська демократія знову постала перед очима всього світу «не в кращому світі».