Перша зустріч США та Китаю після довгої перерви

23

Відносини між Вашингтоном та Пекіном дуже напружені. Справа про передбачуваний китайський шпигунство в США ще більше ускладнила ці відносини. Тепер обидві сторони знову розмовляють.

 

Перша зустріч США та Китаю після довгої перерви

Перша зустріч США та Китаю: У розпал напруженості у відносинах між США та Китаєм після довгого мовчання знову відбулася зустріч високопоставлених представників обох урядів. Білий дім оголосив у четвер, що радник президента США Джо Байдена з національної безпеки Джейк Салліван зустрівся у Відні з найвищою посадовцем зовнішньої політики Китаю Ван І. Вони зустрілися в австрійській столиці в середу та четвер і провели «відверті, фактичні та конструктивні обговорення». Американська сторона заявила, що готова «забути» нещодавню історію зі звинуваченнями Пекіна у шпигунстві.

Спірні моменти

Відносини між США та Китаєм натягнуті з цілої низки питань. Уряд Байдена вважає Китай найбільшим геополітичним викликом і займає жорстку позицію щодо Пекіна. На початку лютого суперечка з приводу підозр у китайському шпигунстві ще більше загострила стосунки.

Згідно з заявою Білого дому, переговори у Відні були присвячені двостороннім відносинам, питанням глобальної та регіональної безпеки та війні Росії проти України. Це було частиною постійних зусиль щодо підтримки відкритих каналів зв’язку та відповідального управління конкуренцією. Обидві сторони домовилися підтримувати важливий стратегічний канал зв’язку.

Переговори

Високопоставлений представник уряду США повідомив, що загалом за два дні вони провели разом понад вісім годин. За її словами, це була перша зустріч у такому форматі після того, як Салліван та тодішній високопоставлений представник Китаю із зовнішньої політики Ян Цзечі провели бесіду у Люксембурзі у червні 2022 року.

Салліван вкотре дав зрозуміти, що обидві країни перебувають у стані конкуренції одна з одною, але США не хочуть конфлікту і готові працювати з Китаєм із деяких двосторонніх та глобальних питань. «Ми не переконуватимемо один одного, – сказав представник адміністрації США. Але пояснити свою позицію – це частина дипломатії», – додав він.

Читайте також:  AfD бореться за посаду районного адміністратора у Тюрінгії

Справа про передбачуваний китайський шпигунство

Звинувачення Пекіна в шпигунстві нещодавно ще більше віддали дві країни: американські військові збили ймовірний китайський шпигунський аеростат біля американського узбережжя. США звинуватили Китай у тому, що він використав його для шпигунства за військовими об’єктами. Пекін же говорив про цивільну дослідну кулю, яка збилася з курсу, і нарікав, що американці надто гостро відреагували. США заявили про велику міжнародну програму шпигунства з боку Китаю, що Пекін також відкинув.

Держсекретар США Ентоні Блінкен в останній момент скасував майбутній візит до Китаю через цей інцидент. Блінкен все ж таки зустрівся з Ван І в лютому на Мюнхенській конференції з безпеки. Однак ця зустріч не призвела до будь-якої реальної розрядки – і конкретні плани щодо поїздки Блінкена до Пекіна поки що невідомі. Блінкен завжди наголошує, що хоче поїхати до Китаю, як тільки з’являться відповідні обставини.

Мовчання

В останні місяці, однак, між двома сторонами мало обміну думками. Байден захищав свою позицію щодо китайської повітряної кулі і в той же час намагався деескалувати ситуацію. Однак, Китай холодно відреагував на пропозиції переговорів з боку Вашингтона.

Представник уряду США, говорячи про останню шпигунську сварку, тепер заявив, що обидві сторони визнали, що «сумний інцидент» призвів до паузи у взаємних обмінах. Салліван знову позначив позицію США (вона не змінилася). Однак тепер вони готові дивитися вперед і зосередитися на тому, як обидві сторони можуть вирішити інші поточні питання і знайти продуктивний спосіб спільної роботи, сказав він.

Щодо можливого візиту Блінкена до Пекіна, він сказав, що на переговорах у Відні не обговорювалися конкретні дати. Однак він припустив, що найближчими місяцями буде налагоджено взаємодію в обох напрямках. Щодо перспектив можливої ​​телефонної розмови між Байденом і головою КНР Сі Цзіньпіном, він сказав, що щодо дат також поки що нічого не відомо.

Читайте також:  Вебер закликає ЄС стати пліч-о-пліч із США проти Китаю

Китай: “Міжнародний порядок – це закони невеликої кліки, яка ставить США на перше місце”

Перша за деякий час зустріч на високому рівні між США і Китаєм збігається з підготовкою американців та їхніх партнерів до саміту G7, що наближається, в Японії. Зустріч глав держав та урядів семи найбільших економічних держав запланована на наступний тиждень у Хіросімі. Китай не входить до цієї групи, але швидше за все буде важливою темою на переговорах.

Без прямої згадки Китаю, багато тем саміту побічно ставляться до цієї політично та економічно потужної країни. Пекін вже зайняв позицію проти G7: офіційний представник МЗС Ван Веньбінь заявив у четвер у Пекіні, що G7 говорить про міжнародний порядок, але має на увазі західний порядок. Це закони “невеликої кліки, яка ставить США на перше місце”.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я