Новий уряд Фінляндії розпочав роботу

38

З кінця 2019 Фінляндію очолювала соціал-демократ Санна Марін, тепер до влади прийшов консерватор Петтері Орпо. З його урядом найпівнічніша країна ЄС значно зрушується вправо.

 

Новий уряд Фінляндії розпочав роботу

Після приблизно трьох з половиною років правління соціал-демократичного прем’єр-міністра Санни Марін у Фінляндії з’явився новий уряд. Президент Саулі Ніїністе призначив консерватора Петтері Орпо новим главою уряду скандинавської країни і проводив Марін та її кабінет у відставку.

Раніше, як і очікувалося, більшість у парламенті Фінляндії в Гельсінкі проголосувала за колишнього міністра фінансів як прем’єр-міністр. Таким чином, його чотирипартійна коаліція, переговори про створення якої велися протягом кількох тижнів, розпочала роботу. Вона явно далі праворуч, ніж попередній лівоцентристський уряд Марина.

Цілі нового уряду

Головним пріоритетом є упорядкування фінської економіки як з точки зору зростання, так і стабілізації державних витрат, сказав Орпо після голосування в парламенті. Другим завданням, за його словами, є становлення Фінляндії як нового члена НАТО. По-третє, він сказав, що хоче, щоб Фінляндія була активним членом ЄС, вносячи пропозиції щодо того, як зробити Союз сильнішим. «Нам потрібен сильніший Європейський Союз», – сказав 53-річний канцлер.

Від Німеччини канцлер Олаф Шольц (СДПН) привітав Орпо зі вступом на посаду. «Я сподіваюся на співпрацю з вами для подальшого просування та поглиблення дуже добрих відносин між Німеччиною та Фінляндією, також разом у Європейському союзі та Північноатлантичному альянсі», – йдеться у заяві.

Пізніше Ніїністе при зміні уряду дав зрозуміти, що новий кабінет міністрів розпочинає роботу у важкі часи. Він побажав Фінляндії та фінському народу сил, мудрості та успіхів у роботі та підкреслив, що президент та уряд прийматимуть навіть важкі рішення разом.

Читайте також:  Ізраїль святкує 75-й День заснування

Національна коаліційна партія Орпо стала найсильнішою силою на парламентських виборах у Фінляндії на початку квітня, випередивши правих популістів та соціал-демократів Марина. Потім популярний глава уряду визнав свою поразку, а пізніше оголосила, що наприкінці літа вона також відмовиться від посади лідера соціал-демократичної партії.

Інтенсивні переговори

З початку травня Орпо вів інтенсивні переговори з Фінською партією, Шведською народною партією та християнськими демократами щодо створення правоцентристського альянсу. Наприкінці минулого тижня партії нарешті погодили 259-сторінкову урядову програму.

До складу нового кабінету увійшли 19 міністрів, включаючи самого Орпо. У ньому Консервативна партія Об’єднання Орпо відіграє провідну роль у зовнішній та оборонній політиці, а також у кліматичній та екологічній політиці. Колега Орпо з партії Еліна Валтонен стала новим міністром закордонних справ Фінляндії, а Антті Хяккянен – новим міністром оборони.

Отримавши посади міністра внутрішніх справ та міністра юстиції, праві отримали право визначати імміграційну політику. Два нових міністра, Марі Рантанен та Леєна Мері, відомі в країні своєю жорсткою риторикою щодо іммігрантів. Лідер їхньої партії Ріікка Пурра вже оголосила про «зміну парадигми» щодо міграції. Вагоме міністерство фінансів також переходить до партії «Фінни» – на чолі з Пуррою, яка також призначена заступником глави уряду.

Прощальна мова Санни Марін

Марін обіймала посаду прем’єр-міністра Фінляндії з кінця 2019 року. У прощальній промові 37-річна Ніїністе вказала на досягнення за час свого перебування в уряді, але зазначила, що цей період був затьмарений кількома кризами, включаючи пандемію «Корона» та агресивну війну Росії проти України.

Під враженням від цієї війни Фінляндія вирішила подати заявку на вступ до НАТО у травні 2022 року – через два дні після парламентських виборів у квітні скандинавська країна була прийнята як 31-й член оборонного альянсу.

Читайте також:  Сотні німецьких держслужбовців вислали із Росії

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я