Маніпуляції з виборами у Туреччині: що хоче Ердоган?

35

Навіть після 20 років перебування при владі турецький президент, схоже, не втомився. Тепер він хоче перенести парламентські та президентські вибори до Туреччини з червня на травень. Що планує Ердоган?

 

Маніпуляції з виборами у Туреччині: що хоче Ердоган?

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган хоче перенести президентські та парламентські вибори, призначені на червень, приблизно на місяць – на 14 травня. Він використовує свої президентські повноваження для призначення виборів на 10 березня, оголосив він у неділю ввечері на зустрічі із молодими виборцями у західному турецькому місті Бурса. Навіщо йому ці маніпуляції із виборами?

Вибори розглядаються як випробування для Ердогана, який перебуває при владі вже 20 років. Його було обрано прем’єр-міністром у 2003 році, а з 2014 року є президентом. Згідно з опитуваннями, його переобрання не є певним: уперше він не вважається явним фаворитом. З іншого боку, опозиції досі важко було висунути контркандидата. Сам Ердоган говорить про «долоносні вибори».

Погана економічна ситуація – одна з найгостріших проблем

У Туреччині дострокові вибори можуть бути призначені або більшістю 60% у парламенті, або указом президента. Ердоган хоче самостійно просунути дату.

Уряд виправдовує перенесення виборів, зокрема, сезоном паломництва та свят. Спостерігачі підозрюють передвиборну тактику: однією з найгостріших проблем для населення є погана економічна ситуація та інфляція, що перевищує 60%.

В останні тижні Ердоган ухвалив рішення про численні заходи щодо надання допомоги: наприклад, мінімальну заробітну плату було збільшено на 55%, і Ердоган оголосив, що скасує віковий ценз для приблизно двох мільйонів працівників, які таким чином зможуть раніше вийти на пенсію. Опозиція припускає, що Ердоган хоче покінчити з виборами, поки ефект не зійшов нанівець.

Читайте також:  22 мирні жителі загинули внаслідок авіаудару

Маніпуляції з виборами: Виборці голосують за парламент та президента

Парламентські та президентські вибори відбудуться одного дня. Ердоган хоче знову балотуватися зі своєю ісламсько-консервативною AKP у виборчому союзі з ультранаціоналістичною MHP. Частина опозиції сформувала шестипартійний альянс, що включає найбільшу опозиційну партію, CHP, та національно-консервативну партію Айї. Інший альянс утворений прокурдською опозиційною партією HDP із дрібнішими партіями.

Ердоган уже дав зрозуміти, що знову балотуватиметься в президенти. Шестипартійний опозиційний альянс не хоче оголошувати свого кандидата до лютого, за що вже зазнав серйозної критики. Серед учасників перегонів – лідер опозиції Кемаль Кілічдароглу та мер Стамбула Екрем Імамоглу. Усі вони є політиками лівоцентристської партії CHP. Близько 1,4 мільйона турків у Німеччині мали право голосувати на останніх виборах у Туреччині у 2018 році.

Опозиція впевнена у перемозі, але шанси невизначені

Чи зможе опозиція перемогти Ердогана, залежить від кількох чинників. Невдоволення економікою грає йому на руку. Шестипартійний альянс також зумів об’єднати політиків різних ідеологій, зокрема колишніх прихильників Ердогана. Їхня мета – повернути країну до парламентської демократії і скасувати президентську систему, за якої президент має далекосяжні повноваження.

Проте боротьба навколо свого кандидата коштувала шестипартійному союзу симпатій. Прокурдська HDP вже оголосила, що висуне свого кандидата. HDP офіційно цурається шестипартійного альянсу, оскільки уряд та націоналісти в опозиції звинувачують її у близькості до забороненої Курдської робочої партії (PKK).

Політична заборона та загроза закриття партії

З іншого боку, популярному меру Стамбула Імамоглу нещодавно заборонили займатися політикою, і якщо рішення стане остаточним, то він опиниться поза грою. HDP також перебуває під забороною у справі, яку правозахисники називають політично вмотивованою. Більшість ЗМІ перебуває під контролем уряду – супротивникам Ердогана важко буде заявити про себе. Незважаючи на всі перешкоди, опозиція впевнена у перемозі.

Читайте також:  Актор Джуліан Сендс зник у горах Каліфорнії

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я