Катар та ХАМАС: мільйони на розширення влади

9

Хороші стосунки з ХАМАС роблять Катар знову затребуваним посередником у кризі із заручниками. Але водночас тиск на емірат посилюється.

Конфлікт на Близькому Сході: Глава руху ХАМАС Ісмаїл Ханіджех (ліворуч) виходить із будівлі разом із послом Катару на палестинських територіях Мухаммедом аль-Амаді (праворуч).

Катар та ХАМАС: мільйони на розширення влади

Вкотре було звільнено двох заручників, і вкотре Катар зіграв роль посередника. Величезний вплив емірату на ХАМАС, що править сектором Газа, знову зробив цю країну затребуваним партнером у війні в Газі.

У кризі із заручниками багато країн, які бажають повернути своїх співвітчизників додому живими, цими днями звернуться до Дохи. За даними ізраїльської армії, насильно викрадено понад 200 осіб, серед яких кілька німців.

Відносини Катару з ХАМАС почалися ще у 1990-х роках. Доха давно має репутацію країни, яка підтримує угрупування ісламізму на Близькому Сході. Ці зусилля були значно активізовані при емірі Тамімі бен Хамаде Аль Тані, який у 2013 р. прийняв владу від свого батька, який зрікся престолу. ХАМАС, афганські таліби, а також угрупування ісламізму в Сирії та Туреччині стали засобом максимального посилення впливу Катару в регіоні, пише Девід Робертс з Королівського коледжу Лондона.

Звіти: понад 2,1 млрд. дол. з Катару

З багатої держави Перської затоки, яка має дуже великі запаси нафти і газу, в ХАМАС, який захопив владу в секторі Газа в 2007 році, потекли великі гроші. За наявними даними, на сьогоднішній день Катар підтримав палестинську територію більш ніж на 2,1 млрд. доларів США, причому гроші йшли не лише цивільним співробітникам ХАМАС, а й бідним сім’ям. У 2018 році Ізраїль навіть дозволив Катару ввезти до сектору Газа у валізах за тунелями 15 млн дол. для виплати зарплати приблизно 20 тис. співробітників ХАМАС.

Ізраїль виправдовувався тим, що ці гроші призначалися для полегшення гуманітарної кризи в Газі та для того, щоб ці гроші не були використані не за призначенням. Фотографія валіз в автомобілі навіть потрапила до Facebook. Президент Палестини Махмуд Аббас припинив виплати Газі у 2017 році, щоб чинити тиск на конкуруючий рух ХАМАС. Більшість з 2,2 млн палестинців, що мешкають у Газі, живуть в умовах злиднів, і значна частина їх покладається на гуманітарну допомогу. ФАТХ Аббаса є найбільшою палестинською організацією, ХАМАС – другий за величиною.

Читайте також:  Шольц привітав Ердогана і запросив його до Берліна.

Тиск на Катар посилюється

Після нападу ХАМАС 7 жовтня критика на адресу Катару стала ще гучнішою. На Катар чиниться тиск з метою змусити його відокремитися від ХАМАС, лідера якого Ісмаїла Ханідже Катар приймає у себе спільно з Туреччиною. Катар стоїть перед “розплатою”, пише американський журнал “Атлантик”. І сумнівний капітал Дохи – близькість до радикальної організації, з якою майже ніхто не спілкується – теж став на заваді. Досі США мирилися з позицією Катару щодо ХАМАС, який Захід класифікує як терористичну організацію.

З погляду Катару, підтримка угруповань ісламізму служить своєрідною страховкою у вибухонебезпечному регіоні. Катар має спільний сухопутний та морський кордон із ворожими країнами – Саудівською Аравією та Іраном. Катар, наприклад, теж виявився загнаним у кут в результаті блокади, що тривала кілька років, з боку сусідів по Перській затоці. Енергетичні угоди з Європою або проведення минулого року чемпіонату світу з футболу мають допомогти Катару стати у більшому міжнародному масштабі.

Ісламістські угруповання, такі як «Брати-мусульмани», були «значнішими» партнерами у розширенні влади, «великими, розвиненими та багатонаціональними», – каже експерт Девід Робертс. Вони дозволяють посилити вплив держави розміром із Північну Ірландію, де із 2,5 млн. жителів лише близько 300 тис. є громадянами.

У Афганістані ця математика спрацювала. У 2013 році Доха відкрила представництво войовничого руху ісламізму «Талібан», а потім стала затребуваним посередником для США. Нішева дипломатія Катару призвела до укладання угоди між США та талібами, після чого у 2021 році з Афганістану було виведено тисячі військовослужбовців та вивезено цивільне населення. США та інші держави високо оцінили роль Катару як посередника. Однак Доха не змогла домогтися від талібів серйозних поступок. Після того, як 15 серпня 2021 р. таліби захопили столицю Афганістану Кабул, війська США та їхніх західних союзників були змушені спішно вивести з країни.

Читайте також:  Введення стелі цін на газ - лицемірство

Катар прагне відновити свій престиж

Наразі Катар намагається зберегти свою репутацію після атаки ХАМАСу 7 жовтня. Є «експлуататорські спроби завдати шкоди репутації Катару як найважливішого посередника», – писав сайт Doha News після візиту держсекретаря США Ентоні Блінкена. Його катарський колега Мухаммед бен Абдельрахман Аль Тані заявив про «зловмисні звинувачення» у зв’язку з повідомленнями про близькість Катару до ХАМАСу. Doha News також назвала серед них повідомлення німецьких ЗМІ.

Туреччина, яка також близька до ХАМАСу, нині намагається ретельно дистанціюватися від цієї організації. Ханіджех, який перебував у Стамбулі 7 жовтня, був «ввічливо надісланий», повідомляє інформаційний сайт Al-Monitor із посиланням на інсайдерів. Поширився відеозапис, на якому він та інші члени ХАМАС «моляться на знак подяки», спостерігаючи по телевізору за терактом. Анкара «ввічливо попросила Ханіджеха та його оточення залишити Туреччину». Офіційні представники турецького уряду спростували цю інформацію.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я