Вибори в США: Джо Байден офіційно розпочав виборчу кампанію, висунувши свою кандидатуру на другий термін на пост президента США. Хоча 80-річний кандидат – не єдиний, який вступає в гонку за демократів, у його партії поки немає відомих суперників із серйозними шансами на успіх. Серед республіканців колишній президент Дональд Трамп уже позиціонував себе у листопаді. Хоча конкуренція у його партії набагато вища, 76-річний президент лідирує у внутрішньопартійних опитуваннях. Отже, справа може дійти до ще однієї дуелі між Байденом і Трампом на президентських виборах 2024 року. Ентузіазм із цього приводу США обмежений.
Питання віку – це політичне питання
Байден вчора оголосив у Твіттері, що знову балотуватиметься на виборах у листопаді 2024 року. Він виграв президентські вибори 2020 року у Трампа, що діє на той момент, і увійшов до Білого дому в січні 2021 року як найвіковіший президент в історії. На виборах за півтора року Байдену буде 81 рік; наприкінці можливого другого терміну йому буде 86 років.
У вівторок Білий дім спробував розвіяти сумніви щодо його правочинності у зв’язку з похилим віком. “Ми чули це знову і знову в 2020 році”, – сказала прес-секретар Байдена Карін Жан-П’єр. За її словами, як президент він багато чого досяг за останні два роки. На запитання про те, чи працюватиме Байден весь другий термін у разі переобрання, його прес-секретар спочатку відповіла ухильно. Вона не хотіла вирішувати долю президента, сказала Жан-П’єр на щоденній прес-конференції. Пізніше вона написала у Твіттері, що може підтвердити, що у разі переобрання Байден пропрацює загалом вісім років.
Байден виступає перед співчуваючою аудиторією
Для свого першого публічного виступу після оголошення Байден обрав з’їзд профспілок у Вашингтоні у вівторок – тобто аудиторію, яка загалом симпатизує йому. Переважно чоловіча та біла аудиторія у великій функціональній залі готелю у столиці США зустріла його бурхливими оплесками. Аплодисменти спалахували знову і знову, натовп скандував “Вперед, Джо”. Байден, який любить називати себе найдружнішим до профспілок президентом в історії США, виглядав тут як старий друг.
Принаймні серед представників робітників здавалося, що послання дійшло до них. «Він найдружніший до профспілок президент принаймні за все моє життя», – сказав Девід Вебстер зі столичного району Атланта у штаті Джорджія. Вебстер представляє профспілку малярів – і її не турбує вік Байдена. Байден старий, але й Трамп також». Тревіс Хопкінс, представник профспілки покрівельників зі штату Орегон, дотримується аналогічної точки зору: «Є ще чотири роки», – сказав він. Крім того, сказав він, у Демократичній партії більше немає нікого, хто міг би конкурувати із республіканцями.
Стримана реакція демократів
Заява Байдена очікувалася протягом кількох місяців. Він неодноразово давав зрозуміти, що хоче залишитись президентом. Тому Байдену не варто побоюватись скільки-небудь помітної конкуренції у своїй партії – адже в США чинний президент зазвичай має право голосу. Племінник колишнього президента США Джона Ф. Кеннеді Роберт Ф. Кеннеді та письменниця Маріанна Вільямсон поки що висунули свої кандидатури від Демократичної партії. Вони навряд чи будуть загрожувати Байдену.
Такі великі діячі партії, як міністр транспорту Піт Баттіджіг та губернатор Гретхен Вітмер, які, як кажуть, мають амбіції на найвищу посаду у штаті, програли. І навіть дворазовий кандидат у президенти від Демократичної партії Берні Сандерс оголосив про намір підтримати Байдена. Лівий сенатор заявив інформаційному агентству AP, що не балотуватиметься знову.
І ось після заяви Байдена демократи вітали рішення президента – але великий ентузіазм виглядає інакше. «Я думаю, коли люди подивляться на президента Байдена та його сильний послужний список у порівнянні з альтернативами, вони проголосують за нього», – сказав сенатор-демократ Кріс Кунс, якого Байден, як і Вітмер, залучив до своєї передвиборчої команди. Демократичний екс-президент Барак Обама, за якого Байден був віце-президентом з 2009 по 2017 рік, написав у Твіттері: «Я пишаюся всім, чого Джо Байден та його адміністрація досягли за останні кілька років».
Очікується дуель між Трампом та Байденом
Республіканці, що не дивно, відповіли особистими нападками на Байдена. Крім екс-президента Трампа, на президентську номінацію від партії претендують, наприклад, колишній посол США в ООН Ніккі Хейлі та екс-губернатор штату Арканзас Аса Хатчінсон. Очікується, що губернатор Флориди Рон ДеСантіс і колишній помічник Трампа з виборів Майк Пенс також кинуть капелюхи в кільце. Поки що, проте, опитування показують, що Трамп має найкращі шанси на перемогу в гонці у своїй партії.
Опитування показують, що апетит американців до ще однієї дуелі між Байденом та Трампом не надто високий. В опитуванні, проведеному NBC у середині квітня, лише 26 відсотків респондентів сказали, що Байдену слід балотуватись у президенти. За Трампа так рахували 35 відсотків.
Трамп уже кілька місяців веде передвиборну кампанію та планує виступити у штаті Нью-Гемпшир у четвер. Байден, швидше за все, поки що утримається від подібних виступів: За даними американських ЗМІ, демократ хоче по-справжньому активізувати передвиборну машину лише після того, як республіканці завершать свої праймериз. Це станеться не раніше, ніж наступного року. До цього часу Байден, за повідомленнями, хоче зосередитися на своїй роботі як президент. Але передвиборна кампанія вже розпочалася.