Чи можна видалити про себе інформацію в інтернеті

22
ноут і дівчина

Як відомо, якщо щось колись потрапило в мережу, воно там залишається назавжди. Але спробувати позбутися деяких даних все ж варто. Наприклад, особистих. Розповідаємо, як видалити свої дані з інтернету.

Як наші дані потрапляють у мережу

Перед тим як почистити інформацію про себе в інтернеті, потрібно зрозуміти, як вона туди потрапляє. Найчастіше дані в мережу “заливають”:

  • ми самі. Профілі в соціальних мережах – справжнісіньке джерело особистої інформації, включно з родинними зв’язками і номерами телефонів. Хіба що паспортних даних не вистачає. Хоча деякі викладають скани документів, “щоб не загубити”;
  • співробітники установ. Не всі, звісно, а тільки недобросовісні. Найчастіше під підозри потрапляють працівники транспортних компаній, стільникових операторів та мікрофінансових установ. Вигода банальна – за вашу особисту інформацію готові заплатити шахраї;
  • хакери. Раз вже за дані можна отримати гроші, хакери теж готові їх роздобути, зламавши вашу пошту або акаунт у соціальних мережах.

Особистими даними можуть скористатися не тільки шахраї, але й викрадачі або злодії.

Як прибрати інформацію про себе в соціальних мережах

Найпростіше, що можна зробити – видалити пости і фото, які ви виклали самостійно.

Сучасний мешканець інтернету за все життя обростає кількома профілями в соцмережах, де залишає особисту інформацію. Про деякі сторінки ви могли забути, але вони, як і раніше, зберігають дані, якими можуть скористатися особи із сумнівними мотивами.

Тому старі акаунти видаліть, а нові – закрийте від сторонніх. Усе це можна зробити за кілька кліків у налаштуваннях у розділі “Конфіденційність”.

Електронна пошта теж містить особисті дані. Іноді користувачі заводять нову “скриньку”, щоб зареєструватися на сайті і більше ніколи нею не користуватися. Але все одно залишають інформацію про себе в підписі або навіть у самій адресі.

Читайте також:  VPN для чайників: керівництво для початківців

Цими даними можуть скористатися, зокрема й для злому інших ваших профілів. Тому старі та непотрібні електронні поштові скриньки краще видаляти, а не забувати про них.

Як видалити інформацію про себе на сторонніх інтернет-ресурсах

Іноді інформацію про себе можна знайти на сторонніх сайтах і веб-спільнотах. Наприклад, на іміджбордах.

Проблема в тому, що користувачі реєструються там анонімно, і обчислити їхні реальні дані неможливо. Багато профілів занедбані, тому видалити контент – той ще квест.

Спробуйте викликати в повідомленнях модератора і попросити прибрати особисту інформацію. Якщо така форма спілкування не передбачена, знайдіть контакти власника або адмінів і напишіть/дзвоніть їм.

Ще один вершник деанонімізації – ресурси, на яких можна авторизуватися за допомогою соціальних мереж, зробивши кілька кліків мишкою. Першим ви відкриваєте форму входу через соцмережі, а другим дозволяєте використовувати ваш профіль.

При цьому сайт витягує всі ваші дані з акаунта в соціальних мережах. З одного боку, зручно, бо не потрібно заповнювати форми і додавати фото. З іншого – тепер ще один ресурс зберігає інформацію про вас.

Зазвичай відв’язати сторінку і видалити дані можна в налаштуваннях профілю. Або в налаштуваннях своєї сторінки в соцмережах.

Як видалити інформацію з пошукових систем

Ви не знаменитість, але пошуковики на ваші ім’я та прізвище видають з десяток сторінок, включно зі старими? Гугл і Яндекс кешують деякі сайти і можуть видавати збережену копію, навіть якщо початковий сайт або сторінку вже видалили. Щоб почистити кеш пошукових систем, надішліть запит на видалення застарілих даних:

  • у Гугл,
  • в Яндексі.

Крім того, Google дає можливість видалити інформацію і фотографії з вами.

Чи завжди можна видалити інформацію про себе в інтернеті

На жаль, повністю видалити свої дані з мережі неможливо. Якщо хтось завантажив зображення або відео з вами, він може їх викласти в будь-який момент, хоча і не має права цього робити без вашої згоди.

Читайте також:  Дешева передплата реклами приносить Disney зростання

Якщо ви користувалися сервісами на блокчейні, то деяку інформацію видалити не зможете. Цифровий слід у ньому залишається назавжди.

Багато хто вважає блокчейни анонімними, але це не зовсім так: у них зберігаються адреси та унікальні ідентифікатори транзакцій, але немає інформації про те, хто здійснив транзакцію і кому належить конкретний гаманець.

Однак існують AML-аналітики або, як їх ще називають, провайдери KYT (Know Your Transaction). Вони збирають інформацію про призначення транзакцій, приналежність гаманців і їхню залученість у злочинні схеми. Потім розмічають гаманці і транзакції, присвоюють їм рівень ризику у відсотках і залишають коментарі про тип власника (біржа, обмінник, міксер) або транзакції (вкрадені активи, санкції, даркмаркети).

Користувачів деанонімізують поступово. Це означає, що зараз правоохоронні органи, регулятори та учасники ринку отримують інформацію про події, які відбулися кілька днів, місяців або років тому.

Активність на відкритих публічних блокчейнах стане доступна ринку в найближчому майбутньому. Змінити цю інформацію буде важко у зв’язку з децентралізацією AML-аналітики.

Висновок

Більшу частину інформації в мережі ми залишаємо самі. На щастя, це можна швидко видалити і захистити себе від зловмисників. Прибрати можна і ті дані, які виклали без вашого дозволу. Головне – знати, як діяти.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я