Чи існує ще уряд у Німеччині?

8

День 7 листопада. Влада у Німеччині слабшає. Але поки що не падає. Та й є кому підхопити.

Чи існує ще уряд у Німеччині?

Уряд у Німеччині – у зоні туману. Гучне звільнення, заклики до дострокових виборів, відставки і новий міністр фінансів — ось що нам відомо на даний момент про кризу коаліційного уряду Німеччини і невизначеність.

У середу ввечері тристоронній уряд, прозваний коаліцією Світлофора і що складається з соціал-демократів (СДПН), зелених і вільних демократів (СвДП), звалився. Це сталося після того, як Шольц драматично звільнив міністра фінансів Крістіана Лінднера, заявивши, що більше немає «основи довіри» до Лінднера.

Хоча це і шокує, але навряд це сюрприз. Ми багато про це писали, інформуючи читачів. Лідери коаліції вже кілька місяців перебувають у сварці, а Лінднер неодноразово називав це “восени рішень”.

Однією із головних проблем було те, що Лінднер запропонував масштабні реформи для пожвавлення проблемної німецької економіки, проти яких виступали дві інші партії.

У середу ввечері відбулися кризові переговори в останній запеклій спробі утримати уряд на плаву.

Чи буде проведено дострокові вибори?

Громадяни Німеччини мали проголосувати на нових загальнонаціональних виборах 28 вересня 2025 року.

Проте стає дедалі ймовірнішим, що голосування відбудеться набагато раніше.

Шольц оголосив, що хоче оголосити вотум довіри у перший тиждень сесії Бундестагу у новому році, 15 січня, щоб мати можливість ухвалити закони у грудні.

За цим, швидше за все, будуть дострокові вибори в березні.

Політолог Кай Арцхаймер заявив, що країна рухається до дострокових виборів, «Але шлях до дострокових виборів звивистий, оскільки існують високі конституційні перешкоди».

Він додав: «Вчора Шольц заявив, що попросить парламент провести вотум довіри у січні. Він має намір програти цей голос. Тільки тоді він зможе звернутися до президента, який потім матиме повноваження (але не обов'язок) розпустити парламент протягом трьох тижнів».

«Вибори мають відбутися не пізніше ніж через 60 днів після розпуску, що перенесе нас у березень».

Чи вибори можуть відбутися ще раніше?

Саме цього хочуть деякі політики. Та не всі.

Читайте також:  ХДС/ХСС запропонував скоротити кількість виборчих округів

Канцлер заявив, що в четвер він прагнутиме переговорів з лідером консервативного Християнсько-демократичного союзу Фрідріхом Мерцем і запропонує йому «Конструктивно працювати разом над питаннями, які мають вирішальне значення для нашої країни».

Однак Мерц, який лідирує у опитуваннях громадської думки, закликав Шольца поставити вотум довіри наступного тижня, а не наступного року, як пропонував Шольц. Це пришвидшило б процес позачергових виборів.

«Рішення, прийняте вчора ввечері, означає кінець коаліційного уряду і, отже, кінець цього законодавчого періоду», — заявив Мерц після зустрічі зі своєю парламентською групою у Берліні.

Він додав: «Ми просто не можемо дозволити собі мати уряд без більшості в Німеччині протягом кількох місяців, а потім вести виборчу кампанію ще кілька місяців, а згодом, можливо, вести коаліційні переговори протягом кількох тижнів».

Фрідріх Мерц. Фото: Moritz Frankenberg/dpa

Мерц рветься до влади.

Маркус Зедер, лідер ХСС, баварської братської партії ХДС, також закликав провести нове голосування якнайшвидше. «Німеччині потрібні нові вибори та новий уряд якнайшвидше», – Написав він у соціальній мережі X. – Не повинно бути жодних тактичних затримок».

«Вотум довіри має бути проведений негайно, а не наступного року. Нові вибори можуть відбутися навіть у січні».

Вкрай права партія «Альтернатива для Німеччини» (AfD) у Бундестазі також закликала до «швидкому новому політичному старту, щоб вивести економіку і всю країну із серйозної кризи».

Лідери парламентської групи Аліса Вайдель і Тіно Хрупалла, які люблять ловити рибку в каламутній воді, закликали Шольца надати країні «останню послугу» і негайно оголосити вотум довіри.

Тим часом, віце-канцлер Роберт Хабек дав зрозуміти, що його партія Зелених залишиться в уряді меншості і “продовжить виконувати свої зобов'язання”.

Про які ще події треба знати?

Все швидко змінюється, але кілька важливих моментів, які слід знати.

Читайте також:  Очікується винесення вироку підозрюваним лівим екстремістам

Вільні демократи, які виступають за інтереси бізнесу, заявили, що всі їхні міністри підуть у відставку після звільнення Лінднера. «Інші міністри ВДП у федеральному уряді заявили, що подадуть у відставку», – Сказав депутат партії Крістіан Дюрр.

До них входять міністр освіти Беттіна Штарк-Ватцінгер і міністр юстиції Марко Бушманн.

Однак міністр транспорту Фолькер Віссінг заявив, що вийде зі своєї партії ВДП і залишиться в уряді, що явно суперечить позиції лідера партії Лінднера.

«Я хочу залишитися вірним собі»– сказав Віссінґ, пояснюючи, чому він не приєднався до інших міністрів кабінету ВДП, які залишили правлячу коаліцію Олафа Шольца.

Після звільнення Лінднера джерела в уряді повідомили, що новим міністром фінансів Німеччини буде призначено Йорга Кукіса, члена соціал-демократичної партії Олафа Шольца і близького соратника канцлера.

Чи чекають на нас неспокійні часи?

Схоже, так воно й є. З економічним спадом у Німеччині та зміною влади за кордоном настав важкий час, повний невизначеності.

Кай Арцхаймер заявив: «У Європі йде велика імперська війна за територію, і цілком імовірно, що нова адміністрація Трампа припинить більшу частину американської підтримки України та Європи».

«Німеччині та Європі потрібен стабільний уряд у Берліні».

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я