Бербок вимагає притягти Путіна до відповідальності

19

“Нікому не можна дозволити розв’язати війну в XXI столітті і залишитися безкарним”.

 

Бербок вимагає притягти Путіна до відповідальності

Міністр закордонних справ Анналена Бербок назвала розв’язану Володимиром Путіним агресивну війну проти України “перворідним злочином” і зажадала зробити все можливе для притягнення російського президента до відповідальності. Вона заявила в Нью-Йорку на церемонії, присвяченій 25-річчю заснування Міжнародного кримінального суду (МКС), що «Путін не зупиняється навіть перед найслабшими людьми, дітьми, а жорстоко залучає їх до своєї війни на знищення».

Бербок звинуватила Путіна в тому, що він навмисно викрадає дітей та позбавляє їх особистості, щоб їхнім батькам було якнайважче повернути їх назад. Саме тому, особливо у 25-ті роковини створення МКС, для нас «так важливо чітко заявити, що ми маємо прогалину в міжнародному праві».

Зокрема, «у випадку з первісним злочином – агресивною війною» – існує прогалина в міжнародному кримінальному праві, коли глави держав та урядів, які розв’язали агресивні війни, не всі можуть бути притягнуті до відповідальності. Церемонія стала також мандатом на подальший розвиток міжнародного кримінального права. Тому що нікому не можна дозволити розв’язати агресивну війну у ХХІ столітті та залишитися безкарним».

Нічого не робити було б неправильно

У своєму виступі Бербок заявила на тлі відсутності більшості голосів за реформу Римського статуту як правової основи МКС: «Ми зобов’язані об’єднати зусилля та знайти шляхи усунення розриву притягнення до відповідальності за початковий злочин (…)».

Вона додала: Нічого не робити, не намагатися – це було б неправильно. Бо якщо ми не відповімо, то відповіддю міжнародної спільноти на агресію Росії стане безкарність». Тоді світ стане «місцем, де всі держави житимуть у страху перед великим сусідом».

Читайте також:  "Запитай у свого лікаря": дебати про рекламу ліків

«На Німеччині особлива відповідальність»

Бербок докладно зупинився на злочинах нацистів у Другій світовій війні. «Моя країна, Німеччина, вела нелюдські агресивні війни і робила найжорстокіший геноцид, вбиваючи мільйони людей, – сказала вона, – тому на нас лежить особлива відповідальність за те, щоб подібні злочини ніколи не повторилися».

У березні Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт Путіна та російського уповноваженого з прав дитини Марії Львової-Бєлової за звинуваченням у військових злочинах в Україні. Передбачається, що вони відповідальні за депортацію українських дітей та неповнолітніх з окупованих територій до Росії. У Москві в цьому контексті говорять про евакуацію.

Ордер МКС на арешт Путіна у березні 2023 року став важливим сигналом, зазначила Бербок. Він «наголошує, що ця жорстока агресивна війна ведеться насамперед проти найслабших і що міжнародне співтовариство звертає свій голос особливо до найслабших, насамперед до дітей».

За її словами, цей крок означає, що Путін не відвідав жодну країну, яка ратифікувала статут суду. “І це також дало зрозуміти, що міжнародне кримінальне право працює”, – сказала міністр закордонних справ Німеччини. «Світ через закон. Це та сила, яку має міжнародне співтовариство, щоб протистояти жорстокій агресивній війні Росії», – сказала вона.

У січні під час відвідування резиденції суду в Гаазі (Нідерланди) Бербок вже пропонувала внести зміни до його правової основи – Римського статуту, щоб злочин агресивної війни також міг переслідуватися без обмежень. Для цього має бути достатньо, щоб держава-жертва агресії потрапила до юрисдикції суду. Наразі передати справу до суду може лише Рада Безпеки ООН, оскільки ні Росія, ні Україна не є учасниками договору. Однак Росія як постійний член ООН має право вето в Раді Безпеки, тому виникнення такої справи є малоймовірним.

Читайте також:  Джефф Безос переїде з Сіетлу до Майамі

Чи буде спеціальний суд?

Бербок також підтримує пропозицію щодо притягнення російського керівництва до відповідальності за агресивну війну проти України шляхом створення спеціального трибуналу. Такий трибунал має ґрунтуватися на українському законодавстві.

Міжнародні елементи могли б включати розміщення за кордоном, міжнародних суддів та прокурорів, а також підтримуючу резолюцію Генеральної Асамблеї ООН. На думку уряду Німеччини, позицію Німеччини поділяють інші країни «Великої сімки» та багато членів ЄС. У коло G7, що складається з економічно сильних демократичних країн, також входять Франція, Італія, Японія, Канада, США та Великобританія.

Після видачі МКС ордера на арешт Путіна за військові злочини з нетерпінням очікується саміт країн БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай та ПАР), який відбудеться з 22 по 24 серпня у ПАР. Якщо Путін приїде, його можна заарештувати.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я