Зустріч Бербок з еміром Катару: енергетика та права людини

30

Наприкінці триденної поїздки міністра закордонних справ Анналени Бербок у центрі уваги будуть підходи до вирішення регіональних криз та енергетична співпраця, а також претензії Німеччини до Катару щодо прав людини.

 

Зустріч Бербок з еміром Катару: енергетика та права людини

Міністр закордонних справ Анналена Бербок завершує свою триденну поїздку країнами Перської затоки сьогодні політичними переговорами на високому рівні в безлюдному еміраті Катар. Зустріч Бербок із еміром Катару: Вранці «зелений» політик хоче зустрітися з главою держави, шейхом еміром Тамімом бін Хамадом Аль Тані, у столиці Досі на березі Перської затоки. Після цього планується зустріч із прем’єр-міністром та міністром закордонних справ Мухаммедом бін Абдулрахманом Аль Тані.

Як і в Саудівській Аравії, Бербок стикається з необхідністю балансувати: складна ситуація з правами людини в Катарі контрастує з важливою роллю країни щодо Ірану, Афганістану та питань енергетики та клімату. Щодо Ірану, то, швидше за все, основну увагу буде приділено ядерній угоді, яка не виконується вже багато років, протестам у країні та співпраці з Росією у її агресивній війні проти України.

Катар та скраплений природний газ

Процвітання Катару в основному ґрунтується на запасах природного газу – третіх за величиною у світі після Росії та Ірану. Катар вважається найбільшим у світі експортером зрідженого газу. Починаючи з 2026 року, Катар хоче постачати скраплений природний газ (ЗПГ) до Німеччини відповідно до угоди, підписаної наприкінці листопада. Запланований обсяг може покрити близько трьох відсотків річного попиту Німеччини. Німеччина хоче використати ЗПГ з усього світу, щоб замінити нестачу природного газу з Росії.

Іран: протести, страти та ядерна зброя

В Ірані, за словами активістів, багато людей нещодавно вийшли на вулиці на знак протесту проти загрози страти кількох чоловіків. Правозахисники попереджають, що кілька спірних смертних вироків буде виконано стосовно трьох протестувальників, яких судові органи звинувачують у вбивстві співробітників сил безпеки під час загальнонаціональних протестів у листопаді. За оцінками ООН, у 2023 році в Ірані вже було страчено понад 200 осіб. За даними уряду США, Росія та Іран розширюють свою військову співпрацю. Із серпня Іран надав Росії понад 400 безпілотників.

Читайте також:  Віслер закликала Вагенкнехт об'єднатися з лівими чи вийти з партії

Катар має традиційні найкращі відносини з Іраном серед країн Перської затоки. Ці дві країни спільно використовують найбільше у світі морське газове родовище. У минулому Доха часто прагнула відігравати посередницьку роль відносинах з Тегераном і пропонувала Ірану майданчик для діалогу.

Ядерна угода з Іраном

На початку травня Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) розпочало відновлення своїх камер спостереження в Ірані. У ході конфлікту навколо ядерної програми Ірану в середині 2022 року Тегеран наказав демонтувати частину обладнання, яке використовується для моніторингу ядерних об’єктів. У 2018 році США вийшли з ядерної угоди з Іраном, яка передбачала жорсткі обмеження на ядерну програму. Після цього кроку тодішнього президента США Дональда Трампа Іран поступово цурається своїх зобов’язань. Переговори про поновлення пакту призупинено.

Катар та Афганістан

На початку травня представники Організації Об’єднаних Націй (ООН) та міжнародні дипломати проводили переговори в Досі, щоб знайти єдиний шлях для міжнародного співтовариства щодо уряду талібів. Головною причиною зустрічі стало становище жінок та дівчаток, яких правлячі ісламістські таліби систематично утискують та маргіналізують у багатьох областях. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив, що ООН хоче продовжувати гуманітарну допомогу в Афганістані.

Заборона талібів на роботу для афганських жінок викликала різку критику. Гуманітарна ситуація в Афганістані ставить перед гуманітарними організаціями дилему: за словами Гутерріша, Афганістан переживає найбільшу гуманітарну кризу у світі. 28 мільйонів залежать від гуманітарної допомоги для свого виживання. За оцінками, у країні проживає 37 мільйонів людей.

Бербок про нормалізацію відносин з Асадом

Як і в Саудівській Аравії, в Катарі, ймовірно, зіграють свою роль відносини Ліги арабських держав із президентом Сирії Башаром Асадом. Перед самітом Ліги арабських держав, запланованим цієї п’ятниці в Джидді, Саудівська Аравія, Бербок у понеділок застерегла від «безумовної нормалізації» у відносинах з Асадом. Арабські країни нещодавно домовилися про повторний прийом Сирії до організації, до якої входять близько 20 членів.

Читайте також:  Бербок на сході України – вперше з початку війни

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я