Зернова угода: Політичний покер Москви

16

Росія відмовилася від угоди, яка стримувала світові ціни на зерно та врятувала мільйони від голоду. Огляд.

 

Зернова угода: Політичний покер Москви

Майже рік українське зерно надходило на світовий ринок, попри агресивну війну Росії. Це стало можливим завдяки угоді між воюючими сторонами, укладеній за посередництва Туреччини та ООН. Цілий рік РФ чекала виконання Заходом його частини зобов’язань по угоді – але не дочекалася. Тепер Росія виконала свою загрозу та припинила дію угоди. Німецька асоціація фермерів каже, що зернова угода це «політичний покер Москви». Що це означає для всього світу?

Скільки українського зерна було експортовано із початку війни?

Після початкової російської блокади чорноморських портів України, угода дозволила їй експортувати близько 33 млн. тонн зерна з серпня 2022 року. До війни Україна була одним із найважливіших експортерів зерна, і її постачання важливе для запобігання голоду та зростання цін у всьому світі.

Чому для українського експорту потрібна згода Росії?

Відповідно до угоди, російські, українські, турецькі інспектори та інспектори ООН перевіряють, чи не потрапляє на територію України зброя з борту вантажних суден, які забирають зерно. Без російських інспекторів ці суди більше не зможуть проходити контроль у координаційному центрі у Стамбулі.

Росія може заблокувати три українські порти, як це було на початку війни. Іноземні вантажні судна теоретично можуть заходити в ці порти, що знаходяться під контролем України, без згоди Росії, але в цьому випадку вони ризикують зазнати обстрілу з російської сторони.

Які наслідки матиме припинення дії угоди для Німеччини?

В асоціації фермерів не бачать вузьких місць на німецькому та європейському ринках. «Є наш власний врожай», – заявив заступник генерального секретаря Удо Хеммерлінг в інтерв’ю Deutsche Presse-Agentur.

Читайте також:  «Укрпошта» не дає планеті забути про війну

Однак у разі тривалішої перерви у світовій торгівлі сільськогосподарською продукцією можуть знову виникнути «вузькі місця» та зростання цін, особливо на шкоду імпортерам хлібного зерна в арабських країнах, Африці та Азії. Хеммерлінг звинуватив Росію в «політичному покері» за рахунок населення країн, що розвиваються.

Що означає припинення ініціативи світових цін на сільськогосподарську продукцію?

Швидше за все, вони виростуть, як це сталося минулого року, коли через російську блокаду експорт українського зерна раптово припинився на світовому ринку. Коли угоду було укладено і Україна знову змогла експортувати зерно, світові ціни на продовольство впали на 23% нижче за рекордний рівень березня 2022 року, згідно з даними ООН.

На це звернув увагу і федеральний міністр сільського господарства Джем Оздемір: «Давайте не забуватимемо, що експорт української сільськогосподарської продукції не лише безпосередньо годує голодуючих всього світу, а й заспокоює світові ринки, забезпечуючи доступність продовольства і приносить Україні життєво важливий дохід».

Що означає постачання українського зерна для бідніших країн?

Багато країн покладаються на пшеницю з України, щоби прогодувати своє населення. У Джибуті, Ефіопії, Сомалі, Південному Судані, Судані та Уганді, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 10 млн. дітей перебувають під загрозою гострого голоду.

Посол Німеччини при організаціях ООН у Женеві Катаріна Сташ назвала експорт «питанням життя та смерті». Багато родин і так витрачають більшу частину свого доходу на продукти харчування. Коли ціни зростають, їм не вистачає грошей, щоби вижити.

Скільки грошей дійшло до них завдяки цій ініціативі?

За даними ООН, з початку реалізації зернової ініціативи найбідніші країни отримали 1,9 млн. тонн пшениці з 33 вивезених мільйонів. Основну кількість Україна продала у багаті країни. І 26 тис. тонн соняшникової олії. Із загального обсягу експорту України найбільша частка припала на Китай. Пшениця, така важлива для африканських країн, до них практично не потрапила.

Читайте також:  ООН попереджає про водну кризу

Наскільки важливим є зерно для Всесвітньої продовольчої програми (ЗПС)?

За словами Зігрід Мюллер, заступника директора представництва ВПП у Берліні, зрив угоди став би серйозною невдачею у боротьбі з голодом. За її словами, ВПП поставила сотні тисяч тонн української пшениці безпосередньо у «гарячі точки» голоду.

«Угода відіграла важливу роль у зниженні цін на продовольство в усьому світі, – сказала вона, – але тепер ми побоюємося, що спіраль цін на продовольство почне розкручуватись наново. Це призведе до ще більшого голоду та поневірянь».

Що цілий рік Росія просила Заходу натомість?

Росія хоче, щоб західні санкції були ослаблені – вони перешкоджають експорту російського зерна та добрив – у тому числі до голодуючих африканських країн. Західні санкції не зачіпають безпосередньо зерно та добрива, але ускладнюють ведення бізнесу через санкції на міжнародні платежі та страхування вантажів.

ООН рік тому пообіцяла знайти шляхи російського експорту. Але нічого не зробила – це залежить від країн Заходу. ЄС запропонував створити дочірню структуру Російського аграрного банку щодо фінансових операцій. Москва відкинула цю пропозицію як свідомо нездійсненну. На це знадобилися б місяці.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я