Заборона на передачу швейцарської зброї для України

28

Парламент Швейцарії стоїть на своєму «ні»: він відхилив закон, який би дозволив іншим державам передавати Україні швейцарські збройові матеріали. Але дебати продовжуються.

 

Заборона на передачу швейцарської зброї для України

Швейцарські військові матеріали для України, як і раніше, відсутні. Німеччині та іншим країнам не дозволяється пересилати боєприпаси та інше озброєння, придбане у Швейцарії. Парламент відхилив відповідну пропозицію у четвер увечері 98 голосами проти 75. Швейцарія заявляє про свій нейтралітет. Відповідно до правил, жодній країні, що у військових діях, може бути надано перевагу. Це стосується і випадку, коли така країна, як Україна, зазнала нападу на порушення міжнародного права. Проте уряд і парламент чітко засудили російське вторгнення до сусідньої країни і підтримують санкції проти Росії.

Lex Ukraine дозволив би іншим державам постачати в Україну військові матеріали швейцарського виробництва. Дія закону була б обмежена до 2025 року.

Швейцарія отримує договірні гарантії на постачання зброї, згідно з якими передача іншим країнам має бути схвалена. Німеччина, Іспанія та Данія подали відповідні заявки. Німеччина хотіла поставити Україні швейцарські боєприпаси для зенітного танка Gepard, Данія – швейцарські танки, а Іспанія – зенітні гармати. Всі вони зараз були відхилені.

Комітет рекомендував ухвалити законопроект

Найсильніша партія, правоконсервативна SVP, одноголосно проголосувала проти пропозиції, як і більшість Вільних демократів та Зелених. Ухвалення законопроекту означало б грубе порушення права на нейтралітет, заявив національний радник «зелених» Фаб’єн Фіваз.

Комітет з безпекової політики раніше в ході обговорення дійшов висновку, що Швейцарії необхідно подати зовнішньополітичний сигнал на підтримку України, сказав прихильник Томас Рехштайнер з партії «Центр». Комітет рекомендував законопроект щодо затвердження.

Прихильники вже кілька місяців стверджують, що відмова від постачання швейцарської зброї в Україну побічно вигідна Росії. Інші переймаються вітчизняною збройовою промисловістю. Німеччина вже вирішила знову виробляти боєприпаси для танка Gepard самостійно.

Читайте також:  "Несприятлива ситуація з ядерною безпекою на електростанції".

Голосування не означає, що дискусію про нейтралітет знято з порядку денного. У парламенті є кілька пропозицій щодо кардинальної зміни Закону про військові матеріали. Наприклад, обговорюється питання, чи слід дозволити передачу зброї та боєприпасів, якщо Рада Безпеки ООН або дві третини Генеральної Асамблеї ООН оголосять агресивну війну, що суперечить міжнародному праву. Також обговорюється питання про тимчасове обмеження заборони на передачу матеріалів для зброї третім країнам.

“Ми на шляху до втрати друзів”

Газета “Neue Zürcher Zeitung” написала в травні: «Світ більше не потребує нейтральної Швейцарії». У разі агресивної війни в Європі, подібної до війни проти України, Швейцарії було б краще частково відмовитися від нейтралітету і зробити свій внесок у безпеку Європи шляхом непрямих поставок зброї, що також зміцнило б свободу Європи. «Вона здобула б неймовірну свободу у переслідуванні своїх інтересів, звільнившись від упокорювальної сорочки своєї колишньої зовнішньої політики», – пише газета.

Політолог Крістоф Фрей з Університету Санкт-Галлена сказав dpa у травні: “Ми на шляху до втрати друзів”. Він навіть виступає за щедрий внесок Швейцарії до НАТО. Зрештою, сказав він, Швейцарія виграє від того, що країни НАТО фінансують безпеку в Європі. «Ми повинні злізти з коня і визнати, що ми також на шляху до того, щоб стати нормальною європейською країною», – сказав він.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я