“Перемога – це не світ”.
Євангелічна церква сперечається про постачання зброї в Україну. Конфлікт був спровокований єпископом Магдебурзьким Фрідріхом Крамером.
Євангелічна церква сперечається про постачання зброї в Україну
У неділю, 6 листопада, в Магдебурзі розпочинається Синод Євангелічної церкви в Німеччині (EKD). Це церковний парламент, який представляє інтереси майже двадцяти мільйонів християн-протестантів у цій країні. Однією з тем буде ставлення церкви до війни в Україні. З цього приводу є розбіжності.
Магдебурзький єпископ Фрідріх Крамер ініціював цю розмову своєю критикою курсу уряду Німеччини. Позиція Крамера як миротворця EKD щодо війни в Україні має вагу в церквах. Однак не всі його колеги погоджуються з його думкою. Через війну його позиція викликає критику, зокрема і всередині церкви.
«Перемога – це не світ»
Фрідріх Крамер із самого початку критикував постачання німецької зброї в Україну. “Не можна створити справжній світ за допомогою зброї”, – каже єпископ.
Крамер також нагадує про сумний приклад Другої світової війни. Під час ВВВ 27 мільйонів загинули на території тодішнього Радянського Союзу в агресивній війні Німеччини. За словами Крамера, це ще одна причина, через яку Німеччина несе особливу відповідальність у цьому конфлікті.
З погляду Фрідріха Крамера, той факт, що зараз майже не говорять про час після війни в Україні, також є ознакою невірних політичних пріоритетів. Це пов’язано з тим, що покоління, яке пережило останню велику війну в Європі, поступово вимирає. У результаті велике повчання: «Nie wieder Krieg», що височіло над руїнами Європи, вже втратило свою значущість.
PM – Predigt von #LBKramer zum #TDE2022 https://t.co/q1QQ1d3XxJ
– Ev. Kirche Mitteld. (@EKMnews) October 3, 2022
Далі Крамер пояснює, що з пацифістського погляду постає ще одна тема, а саме тема подвійних стандартів. «Якщо країна, яка зазнала нападу на порушення міжнародного права, має право на зброю з Німеччини, то нам довелося б постачати зброю, наприклад, і до В’єтнаму. Тому з цим аргументом ми дуже швидко опиняємось у важких умовах», — пояснює єпископ.
Те, що потім з радістю відкидається як антиамериканізм, є лише вимогою рівних прав у всьому світі. Коли справа доходить до балансу цінностей миру, справедливості та свободи, не повинно бути жодних відмінностей, незалежно від того, в якому регіоні та з якими учасниками точаться конфлікти.
У результаті Крамер вважає ілюзією вважати, що постачання зброї вирішить проблеми. Він з іншого боку пропонує дипломатичні ініціативи.
.