ЄС та США критикують Польщу

57

У Польщі нова комісія має розслідувати вплив Росії на національну політику. Але Вашингтон побоюється, що це робиться для того, щоб звести нанівець парламентські вибори. Брюссель загрожує наслідками.

 

Закон про вплив Росії: ЄС та США критикують Польщу

У вівторок ЄС і США дорікнули Польщі у зв’язку із законопроектом про створення нової комісії з розслідування впливу Росії на польську політику за останні 15 років.

Критики звинувачують національно-консервативний уряд PiS у спробі дискредитувати колишнього главу уряду та нинішнього лідера опозиції Дональда Туска за кілька місяців до парламентських виборів восени. Міністерство закордонних справ відкинуло реакцію з-за кордону як «неправильну інтерпретацію».

Комісар ЄС із питань юстиції Дідьє Рейндерс назвав цей план у Брюсселі «особливо тривожним». Відповідно до закону, було створено комітет, який може позбавити польських громадян права бути обраними на державні посади без судового розгляду. Не буде жодних вагань у вжитті заходів. Уряд у Варшаві вже багато років ворогує з Комісією ЄС із приводу спірної судової реформи.

США висловлюють стурбованість

Держдепартамент США попередив, що закон може бути «неправильно використаний для втручання у вільні та чесні вибори у Польщі». «Ми поділяємо стурбованість багатьма спостерігачами тим, що цей закон (…) може бути використаний для того, щоб завадити опозиційним політикам балотуватися на виборах без належної процедури».

Президент Анджей Дуда підписав закон у понеділок. Згідно із законом, комісія має вивчити, чи приймали державні чиновники в період з 2007 по 2022 рік під впливом Росії рішення, які завдали шкоди безпеці країни. Комісія також матиме право накладати стягнення, наприклад, забороняти чиновникам обіймати державні посади на строк до десяти років. Комісія має складатися з дев’яти членів, які призначаються нижньою палатою парламенту. Партія PiS має там більшість.

Читайте також:  Зустріч глав МЗС країн ЄС

Туск, ліберал-консерватор, був головою польського уряду з 2007 до 2014 року, а потім президентом Ради Європейського Союзу. Уряд PiS звинувачує його у укладенні невигідних газових контрактів із Росією. Туск очолює найбільшу в Польщі опозиційну партію “Громадянська платформа”. Він вважається найбільшим політичним опонентом лідера PiS Ярослава Качинського.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я